Биографија на Софи Марсо

 Биографија на Софи Марсо

Glenn Norton

Биографија • Еднаш многу одамна, јаболка

Софи Даниел Силви Маупу е родена во Париз на 17 ноември 1966 година.

Исто така види: Биографија на Лорела Кукарини

Софи Марсо дебитираше во светот на кинематографијата кога беше само 14, избрани од режисерот Клод Пиното, по долга потрага, за главната улога во филмот „Време за јаболка“ (1980).

Со текот на годините Софи Марсо покажа дека знае да се движи од романтични до драматични улоги, со „Полиција“ (1985), покрај Жерар Депардје, „Моите ноќи се поубави од твоите денови“ од полскиот режисер Анджеј Зулавски, подоцна нејзин партнер 17 години.

Исто така види: Биографија на Марија де Медичи

Во 90-тите тој се појави во бројни филмови како „Елоиза ќерката на Д'Артањан“, „Храбро срце“ покрај Мел Гибсон, „Маркиза“ со Ламберт Вилсон, „Сон на летната ноќ“ со Руперт Еверет и пред се „Агент 007 - Светот не е доволен“, во кој таа ја толкува улогата на актуелната Бонд девојка.

Тој дебитираше зад камерата со "L'aube à l'envers", 9-минутен краток филм кој го инаугурираше Канскиот филмски фестивал во 1995 година.

Датум 2002 наместо полу- автобиографски „Кажи ми за љубовта“ со Џудит Годреш; од 2007 година, трилерот „La disparue de Deauville“ (познат и како „Тривијален“), по сценарио, режија и интерпретација на Софи Марсо.

Од 2007 година, нејзин партнер е францускиот актер Кристофер Ламберт, кого го запознала на снимањето на филмотТривијално.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .