Francesca Parisella, biografia, karriera dhe kuriozitetet Kush është Francesca Parisella

 Francesca Parisella, biografia, karriera dhe kuriozitetet Kush është Francesca Parisella

Glenn Norton

Biografia

  • Francesca Parisella: një karrierë e shkëlqyer
  • Vitet 2020
  • Francesca Parisella: jeta private dhe anët personale
  • Agresioni i pësuar në 2017

Francesca Parisella ka lindur më 9 mars 1977 në qytetin Fondi, në provincën Latina. Një fytyrë e njohur për fansat e programeve të aktualitetit dhe kuptimeve politike të transmetuara në ReteQuattro dhe në të njëjtën kohë një zë i dashur nga dëgjuesit e Radio 2 , Françeska është një gazetare që ka krijuar veten falë vendosmërisë së saj dhe unë angazhohem. Viti 2021 mban një surprizë të rëndësishme për të, kur bëhet e ditur se që prej muajit mars asaj i është besuar drejtimi i programit 20s , në Rai 2. Le të mësojmë më shumë për fazat e spikatura të privatësisë së Francesca Parisella-s dhe karrierë profesionale.

Shiko gjithashtu: Daniele Adani, biografia: historia, karriera dhe kuriozitetet

Francesca Parisella: një karrierë e shkëlqyer

Pasi demonstroi një përkushtim të caktuar që në moshë shumë të re që e bën atë të dallohet gjatë studimeve, gazetarja aspiruese zgjedh të shkojë në Romë në kërkim të mundësive për punë. Pasi përfundoi trajnimin e tij të specializuar në kryeqytet, ai fitoi bashkëpunimet e tij të para gazetareske : në vitet e para ai u nda mes gazetarisë radiofonike dhe gazetarisë televizive, duke u bërë i vlerësuar nga kolegët dhe gradualisht duke filluar të bëhet i njohur edhe në radhët e publikut.

Gjatë veteskarrierës, Francesca Parisella mbërrin në një kohë të shkurtër për të bashkëpunuar me disa nga programet më të njohura, duke marrë pjesë në to si reportere . Ky është për shembull rasti i Matrix dhe më pas Quarta Repubblica , programe të transmetuara në ReteQuattro dhe të dyja të drejtuara nga Nicola Porro . Kjo e fundit, si moderatore dhe personazh shumë i dashur televiziv, arrin të japë një kontribut themelor në kthesën profesionale të Francesca Parisella-s, e cila falë shikueshmërisë së fituar gjatë këtyre transmetimeve, arrin të krijojë një hapësirë ​​të sajën si kryesuese. fytyra e Rait.

Shiko gjithashtu: Biografia e Mats Wilander

Vitet 2020

Pas përvojës në Mediaset, ai kthehet në Rai, ku filloi karrierën e tij dhe punoi për programe të ndryshme (përfshirë: "Sabato& Domenica" me Franco Di Mare , "Okkupati", "Unomattina" në disa edicione dhe "Virus" drejtuar nga Nicola Porro). Kështu, në tetor 2020, Francesca Parisella drejtoi Linja e dytë , një transmetim në kohën kryesore në Rai Due, ku ajo bashkëpunon me Alessandro Giuli dhe Francesca Fagnani.

Për më tepër, ai drejton programin radiofonik Radio2 në një orë , një format i ri i rishikimit të shtypit që transmetohet të shtunave dhe të dielave në agim. Janë pikërisht këto programe që tregojnë se si gazetarja nuk e ka humbur dëshirën për t'u përkushtuar ndaj informacionit.

Duke filluar nga marsi 2021 nëAngazhimi i saj në profesionin e gazetarit shpërblehet nga Rai Due, i cili i beson asaj realizimin e Vitet 20 , një program që përmban reportazhe, intervista dhe shumë reportazhe investigative për çështjet më të nxehta . Qëllimi i Francesca Parisella është të tregojë të gjitha faktet me një sy kritik, duke u nisur nga ajo që nuk gjen hapësirë ​​në të ashtuquajturin informacion mainstream , për të gjetur perspektiva interesante të së ardhmes.

Përveç Radio2inun'ora (i cili mori çmimin "Microfono d'oro") që nga viti 2021 ai ka drejtuar edhe programin për ekselencën italiane “Radici”, transmetohet në Isoradio.

Në 2022 ai drejton programin Elisir në TV, me Michele Mirabella dhe Benedetta Rinaldi (transmetuar nga e hëna në të premte nga ora 10.30 deri në 12.00 në Rai3).

Francesca Parisella: jeta private dhe anët personale

Për sa i përket sferës më intime të Francesca Parisella, ekziston konfidencialiteti absolut: qëllimi i gazetares, në fakt, është të vendosë gjithmonë profesionin e saj, pa duke lënë interesin e natyrshëm në jetën e tij private të ndikojë në karrierën e tij në çfarëdo mënyre. Megjithatë, përzierja mes publikut dhe privatit të epokës së rrjeteve sociale dhe orët e shumta të kaluara si korrespondent i disa programeve shumë të njohura janë dy faktorë që kanë kontribuar në humanizimin e tij gjithnjë e më shumë në sy.të publikut të gjerë.

Francesca Parisella

Sulmi pësoi në 2017

Kjo u bë edhe më evidente kur gazetari është bërë protagonist ngurrues, si viktimë, i një episodi padyshim të pakëndshëm. Në pranverën e vitit 2017, gazetarja e re nga Lacio, si korrespondente e emisionit Matrix, trajtonte të gjitha temat më të nxehta aktuale. Gjatë një prej këtyre shërbimeve që hetojnë të vërteta të pakëndshme, të vështira për t'u përpunuar, Françeska Parisella ndodhet në qendër të bivoakut në stacionin Termini të Romës dhe, pak çaste nga fillimi i lidhjes me botën e jashtme, linja ndërpritet. Vetëm audio transmeton një zë të frikësuar, duke raportuar një sulm në vazhdim. Këto fjalë të shprehura nga vetë gazetarja, pasohen me britma dhe lëvizje shumë të acaruara të kamerës, e cila mbetet krejtësisht jashtë fokusit para se të humbasë plotësisht lidhjen. Pas disa kohësh, Francesca Parisella, e tronditur plotësisht nga ajo që ndodhi, por e vendosur për të bërë punën e saj, deklaron se sulmi rezultoi në dëme materiale për operatorin e kamerës.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .