Pier Silvio Berlusconi, biografia, historia, jeta dhe kuriozitetet

 Pier Silvio Berlusconi, biografia, historia, jeta dhe kuriozitetet

Glenn Norton

Biografia

  • Pier Silvio Berlusconi: familja e zgjeruar dhe fillimet
  • Rritja profesionale e Pier Silvio Berlusconi
  • Pier Silvio Berlusconi: jeta private

Pier Silvio Berlusconi lindi në Milano më 28 Prill 1969 nga Silvio Berlusconi dhe gruaja e tij e parë, Carla Elvira Lucia Dall'Oglio.

Sipërmarrës nga tradita familjare por mbi të gjitha nga profesioni, Pier Silvio Berlusconi është një nga emrat më të rëndësishëm në të gjithë industrinë e medias dhe argëtimit , jo vetëm në Itali por edhe në Evropë. Që nga vitet 2000 ai ka udhëhequr me vendosmëri degën televizive të perandorisë së madhe botuese të ndërtuar nga babai i tij; ka shumë arsye pse Pier Silvio ishte në gjendje të dallohej dhe të fitonte një emër të respektueshëm edhe pavarësisht nga prindi i famshëm. Le të zbulojmë në këtë biografi të shkurtër të Pier Silvio Berlusconit , faktet më të spikatura dhe origjinale, si të jetës së tij private ashtu edhe profesionale.

Pier Silvio Berlusconi: familja e gjerë dhe fillimet

Përveç motrës së tij më të madhe Marina Berlusconi , drejtuese e degës së botimeve të bizneseve familjare, familja është i destinuar për të mirëpritur shumë anëtarë të tjerë, duke përfshirë gjysmë-vëllezërit Barbara, Eleonora dhe Luigi, që Silvio kishte në martesën e tij të dytë me Veronica Lario. Pavarësisht burimeve të mundshme të fërkimit, familja është në fakt shumë e ngushtëdhe, mbi të gjitha, komponentët më të mëdhenj, Marina dhe Pier Silvio, luajnë një rol të saktë.

Pier Silvio Berlusconi

Për shkak të famës dhe pasurisë së babait të tij, në moshën vetëm shtatë vjeç Pier Silvio bëhet objekt i disa kërcënimeve mafioze : në letrat kërcënuese Silvio Berlusconit i thuhet se djali i tij mund të rrëmbehet. Për këtë arsye, në vitin 1976 Pier Silvio u dërgua së bashku me pjesën tjetër të familjes në Spanjë, vend nga i cili fatmirësisht mundi të kthehej menjëherë, falë rrezikut të shuar.

Që kur ishte fëmijë, prirja e sipërmarrjes u zhvillua fuqishëm në Pier Silvio. Në veçanti, ai ka një prirje të fortë drejt marketingut , i cili në vitet '80 gjen një nga momentet e tij të arta ndoshta në Itali. Prandaj, në vitin 1992, ai hyri në seksionin e marketingut të PublItalia , pra agjencisë së reklamave të grupit Fininvest, si dhe në rrjetin televiziv Italia 1 , qartësisht i destinuar për të bërë përshtypje një audiencë më të re. .

Ngritja profesionale e Pier Silvio Berlusconi

Duke filluar nga nëntori 1996, ai u promovua në menaxher koordinimi për programimin të rrjeteve Mediaset. Në vitin 1999, megjithatë, ai u emërua Zëvendësdrejtor i Përgjithshëm i përmbajtjes së RTI, një akronim për Rrjetet Televizioni Italian, një kompani që ushtron çdoaktivitet televiziv brenda grupit Mediaset.

Shiko gjithashtu: Ignazio La Russa, biografia: historia dhe kurrikula

Shiko gjithashtu: Nino Formicola, biografi

"Ti më zëvendësove si askush tjetër [...] Jam krenar për ty, si baba dhe si burrë". Nga Silvio Letra e Berlusconit për ditëlindjen e 50-të të djalit të tij Pier Silvio

Vitin e ardhshëm, në 2000, Pier Silvio Berlusconi u bë Zëvendëspresident i të gjithë grupit Mediaset . Ai nuk është vetëm aksioner i Fininvest, kompania Holding në pronësi të familjes Berlusconi e cila kontrollon grupin, por edhe anëtar i bordit të drejtorëve të Mediaset, Mediaset Spain, Mondadori, Publitalia dhe Mediobanca.

Që nga maji 2015, përveçse nënkryetar i Mediaset, ka qenë edhe anëtar i komitetit ekzekutiv të grupit. Si pjesë e këtij roli, Pier Silvio merret me disa çështje kyçe: në veçanti, aftësia e tij për të përgjuar shijet e një publiku më të ri i lejon atij të blejë seriale të ndryshme televizive, si dhe të marrë të drejtat ekskluzive për UEFA Champions League.

Në 2016 ai shiti Premium një kompanie franceze, Vivendi, në pronësi të sipërmarrësit Vincent Bolloré, me të cilin Pier Silvio Berlusconi filloi të punonte në krijimin e një alternative të vlefshme për shërbimin e transmetimit Netflix: qëllimet e dy sipërmarrësve mesdhetarë synojnë të frenojnë dominimin gjithnjë e më të zgjeruar që Netflix ushtron në treg.

Pier Silvio Berlusconi: jetaprivate

Për sa i përket jetës së tij private, Pier Silvio Berlusconi sigurisht nuk mund të llogarisë në diskrecionin e veçantë, duke pasur parasysh gjithashtu rëndësinë e babait të tij në skenën sipërmarrëse dhe më pas politike.

Në vitin 1990 lindi vajza e parë, Lucrezia Vittoria Berlusconi , e cila është rezultat i një marrëdhënieje pasionante me toskanen Emanuela Mussida . megjithatë dashuria e madhe mbërrin në fillim të mijëvjeçarit të ri, kur në vitin 2001 takohet me prezantuesen e punësuar në rrjetet e tij Silvia Toffanin . Tashmë shërbëtor i programit të famshëm televiziv Passaparola (me drejtues Gerry Scotti) të dy fillojnë një lidhje që do të zgjasë shumë.

Pier Silvio Berlusconi me Silvia Toffanin

Në vitin 2010 bashkimi i tyre u kurorëzua me lindjen e Lorenzo Mattia Berlusconi . Ajo u pasua në vitin 2015 nga ajo e motrës së saj, Sofia Valentina Berlusconi .

Edhe pse çifti përbëhet nga personalitete të njohura dhe të shquara në veshjet e tyre përkatëse, të dy tregojnë se janë veçanërisht të dhënë pas jetës së tyre private. Madje, të dy janë fotografuar së bashku vetëm në raste të rralla, kryesisht gjatë mbrëmjeve publike në të cilat janë të dy të ftuar.

Një entuziast sportiv, menaxheri dhe sipërmarrësi deklaroi se nuk mund të mos e praktikonte atë dhe se kur të ketë mundësi, stërvitet të paktën tre herë nëjavë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .