Аналиса Кузокреа, биографија, наставна програма, приватен живот

 Аналиса Кузокреа, биографија, наставна програма, приватен живот

Glenn Norton

Биографија

  • Интензивното учење на Аналиса Кузокреа
  • Аналиса Кузокреа: осветувањето како водечки дизајнер на Република
  • 2020-тите
  • Аналиса Куцокреа: приватен живот и куриозитети

Аналиса Кузокреа е еден од најрелевантните потписи на италијанската новинарска сцена од 2020-тите. Особено ценета од колегите и читателите за нејзините анализи. кои ја откриваат позадината на внатрешната политика , калабриската новинарка ја наоѓа својата посвета благодарение на професионалното партнерство со Република , весник кој и овозможува да биде забележана. Ајде да дознаеме повеќе за кариерата на овој брилијантен пенкало, без да заборавиме неколку совети за неговиот приватен живот.

Исто така види: Џанлука Вијали, биографија: историја, живот и кариера

Аналиса Кузокреа

Интензивното стажирање на Аналиса Кузокреа

Аналиса Кузокреа е родена во Реџо Калабрија на 23 февруари 1974 година. Од рана возраст таа покажува забележителна склоност кон студирање и е охрабрена од нејзиното семејство, кое исто така ја поддржува во одлуката да се пресели во Рим за да ги продолжи студиите по средното училиште. Во главниот град, Аналиса присуствуваше на Универзитетот Ла Сапиенца, добивајќи диплома по странски јазици и книжевност благодарение на тезата за Џорџ Орвел и Артур Кестлер.

Потоа се преселил во Урбино, за да се специјализира во новинарството , професија кон која отсекогаш чувствувал склоност.Таа започнува со сопствена новинарска дејност како и многу други млади луѓе, која се соочува со значително стажирање, почнувајќи од нејзиното вработување на страницата Repubblica.it , каде што фигурира како соработник.

Исто така види: Биографија на Едит Пјаф

Во меѓувреме тој, исто така, почнува да се гали за можна кариера во радио и телевизиско новинарство , благодарение на соработката со Радио Капитал , радио станица за која Аналиса Кузокреа станува парламентарен дописник . Иако новинарскиот сектор отсекогаш претставувал свет во кој на жените им е тешко да се пробијат, наместо тоа, Аналиса почнува да се забележува поради остроумноста на нејзините анализи. Со посветеност и трпение таа беше промовирана во Република ТВ . За овој канал таа станува презентер и автор на различни длабински делови, заедно со нејзините колеги Паоло Гаримберти и Масимо Џанини . За Аналиса тоа е совршена можност да може дополнително да ја консолидира својата професионална позадина.

Annalisa Cuzzocrea: осветувањето како водечки потписник на Република

Приказната понудена од Repubblica Tv претставува идеална отскочна даска за конечно пристигне во 2011 година на страниците на Република . Професионалното здружување со весникот што го издава Карло Де Бенедети се покажа како навистина солидна: повеќе од десет години Аналиса Кузокреа пишуваше за политика вовесник, сè додека не стана еден од најакредитираните парламентарни известувачи во целото италијанско новинарство.

За време на нејзината активност, Аналиса е особено специјализирана за Movimento 5 Stelle , формација која радикално ја промени италијанската политичка панорама. Таа толку внимателно ги следеше неговите главни фази, неговиот подем и различните внатрешни неволји што се смета за еден од најголемите стручни набљудувачи на самото движење.

Понатаму, таа исто така беше многу вклучена во случајот Луси (поранешен благајник на Маргерита), како и јавно финансирање за политички партии и институционални реформите. Овој широк спектар на теми и овозможува да биде поканета да зборува пред главно машка публика дури и за многу сложени теми. Конечно, тој е една од најомилените личности во наставниот кадар на Институтот за обука за новинарство во Урбино, каде што е одговорен за стимулирање на идните професионалци во оваа древна професија.

2020-тите

Во 2021 година ја објавува книгата „ Што им се случи на децата . Хроника на земја која не гледа кон иднината“.

Во ноември истата година стана заменик директор на Ла Стампа.

Во овој период гостува на ТВ како колумнист.

Аналиса Кузокреа: приватен живот и љубопитности

Аналиса Кузокреа е во брак со ЏандоменикоСерао , колега новинар кој работи за новинската агенција Аги. Двојката има две деца, Карло и Кјара, за кои не се познати детали. И покрај приземниот карактер на новинарката, кој јасно се појавува за време на нејзините телевизиски настапи и на содржините што самата ги создава на социјалните мрежи, таа одржува извонредна резерва во однос на најважните луѓе во нејзиниот живот.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .