Селен, биографија (Лус Капонегро)

 Селен, биографија (Лус Капонегро)

Glenn Norton

Содржина

Биографија

Селен е уметничкото име на Лус Капонегро, родена во Рим на 17 декември 1966 година. Таа е ќерка на индустријалец во нафтениот сектор; со семејството се преселил во Равена.

Во градот Ромања тој започнува да настапува во некои клубови за возрасни сè додека не учествува во снимањето на неговиот прв хардкор филм, аматерско видео во режија на Еугенио Де Лоренци со наслов „Роденденска оргија“. Семејството, за разлика од професијата на нивната ќерка, одлучува да го смени градот. Споменатиот филм подоцна стана предмет на морбиден и макабарен култ поради присуството меѓу машките изведувачи на Фердинандо Бордоња, кој за жал стана познат по тоа што ја уби својата снаа со нож.

На само 18 години, Селен се омажи за нејзиниот агент, кого го запознала четири години претходно, со кој има син.

Таа прави пластична операција за да ги преобликува градите, а потоа во 1993 година Алекс Пери и нуди да учествува во филмот „Скандалозни дами од провинцијата“, високобуџетна продукција која вклучува меѓународна актерска екипа. Од тука па натаму, кариерата на Селен како пронодива знае незапирлив подем. Во 1994 година соработувал на списание за еротски стрипови: од ова искуство се роди јарболот „Селен“ (издавач 3ntini), месечник за еротска култура и стрипови.

Снимаше бројни порно филмови, а потоа се повлече од светот на хардкорот во 2001 годинасо неговиот најнов филм „Милениум“; потоа се посвети на телевизијата, учествувајќи во телевизиски естрадни емисии како што се „Maurizio Costanzo Show“, „Unomattina“, „Domenica In“, „I Fatti Tuo“, „Ciro. Il figli di Target“, „Omnibus“.

Во ноември 2001 година таа беше вклучена во шоуто „Не благодарам! Имам секс“, драма напишана од Марзија Леа Пачела, а во режија на Карло Бенсо. Друга претстава во која учествува е „Кога жената оди на одмор“ во режија на Даниеле Формика. Во 2004 година учествува во реалното шоу „Фармата“. Извесно време таа беше водителка на ТВ-шоуто „Жешко“, кое се емитуваше на сателитскиот канал Match Music.

После радио искуство („Лекции за секс“, за Радио 101), последното појавување во јавноста беше во 2005 година, на големото платно, заедно со Фабио Тројано и Виоланте Пласидо во филмот „Il giorno + beautiful “ од Масимо Капело.

Исто така види: Биографија на Ернст Теодор Амадеус Хофман

Откако дефинитивно се повлече од шоуто, таа се посвети на приватниот живот. Во 2006 година стана мајка по втор пат и се пресели во Сан Бартоло ди Равена.

Исто така види: Биографија на холандскиот Шулц

Селен

Во 2010 година се стекнала со професионална диплома за козметичар со целосни оценки, со намера да отвори центар за убавина во нејзиниот град, до сите ефекти дело на неговиот втор живот.

Таа тргна на патување на духовно преобраќање кое ја доведе во месец април 2012 година да ја прими тајната на Потврда одепископ Равена; Католичкиот пат продолжува според бракот кој потоа се случува во јули истата година, венчајќи се со холистичкиот терапевт партнер Тони Путорти. За жал, една година по венчавката, парот во криза решава да се раздели.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .