Барбара Галавоти, биографија, историја, книги, наставна програма и куриозитети

 Барбара Галавоти, биографија, историја, книги, наставна програма и куриозитети

Glenn Norton

Биографија

  • Студии
  • Барбара Галавоти и научна дисеминација
  • Академска активност и награди
  • Уредничка активност на Барбара Галавоти
  • Последниве години
  • Љубопитност

Меѓу експертите поканети како гости за време на телевизиските програми посветени на пандемијата Ковид-19, е и Барбара Галавоти . Биологот, писателот, научниот новинар и авторот на „Superquark“ (емитуван од Пјеро Анџела) и „Улисе“ (водител е Алберто Анџела), честопати се повикува на ТВ да понуди неговиот авторитетен придонес за научното објаснување на коронавирусот и неговите импликации, за жал, сè уште малку познат и неизвесен во 2020 година.

Студии

Родена во Торино во 1968 година, но израсната во Рим, ги завршила студиите на Liceo Classico во 1986 година, а потоа се здобила со диплома по биологија со почести во 1993 година. Барбара Галавоти може да се пофали со наставна програма која е навистина богата со професионално искуство, но и со признанија и престижни награди . Но, со оглед на огромното количество информации за нејзината обука, професија и објавени списи, нема многу новости во врска со приватниот живот на оваа етаблирана биолог ценета од пошироката јавност.

Исто така види: Иленија Пасторели, биографија: кариера, живот и љубопитност

Дури и социјалните профили на експертот не даваат лични информации или индиции.

Барбара Галавоти и научната дисеминација

По полагањето на квалификацискиот испит за професијата биолог, во 1994 година, Галавоти ја започна својата успешна кариера, веднаш заземајќи значајни улоги во областа на научната дисеминација . Таа е всушност коавтор, односно од 2000 и 2007 година, на две ТВ програми многу сакани од јавноста, емитувани во ударниот термин на Раи Уно: „Улисе“ и „Суперкварк“.

Барбара Галавоти во епизода од SuperQuark на 19 август 2020 година

Научната комуникација е секогаш во центарот на активностите на Барбара Галавоти, која извршува задачи и соработува новинарско и радио емитување. Од 2010 година е соработник, а потоа и дописник на ТВ-шоуто „E se domani“ (прво диригира Алекс Занарди, а потоа Масимилијано Осини).

Биологот се занимава и со создавање текстови за деца: во 2004 година беше автор на програмата со наслов „Hit Science“ наменета токму за најмалите и емитувана на Rai3, потоа стана консултант до 2006 година.

За време на школските денови сакав да станам литературен критичар, но во исто време ме заинтригира науката и на крајот се запишав на физика на факултет. По одредено испитување открив генетика и способноста на ДНК тивко да одредува голем дел од тоа кои сме ние.

Така завршивдипломирал генетика и молекуларна биологија. Меѓутоа, кога веќе работев како биолог, сфатив дека она што навистина сакам да го направам е да им кажам на науката, истражувањето и технологијата. Така почнав да работам за „Галилео“, кој тогаш се роди како прво онлајн списание во Италија за пошироката јавност за наука.

Во исто време почнав да пишувам книги за деца и тинејџери на различни научни теми. и ова ми даде можност да истражувам теми што не сум ги учел доволно на универзитет, како што се екологијата или астрономијата.

Ова беше почетна точка што потоа ми дозволи да го правам она што навистина го сакав: кажи ги сите научни дисциплини, не само биологија и физика, и кажете ги на секаков начин. Затоа преку статии, книги, телевизија, радио, изложби.

Од нејзиниот блог: barbaragallavotti.wordpress.com

Академската активност и признанија

Барбара Галавоти е исто така многу валидна универзитетски професор : од 2007 до 2008 година ја извршуваше функцијата заменик-директор на Магистер по наука и технологија за комуникација на Универзитетот во Тор Вергата, во Рим. Потоа, во 2009 година, таа одржа универзитетски курс по научна комуникација како редовен професор на Факултетот за комуникациски науки на Универзитетот во Рим 3.

Многу ценета во областана меѓународната научна заедница, Галавоти се стекнува со бројни признанија и награди. Во 2013 година ја освои наградата Капо д'Орландо за мултимедијална комуникација.

Барбара Галавоти

Издавачката дејност на Барбара Галавоти

Од 2001 година таа е член на Регистарот на слободни новинари; од 2003 година е член на Ugis (Сојуз на италијански научни новинари); во 2010 година се запишал на Пливање ( Научни писатели во Италија ).

Галавоти е многу добра и духовита новинарка : со години соработувала со различни весници од национално значење како „Панорама“, „Ла Стампа“, „Ел“, „Ил Кориере“. дела Сера “. Неговите статии и публикации се однесуваат особено на науката и светот на истражувањето. За одбележување е соработката со научното списание „Њутон“, каде што одржа колумна многу популарна кај читателите.

Издавачката активност на Барбара Галавоти во минатото беше особено концентрирана на објавување книги наменети за деца и млади луѓе . Всушност, тој има осум книги за научни теми наменети за деца и тинејџери, меѓу кои: „Сончевиот систем“, „Универзумот“, „Животот на Земјата“.

Последните години

Во мај 2019 година Барбара Галавоти ја објави книгата со наслов „Големите епидемии - како да се одбраниш“, (Donzelli Editore), со предговор наПитер Ангела.

Во интервјуто објавено за неговата книга тој изјавил:

„Оваа книга е родена од желбата да се раскаже за заразните болести кои му се закануваат на нашиот вид или зошто имаме работа со антички непријатели кои да се вратат, или затоа што во реалноста тие отсекогаш останале меѓу нас, или пак затоа што од „невидливиот свет“ секогаш можат да се појават нови, разорни инфективни агенси. Ќе кажеме како функционираат вакцините и антибиотиците, какви несакани ефекти навистина можат да имаат и како се „измислени“ од истражувачите. Затоа што, спротивно на армиите, микробите не потпишуваат примирје и не капитулираат: кај нив војната е секогаш до смрт“.

Советник за научна координација на Музејот за наука и технологија „Леонардо да Винчи“ во Милано, во 2020 година беше редовен гостин на програмата на ТВ Ла7 водена од Џовани Флорис, „Dimartedì“ .

Исто така види: Боно, биографија: историја, живот и кариера

Curiosity

Барбара Галавоти е мајка на две ќерки. Во слободно време свири клавир и учи арапски јазик. Таа сака да игра спорт за да се одржува во форма, особено на отворено. Тој има мачка по име Фејруз.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .