Биографија на Џером Клапка Џером

 Биографија на Џером Клапка Џером

Glenn Norton

Биографија • Англиски хумор на пресвртот на векот

Џером Клапка Џером е роден на 2 мај 1859 година во Волсал (Вест Мидлендс) во Обединетото Кралство. Банкротот на рударските активности во рудниците на таткото предизвикува ситуација на финансиска нестабилност во семејството кое го менува живеалиштето во источниот крај на Лондон.

Исто така види: Jeon Jungkook (BTS): биографија на јужнокорејската пејачка

Во сеќавањата на Џером од детството, оваа запуштена и насилна област на градот му дава жива слика за ужасот што тој го смета за одговорен за неговиот срамежлив и меланхоличен темперамент.

Исто така види: Биографија на Хенрик Сиенкиевич

Смртта на неговите родители го остава напуштен, но му дозволува да ги истражи ситните страни на неговата личност.

На четиринаесет години ги напуштил студиите и почнал да работи како службеник во железничката компанија. Платата си ја надополнуваат како додаток во театарските претстави. Сè повеќе заинтересиран за литература и театар, оди на неколку турнеи со друштво.

Се враќа во Лондон каде се занимава со различни професии, од службеник до асистент на професор, од секретар до адвокат и продавач. Првите книжевни дела, напишани во слободно време, не вредат никаков успех. Потоа доаѓа неговото дело „На и надвор од сценската сцена“, автобиографија на искуствата со различните театарски друштва. „Неработни мисли на безделник“ е првиот вистински успех, веднаш потоа попознатиот „Тримажи во чамец". Ова последно дело ќе се продаде во милиони примероци и ќе биде преведено на многу јазици.

Во Германија, книгата на Џером Клапка Џером дури станува училишен учебник. Една од најголемите амбиции на писателот била да биде можел да раководи со весник и во 1892 година станал вонреден уредник на месечното „The Idler“, илустрирано списание чие создавање придонесе за други големи ликови како што се Марк Твен и Конан Дојл.

Откако стана познат, Џером држи предавања ширум светот. , се пријавил во Првата светска војна како возач на брза помош за Црвениот крст. Во 1919 година беше објавена „Сите патишта водат до голгота“. Неговото последно дело е автобиографијата „Мојот живот и моите времиња“, од 1926 година.

Сметан за еден од најголемите англиски хумористични писатели, далеку од големите начини на фарса, игра на зборови, непристојни алузии, Џером Клапка Џером почина на 14 јуни 1927 година во Нортхемптон, поради мозочен удар.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .