Биографија на Џони Деп

 Биографија на Џони Деп

Glenn Norton

Биографија • Холивудски сексапил

Новиот талент на холивудското авторско кино се вика Џон Кристофер Деп, тој е роден на 9 јуни 1963 година во Овенсбора, рударски град во Кентаки, и е последниот од четирите браќа. По неговото раѓање, семејството се преселило во Мирамар, Флорида.

Првата страст на Деп е музиката. На тринаесет години свиреше гитара и настапуваше со група пријатели со прекар „Децата“. Но, заедно со љубовта кон гитарата, растат и неговата исклучителна убавина и харизматична сила, кои го убедуваат да се префрли на глума. Со само дваесет и една година, тој е веќе на патеката да се обиде да се искачи на филмска ѕвезда. Неговиот прв филм е „Кошмар - од длабочините на ноќта“, каде има помал дел.

Но, важните улоги не чекаат долго, долгоочите продуценти разбираат дека зад тоа мрачно лице се крие секс симбол кој треба да се наметне во четири и четири осум. Дури и ако добриот Деп, секако, не е површен и без мозок момче, како што подоцна покажаа неговите кинематографски избори.

Исто така види: Биографија на Данте Алигиери

Во 1986 година во "Platoon" тој е еден од очајните во виетнамската џунгла додека неговата прва главна улога конечно пристигнува во 1990 година, во мјузиклот "Cry baby". Славата пристигнува истата година со „Edward Scissorhands“, постмодерна басна на Тим Бартон, режисер којја трансформира кариерата на актерот, правејќи го некако негово алтер его. Овде Деп е машината за сечење зеленчук кој стана маж, но со сè уште механички раце, кој се судира со „нормалниот“ свет: филмот постигнува голем успех и го лансира актерот со лице на вечен тинејџер.

Во 1992 година глуми во „Аризона јуниор“, во улогата на Аксел, кој го одбива американскиот сон што му го предложи вујко му за серија екстравагантни пријатели. Серијата љубезни ликови продолжува со „Бени и Џун“ (каде тој е малку бизарен мимичар, кој во некои ставови ја обновува чаплинската тага) и со „Среќен роденден, господине Грејп“, во улога на угнетено млад човек од неиздржливо семејство во гратче во Ајова. Деп го разјаснува својот лик на сите времиња во „Ед Вуд“, кој Бартон го направи во 1994 година, каде што го отелотворува режисерот на ѓубрето од 50-тите, правејќи ја невиноста и оптимизмот на ликот веродостојни.

Истата година тој е покрај Марлон Брандо, во улога на самоубиец и самонаречен голем заводник, полн со имагинација во „Дон Хуан Демарко“. Досега многумина го посакуваат, овој искрен млад човек, сакан од жените (тој секогаш е на врвот на рангирањето на најсекси ѕвездите) и од култните режисери. Во последниве години, познати автори како Џон Бадам, Џим Џармуш, Мајк Њуел, Тери Гилијам, Роман Полански, СалиПотер, Ласе Холстром, Џулијан Шнабел и Тед Деме. Некој од кругот би рекол: „Извини ако не е многу...“. Филмовите секогаш се пофалени од критичарите, сите ги ценат неговите интелигентни избори како неговите секогаш извонредни интерпретации (во „Дони Браско“ на Њуел дуети подеднакво со никој друг туку со Ал Пачино). Понатаму, фер е да се запамети дека за да ги снима „Бени и Џун“ и „Господин Грејп“ одбил одредени успеси како што се „Дракула“, „Брзина“ и „Интервју со вампирот“.

Во 1996 година, сепак, тој се обиде да режира, режира и глуми (повторно заедно со Брандо) „Храбриот“, приказната за еден без пари и лаконски црвен Индиец кој нуди да интерпретира смртоносен филм за бурмут за обезбеди иднина за вашето семејство.

Откако се ожени со Лори Ен Алисон нешто повеќе од една година во 1985 година, тој започна долги и разговорни врски со Винона Рајдер и Кејт Мос. Во 1999 година се оженил со трансалпската поп-ѕвезда Ванеса Паради, која за кратко време му родила две деца. Сопственик на познатиот ноќен клуб „The Viper Room“, безброј пати бил апсен поради неговите ненадејни ексцеси.

Во раните 2000-ти ги направи „Чоколадо“ (2000, од ​​Ласе Халстром), „Удар“ (2001 година, од Тед Дем, во кој го игра шверцерот на дрога Џорџ Јунг), „Вистинската приказна за Џек Мевосек“ (Од пеколот, 2001).

Исто така види: Илона Сталер, биографија: историја, живот и куриозитети за „Цичиолина“

2004 го гледа како протагонистна Оскаровото издание со филмот „Проклетството на црниот бисер - Пиратите од Карибите“ (со Орландо Блум) за кој, сепак, не ја добива статуетката.

Како заклучок, она што Пино Фариноти го напиша во неговиот речник за кино важи како резиме на неговата личност: „ Атрактивен и дефинитивно обдарен со сексапил, но не склон кон нарцизам, знаете, кога улогата го бара тоа, да ги стави овие карактеристики во позадина, да се покаже како флексибилен и да демонстрира голема интерпретативна чувствителност. "

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .