Биографија на Линус

 Биографија на Линус

Glenn Norton

Биографија • Диџеј ја нарекува Италија

Линус е уметничкото име на Пасквале Ди Молфета, роден во Фолињо, во провинцијата Перуџа, на 30 октомври 1957 година.

Неговиот прв радио искуство датира од 1976 година, во мала локална радио станица.

Во 1984 година тој слета на Радио Дијај и во исто време на телевизија Дијај до 1990 година. од самиот Линус во кој разговара со слушателите и добива анегдоти и делови од животот раскажани. Денес програмата се спроведува заедно со одлично рамо како што е Никола Савино (ex Iena, Zelig,Quelli che il calcio).

Од 1994 година Линус е уметнички директор на Радио Диџеј (основано од Клаудио Чечето повеќе од 20 години порано) каде меѓу водечките „уметници“ е и неговиот брат Ди Џеј Албертино.

Исто така види: Биографија на Алиша Кис

Секогаш незаборавно забавни се емитувањата на програмата „Кордијамент“ спроведена со учество на Елио и напнатите приказни.

Исто така види: Биографија на Кортни Лав

По повод Европското фудбалско првенство одиграно во Португалија летото 2004 година, Линус беше домаќин на „Notti Europee, Figli di Eupalla“, емитувана во доцните вечерни часови на RaiDue, поставувајќи програма која зборуваше за фудбалот со иронија.

Иднината може да резервира и други брилијантни телевизиски искуства за овој лик кој станал дом на радио, но секако музиката - како што честоМорам да повторам - секогаш ќе биде неговата прва љубов.

Во 2004 година беше објавена неговата книга „И нешто останува“ во која, со едноставност и со умешноста што го издвојува дури и на радио, Линус раскажува список со песни на некои од најубавите моменти од неговиот живот. Приказни кои го имаат „ вистинскиот вкус на оние изгорени компилации што им се даваат на најблиските пријатели за да споделат вкусови и емоции “.

Добро познат љубител на трки и маратони, тој има учествувано на бројни национални и меѓународни настани како што се маратонот во Њујорк и Лондон. Од 2005 година ја организира „DeeJay Ten“ во Милано, натпреварувачка пешачка трка на 10 километри (аматерската верзија е на 5 километри).

Во 2004 година тој го продуцираше, напиша и изведе „Natale a Casa Deejay“, долгометражен филм со екипа актери составена целосно од диригенти и ликови од Радио Дијај (и некои гости-ѕвезди, вклучувајќи ги Џани Моранди и Стефано Балдини ).

Во 2007 година беше назначен за уметнички директор на Радио Капитал.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .