Biografia e Linusit

 Biografia e Linusit

Glenn Norton

Biografia • Një DJ thërret Italinë

Linus është emri skenik i Pasquale Di Molfetta, i lindur në Foligno, në provincën e Perugias, më 30 tetor 1957.

I pari i tij Përvoja e radios daton në vitin 1976, në një stacion të vogël radio lokale.

Në vitin 1984 ai zbarkoi në Radio Deejay dhe, në të njëjtën kohë, në Televizionin Deejay deri në vitin 1990.

Në 1991 lindi "Deejay calls Italy", programi radiofonik "i porositur". nga vetë Linus, në të cilin ai bisedon me dëgjuesit dhe merr anekdota dhe pjesë të jetës. Sot programi zhvillohet së bashku me një shpatull të shkëlqyer si Nicola Savino (ex Iena, Zelig,Quelli che il calcio).

Që nga viti 1994 Linus ka qenë drejtor artistik i Radio Deejay (i themeluar nga Claudio Cecchetto më shumë se 20 vjet më parë) ku ndër "artistët" kryesorë është edhe vëllai i tij dee jay Albertino.

Gjithmonë dëfryes janë transmetimet e programit "Cordiamente" të realizuar me pjesëmarrjen e Elio dhe historitë e tensionuara.

Shiko gjithashtu: Marco Pannella, biografia, historia dhe jeta

Me rastin e Kampionatit Evropian të Futbollit të luajtur në Portugali në verën e vitit 2004, Linus priti "Notti Europee, Figli di Eupalla", transmetuar në mbrëmje vonë në RaiDue, duke ngritur një program që fliste për futbollin. me ironi.

E ardhmja mund të rezervojë përvoja të tjera të shkëlqyera televizive për këtë personazh që e ka bërë shtëpinë e tij në radio, por sigurisht muzikën - siç ka bërë shpesh.duhet të ritheksoj - do të jetë gjithmonë dashuria e tij e parë.

Në vitin 2004 u botua libri i tij "Dhe diçka mbetet" në të cilin, me thjeshtësi dhe me mjeshtërinë që e dallon edhe në radio, Linus tregon një listë lojërash të disa nga momentet më të bukura të jetës së tij. Histori që kanë " shijen e vërtetë të atyre përmbledhjeve të djegura që u jepen miqve më të afërt për të ndarë shijet dhe emocionet ".

Adhurues i njohur i garave me këmbë dhe maratonave, ai ka marrë pjesë në ngjarje të shumta kombëtare dhe ndërkombëtare si maratonën e Nju Jorkut dhe Londrës. Që nga viti 2005 ai ka organizuar "DeeJay Ten" në Milano, një garë me këmbë konkurruese 10 km (versioni amator është 5 km).

Në 2004 ai prodhoi, shkroi dhe interpretoi "Natale a Casa Deejay", një film artistik me një kastë aktorësh të përbërë tërësisht nga dirigjentë dhe personazhe nga Radio Deejay (dhe disa yje të ftuar duke përfshirë Gianni Morandi dhe Stefano Baldini ).

Shiko gjithashtu: Biografia e Rosanna Banfi: karriera, jeta dhe kurioziteti

Në vitin 2007 emërohet drejtor artistik i Radio Capital.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .