Biografia e Lilli Gruber

 Biografia e Lilli Gruber

Glenn Norton

Biografia • Dëshmitarja evropiane

  • Lilli Gruber: origjina dhe debutimi në gazetari
  • Vitet 90
  • Gjysma e parë e viteve 2000
  • Gjysma e dytë e viteve 2000 dhe 2010

Lilli Gruber: origjina dhe debutimi në gazetari

Dietlinde Gruber lindi në Bolzano më 19 prill 1957 nga një familje sipërmarrësish. Gjatë fashizmit, motra e gjyshes nga nëna u dërgua në izolim të brendshëm dhe babai, Alfredi, punonte si mësues ilegal në të ashtuquajturën "Katakomben - Schulen". Rruga e studimit të Lillit kalon nga Verona te vajzat e vogla të Shën Jozefit dhe në shkollën e mesme gjuhësore Marcelline në Bolzano, duke vazhduar në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja dhe Letërsisë të Universitetit të Venecias. Pas diplomimit, ai u kthye në Alto Adige-Tirol Jugor: këto ishin vitet e Alexander Langer dhe të angazhimit që Lilli Gruber bën të vetën, për lindjen e një kulture dialogu midis grupeve të ndryshme gjuhësore.

Lilli Gruber

Flet italisht, gjermanisht, anglisht dhe frëngjisht: kryen praktikën e saj gazetareske në stacionin televiziv Telebolzano, në atë kohë i vetmi televizion privat. stacion në Alto Adige. Ai shkruan për gazetat "L'Adige" dhe "Alto Adige". Ajo u bë gazetare profesioniste në vitin 1982. Pas dy vitesh bashkëpunim me Rai në gjermanisht, në 1984 u punësua në Tg3 Rajonale Trentino-Alto Adige; nëajo u thirr më vonë nga drejtori i Tg2 Antonio Ghirelli për të drejtuar lajmet e mesditës dhe të natës vonë, si dhe u përfshi në redaksinë e politikës së jashtme.

Në 1987, drejtori i ri i Tg2 Alberto La Volpe vendosi të promovojë Lilli Gruber për të drejtuar emisionin kryesor të lajmeve të rrjetit, atë të orës 19:45. Kështu ajo bëhet gruaja e parë në Itali që drejton një program lajmesh në kohën kryesore.

Në 1988 ajo filloi gjithashtu të punonte si korrespondente e politikave ndërkombëtare: ajo ishte e para në Austri për të ndjekur skandalin Waldheim dhe vitin e ardhshëm në Gjermaninë Lindore ku raportoi për shembjen e Murit të Berlinit. Mbi këtë përvojë dhe mbi 40 vitet e RDGJ-së ai shkruan së bashku me Paolo Borella-n, një libër për Rai-Eri-n me titull "Ato ditë në Berlin".

Vitet 90

Famëmarrja që ajo ka fituar e përshkruan atë gjithashtu si një personazh femër-simbol seksi, për shkak të tërheqjes së saj dhe aftësisë së saj për të ankoruar shikuesit në ekranin e televizionit. Në vitin 1990 ajo u thirr nga Bruno Vespa në Tg1, ku për dy vjet ndoqi ngjarjet më të rëndësishme të politikës së jashtme: nga Lufta e Gjirit deri te rënia e Bashkimit Sovjetik, nga konflikti izraelito-palestinez te Konferenca e Paqes për Lindjen e Mesme. , deri në fitoren e Bill Clinton në zgjedhjet presidenciale në SHBA në 1992.

Lilli Gruber punon edhe jashtë vendit: në vitin 1988, për televizionin publik gjerman SWF, ajo prezanton një talk-show mujor për Evropën;në vitin 1996 nisi, drejtoi dhe bashkëprodhoi nga Mynihu të përjavshmen "Focus Tv" në Pro 7, televizionin e grupit Kirch. Në vitin 1999 ai realizoi një intervistë-portret me Sophia Loren për "60 Minutes" të CBS të SHBA.

Për vite me radhë ai është përfshirë në aktivitetin sindikal në Usigrai, ku lufton për një kulturë rregullash me konkurse publike për punësime, rrugë transparente të karrierës, të drejtat e punëtorëve të pasigurt dhe grave.

Në vitin 1993 ai fitoi "William Benton Fellowship for Broadcasting Journalists", një bursë prestigjioze nga Universiteti i Çikagos.

Pas talk-show politik "Al voto, Al voto", në 1994 ai kaloi për të drejtuar Tg1 në 20:00. Ajo vazhdon të punojë si korrespondente jashtë vendit dhe të drejtojë Specialistët në politikën ndërkombëtare. Ai ndjek udhëtimet e Papa Gjon Palit II në vitin 2000, në Tokën e Shenjtë dhe në Siri.

Gjysma e parë e viteve 2000

Më 16 korrik 2000 ajo u martua me kolegun e saj Jacques Charmelot : të dy ishin takuar kur u dërguan të dy - ai për France Presse agjencia - në frontin e Gjirit Persik në 1991.

Ndër ngjarjet kryesore botërore të mëvonshme që Lilli Gruber ndjek dhe dëshmon, janë lufta në ish-Jugosllavi, testet bërthamore franceze në Mururoa në Paqësori, zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në Iran, sulmet terroriste nëKullat Binjake dhe Pentagoni më 11 shtator 2001 dhe përvjetorin e tragjedisë në 2002, krizën në Irak dhe luftën kundër Irakut. Më pas ai qëndron në Bagdad për tre muaj. Në tetor 2003, në lidhje me këtë eksperiencë të fundit, ai shkroi dhe botoi librin "Ditët e mia në Bagdad", i cili u bë bestseller me mbi 100.000 kopje të shitura.

Në nëntor 2003, Presidenti i Republikës Carlo Azeglio Ciampi i dha asaj nderin e Cavaliere OMRI (Urdhri i Meritës së Republikës Italiane) si gazetare e dërguar në Irak, ku u kthye për përvjetorin e parë të lufte.

Në muajt e parë të vitit 2002 ajo u ftua si një "studiues vizitues" në Uashington në SAIS (Shkolla e Studimeve Ndërkombëtare të Avancuara) të Universitetit Johns Hopkins. Mbi të gjitha, ai ndjek kurse për terrorizmin ndërkombëtar dhe mban disa mësime mbi politikën italiane. Në maj 2004 ai mori një diplomë honoris causa nga Universiteti Amerikan i Romës.

Bashkëpunëtorja e gazetave La Stampa dhe Corriere della Sera, pasi denoncoi mungesën e lirisë së informacionit në Itali, në vitin 2004 doli si kandidate me koalicionin "Uniti nell'Ulivo" në zgjedhjet për Parlamenti Evropian. Kryetare e listës në zonat verilindore dhe qendrore, ajo renditet e para ndër të zgjedhurit në të dyja, duke mbledhur gjithsej mbi 1.100.000 vota. Në kontekstpolitikania Lilli Gruber është anëtare e grupit parlamentar të Partisë Socialiste Evropiane: ajo është kryetare e Delegacionit për marrëdhëniet me shtetet e Gjirit, përfshirë Jemenin; anëtar i Konferencës së Kryesuesve të Delegacioneve; Komisioni për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme; të Delegacionit për Marrëdhëniet me Iranin.

Gjysma e dytë e viteve 2000 dhe 2010

Në vitin 2007, pas një refuzimi fillestar për t'u anëtarësuar në "komitetin e promovimit të 14 Tetorit" të Partisë Demokratike, ai u bë anëtar i Komisionit të Etikës. , i propozuar nga Asambleja Kushtetuese Kombëtare.

Në shtator 2008, ai njoftoi se kishte përfunduar atë që ai e përcaktoi si një përvojë të " gazetari i dhënë hua politikës ": me një letër drejtuar zgjedhësve, ai shpjegoi vendimin e tij për të mos kandiduar. sërish në zgjedhjet e vitit 2009 për Parlamentin Evropian. I rikthehet ushtrimit të profesionit të gazetarit duke pranuar drejtimin e programit “Otto e mezzo” të transmetuar në televizionin La7.

Shiko gjithashtu: Biografia e Niccolo Ammaniti

Në vitet 2010, ajo vazhdon të drejtojë La 7 dhe boton disa libra: një temë e përsëritur e veprave të saj janë të drejtat e grave. Një shembull i kësaj është libri i vitit 2019, me titull "Mjaft! Fuqia e grave kundër politikës së testosteronit".

Shiko gjithashtu: Antonio Cabrini, biografia, historia, jeta private dhe kuriozitetet

Në vitin 2021 ai boton një libër të ri, mbi jetën e një reporteri të famshëm lufte, gruas së tretë të ErnestitHemingway: "Lufta brenda. Martha Gellhorn dhe detyra e së vërtetës".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .