Lucia Azzolina, biografia, karriera dhe jeta private Biografieonline

 Lucia Azzolina, biografia, karriera dhe jeta private Biografieonline

Glenn Norton

Biografia

  • Lucia Azzolina: nga dy gradë në përvojat sindikaliste
  • Rritja e Lucia Azzolina në politikë
  • Fakte argëtuese rreth Lucia Azzolina

Lucia Azzolina ka lindur në Sirakuzë më 25 gusht 1982. Si politikane ajo u bë e njohur për publikun e gjerë kur më 10 janar 2020, pas dorëheqjes së Lorenzo Fioramonti pas Ligjit të Buxhetit, u gradua nga nënsekretare në Ministri i Arsimit , Universitetit dhe Kërkimeve. Lucia Azzolina i përket Lëvizjes 5 Yje.

Gjithmonë në të njëjtin vit, për shkak të trazirave që sjell urgjenca shëndetësore për shkak të koronavirusit në shkollat ​​italiane, duke bërë që ato të mbyllen në mbarë vendin, fytyra e Lucia Azzolina bëhet edhe më e mirë. i njohur.

Të shohim më poshtë se çfarë e shtyu ish-mësuesen, sindikalisten dhe juristen të përqafonte politikën, deri në rrugën që e çoi në detyrën e ministres, pa harruar disa kuriozitete për të.

Lucia Azzolina: nga dy diploma në përvojat sindikaliste

Si vajzë ajo tregoi prirjen e saj për studime duke u diplomuar me sukses në shkollën e mesme shkencore Leonardo da Vinci në Floridia. Pasioni për të mësuarin e të resë Lucia konfirmohet si i fortë; në fakt, ai mori titullin tre vjeçar në Filozofi , i specializuar në master në Histori tëFilozofia në Universitetin e Katanias, duke marrë gjithashtu kualifikimin për të dhënë të njëjtat lëndë në SSIS dhe atë për mbështetjen e mësimdhënies në Universitetin e Pizës.

Lucia Azzolina

Fillon mësimin në shkollat ​​e mesme në provincat La Spezia dhe Sarzana, por ndjen nevojën për t'i dhënë një shtysë të mëtejshme karrierës së saj . Prandaj ai ndërmerr një kurs të ri trajnimi në Universitetin e Pavias, ku arrin të marrë diplomën në Drejtësi në dhjetor 2013, ndërkohë që tashmë punon.

Zgjedh një studim të thelluar të së drejtës administrative për tezën e tij; kryen praktikën mjeko-ligjore duke u fokusuar në vend të kësaj në ligjin e shkollës . Dy elementët, edukimi dhe pasioni ligjor, nuk pushojnë së kryqëzuari, pasi në janar 2014 ajo u emërua mësuese në detyrë në një institut teknik në Biella.

Ndërkohë, Lucia Azzolina fitoi gjithashtu përvojë të rëndësishme si sindikaliste brenda sektorit ANIEF ( Shoqata Kombëtare e mësuesve dhe trajnerëve ) të rajoneve të Piemonte dhe Lombardia .

Përballë intensifikimit të veprimtarisë së tij pedagogjike, ai preferoi të linte mënjanë rolin e tij në sindikatë, t'i përkushtohej ekskluzivisht mësimdhënies dhe pasionit të tij politik të sapolindur.

Në maj 2019 ajo u nominua menaxheri i shkollës pasi ka kaluar konkursin.

Rritja në politikë e Lucia Azzolina

Si një profesioniste e re, shumë aktive në sferën publike, ajo i afrohet Movimento 5 Stelle . Lëvizja, në pritje të ndërtimit të një klase drejtuese për zgjedhjet politike të 2018 , shpall deputetët, në të cilat Lucia Azzolina është kandidate për zonën Biella-Vercelli-Verbania; merr më shumë vota se të gjitha kandidatet femra.

Pas rezultatit të shkëlqyer të partisë në zgjedhjet e 4 marsit, Azzolina u bë deputete dhe shpejt iu bashkua Komisionit të Kulturës të Dhomës. Ajo ra menjëherë në sy për numrin e madh të pyetjeve parlamentare të paraqitura, për të sjellë në vëmendjen e të zgjedhurve çështjet përkatëse në lidhje me botën e shkollës.

Në Qeverinë Conte II, anëtarët e së cilës u betuan në shtator 2019 pas krizës së verës, ai u bë nënsekretar i Lorenzo Fioramonti, Ministër i Arsimit, Universitetit dhe Kërkimit. Në janar 2020 Fioramonti hyn në polemika me Lëvizjen 5 Yjet, duke u larguar nga zyra e tij.

Për të plotësuar rolin, zgjedhja ra mbi Lucia Azzolina , e cila mori mbështetje të madhe nga i gjithë sistemi shkollor. Disa lojtarë në botën e arsimit, në fakt, shohin tek ajo një person i cili, duke ditur mekanizmat e brendshëm, mund tësjellin njohuri dhe përvojë të dorës së parë.

Shiko gjithashtu: Lucio Caracciolo, biografia: historia, jeta, veprat dhe kuriozitetet

Për shkak të rolit të tij institucional, i cili është bërë edhe më vendimtar pas urgjencës shëndetësore, sociale dhe ekonomike të shkaktuar nga koronavirusi, që preku para së gjithash shkollën, ai vendos në marrëveshje me kryeministrin Giuseppe Conte. të mbyllen shkollat ​​dhe universitetet e të gjitha niveleve duke filluar nga fundi i shkurtit 2020.

Lucia Azzolina, Ministre e Arsimit

Kuriozitet për Lucia Azzolina

Edhe pse jo shumë është e njohur për jetën private dhe sentimentale të Lucia Azzolinës, duhet theksuar se ministrja pentastellata është veçanërisht aktive në universin social, të cilin e konsideron thelbësore edhe për kontaktin me studentët dhe profesorët.

Ai është i pranishëm në Twitter, Facebook dhe Instagram. Përmbajtjet e publikuara janë shumë të përbëra dhe të lidhura me profesionin e tij.

Shiko gjithashtu: Biografia e Manuela Arcurit

Falë pamjes së saj të pamohueshme të bukur, e cila shoqërohet me elokuencë dhe kompetencë, Azzolina zgjidhet si fytyra e spikatur e Lëvizjes 5 Yjet, duke marrë pjesë në vijën e parë në shumë talk show për të shpjeguar veprimet e qeverisë. Lucia kujdeset shumë për shëndetin dhe figurën e saj; ushtron sporte të ndryshme me frekuencë konstante.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .