Лусија Азолина, биографија, кариера и приватен живот Biografieonline

 Лусија Азолина, биографија, кариера и приватен живот Biografieonline

Glenn Norton

Биографија

  • Лусија Ацолина: од две степени до искуства во синдикатот
  • Подемот на Лусија Ацолина во политиката
  • Забавни факти за Лусија Ацолина

Лусија Азолина е родена во Сиракуза на 25 август 1982 година. Како политичар стана позната на пошироката јавност кога на 10 јануари 2020 година, по оставката на Лоренцо Фиорамонти по Законот за буџет, таа беше унапредена од потсекретар во Министер за образование , Универзитет и истражување. Лусија Азолина припаѓа на Движењето 5 ѕвезди.

Исто така види: Џозеф Барбера, биографија

Секогаш во истата година, врз основа на пресвртите што здравствената вонредна состојба поради коронавирусот ги носи во италијанските училишта, предизвикувајќи нивно затворање на национално ниво, лицето на Лучија Ацолина станува уште подобро познат .

Да видиме подолу што ја навело поранешната учителка, синдикалец и адвокатка да ја прифати политиката, сè до патот што ја довел до министерската функција, без да заборавиме на неколку куриозитети за неа.

Лусија Ацолина: од две дипломи до синдикални искуства

Како девојче ја покажа својата склоност кон студирање со успешно дипломирање на средното научно училиште Леонардо да Винчи во Флоридија. Страста за учење на младата Луција се потврдува како силна; всушност, тој се здобил со тригодишна диплома по филозофија , специјализирана за магистер по историја наФилозофија на Универзитетот во Катанија, исто така стекнување на квалификација за предавање на истите предмети на SSIS и оној за поддршка на наставата на Универзитетот во Пиза.

Лусија Азолина

Започнува да предава во средните училишта во провинциите Ла Специја и Сарзана, но чувствува потреба да даде дополнителен поттик на нејзината кариера . Затоа тој презема нов курс за обука на Универзитетот во Павија, каде што успева да се стекне со диплома по право во декември 2013 година, додека веќе работи.

Избира продлабочено проучување на управното право за својата теза; спроведува форензичка пракса фокусирајќи се наместо на училишно право . Двата елементи, образованието и правната страст, не престануваат да се вкрстуваат, бидејќи во јануари 2014 година таа беше назначена за учителка во техничкиот институт во Биела.

Во меѓувреме, Лусија Азолина, исто така, стекна важно искуство како синдикалец во секторот ANIEF ( Национално здружение на наставници и обучувачи ) од регионите на Пиемонт и Ломбардија.

Соочен со интензивирањето на учителската дејност, тој претпочита да ја остави настрана својата улога во синдикатот, да се посвети исклучиво на наставата и на својата политичка страст што зародиш.

Во мај 2019 година таа беше номинирана училишен менаџер откако ќе го помине натпреварот.

Подемот во политиката на Лусија Ацолина

Како млад професионалец, многу активен во јавната сфера, таа се приближува до Movimento 5 Stelle . Движењето, во очекување на изградба на раководна класа за политичките избори 2018 , ги објавува парламентарците, во кои Лусија Азолина е кандидат за областа Биела-Верчели-Вербанија; добива повеќе гласови од сите кандидатки.

По одличниот резултат на партијата на изборите на 4 март, Азолина стана заменик и набрзо се приклучи на Комисијата за култура на Комората. Веднаш се издвои по големиот број поставени пратенички прашања, за да им се укаже на вниманието на избраните релевантни прашања од светот на училиштето.

Во Владата Конте II, чии членови положија заклетва во септември 2019 година по летната криза, тој стана потсекретар на Лоренцо Фиорамонти, министер за образование, универзитет и истражување. Во јануари 2020 година, Фиорамонти влегува во полемика со Движењето 5 ѕвезди, напуштајќи ја својата канцеларија.

За да ја пополни улогата, изборот падна на Лучија Ацолина , која доби голема поддршка од целиот училишен систем. Неколку играчи во светот на образованието, всушност, во неа гледаат личност која познавајќи ги внатрешните механизми може дадонесе знаење и искуство од прва рака.

Поради неговата институционална улога, која стана уште поклучна по здравствената, социјалната и економската вонредна состојба предизвикана од коронавирусот, кој пред се го зафати училиштето, тој одлучува во договор со премиерот Џузепе Конте да се затворат училиштата и универзитетите од сите нивоа почнувајќи од крајот на февруари 2020 година.

Лусија Ацолина, министерка за образование

Исто така види: Биографија на Жаклин Кенеди

Љубопитност за Лусија Ацолина

Иако не многу е познато за приватниот и сентименталниот живот на Лусија Азолина, треба да се напомене дека министерката пентастела е особено активна во општествениот универзум, што го смета и за суштинско значење за стапување во контакт со студенти и професори.

Тој е присутен на Твитер, Фејсбук и Инстаграм. Објавените содржини се многу составени и поврзани со неговата професија.

Благодарение на нејзиниот неоспорен добар изглед, проследен со елоквентност и компетентност, Азолина е избрана за истакнато лице на Движењето 5 ѕвезди, учествувајќи на првата линија во многу ток-шоуа за да ги објасни постапките на Владата. Лусија многу се грижи за своето здравје и нејзината фигура; вежбајте разни спортови со постојана фреквенција.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .