Биографија на Жаклин Кенеди

 Биографија на Жаклин Кенеди

Glenn Norton

Биографија • Висока класа

Жаклин Кенеди, вистинско име Жаклин Ли Бувие, е родена во Саутхемптон на 28 јули 1929 година. Таа е израсната во културни и елегантни средини помеѓу Њујорк, Род Ајленд и Вирџинија. Во тоа време, љубовта кон писмата ја навела да пишува песни, раскази и романи, придружувајќи ги со лични илустрации.

Тој, исто така, макотрпно се посветува на проучувањето на танцот, неговата друга голема страст на сите времиња. Мајката, која се разведе од нејзиниот претходен сопруг, се омажи за Хју Д. Очинклос во 1942 година, носејќи ги двете ќерки во Меривуд, во неговиот дом во близина на Вашингтон Д.

Жаклин, по повод нејзиниот осумнаесетти роденден, беше избрана за „дебитант на годината“ за сезоната 1947-1948.

Исто така види: Принцот Хари, биографија на Хенри од Велс

Како студент на престижниот колеџ Васар имала можност да патува многу и да ги помине своите најдобри години во Франција (посетувајќи, меѓу другото, на Сорбона), пред да дипломира на Универзитетот Џорџ Вашингтон во 1951 година. Овие искуства ѝ оставаат во аманет голема љубов кон странските народи, особено кон Французите.

Во 1952 година Жаклин нашла работа во локалниот весник „Вашингтон Тајмс-Хералд“, првично како фотограф, потоа како уредник и колумнист. Во една прилика и беше дадена можност да го интервјуира сенаторот Џон Ф. Кенеди од Масачусетс, веќе акредитиран однационалниот печат како најверојатен наследник на претседателот на САД. Помеѓу двајцата е вистински удар на гром: тие двајца ќе се венчаат следната година.

Жаклин го заведува семејството Кенеди, со интелектуален, европски и префинет модел на живот. Од нивната врска се родија три деца, Керолин (1957), Џон (1960) и Патрик, кој за жал почина два дена по раѓањето.

Како прва дама, „Џеки“, како што сега со љубов ја нарекуваа сите граѓани, ќе се обиде да го направи главниот град на нацијата извор на гордост и центар на американската култура. Неговиот интерес за уметноста, постојано подвлекуван од печатот и телевизијата, инспирира внимание на културата никогаш толку очигледно на национално и популарно ниво. Конкретен пример за овој интерес е неговиот проект за музеј на американската историја, подоцна изграден во Вашингтон.

Исто така, го надгледува преуредувањето на Белата куќа и го поттикнува зачувувањето на околните згради. Таа секогаш ќе биде многу восхитувана поради нејзината сталоженост, грациозност и никогаш светкава или вулгарна убавина. Неговите јавни настапи секогаш постигнуваат огромен успех, дури и ако се голтка со мудрост и умереност (или можеби поради тоа).

На тој трагичен 22 ноември 1963 година, Џеки седи до нејзиниот сопруг кога тој е убиен во Далас. Придружувај го неговиоттелото до Вашингтон и одиме покрај вас за време на погребната поворка.

Потоа, во потрага по приватност, првата дама се сели со своите деца во Њујорк. На 20 октомври 1968 година се омажила за Аристотел Оназис, многу богат грчки бизнисмен. Бракот пропаѓа, но парот никогаш нема да се разведе.

Оназис почина во 1975 година. Откако стана вдовица по втор пат, Џеки почна да работи во издаваштво, станувајќи виш уредник на Doubleday, каде што беше експерт за египетската уметност и литература.

Исто така види: Џон Бон Џови, биографија, историја и приватен живот Biografieonline

Жаклин Кенеди почина во Њујорк на 19 мај 1994 година.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .