Биографија на Шања Твен

 Биографија на Шања Твен

Glenn Norton

Биографија • На патот кон музиката

  • Шанија Твен во 2000-тите

Икона за кантри музика, Шанија Твен (чие вистинско име е најмалку егзотичната Ајлин) е родена на 28 август 1965 година во Виндзор, Онтарио, второ од петте деца, од најмала возраст била охрабрувана од нејзините родители Шерон и Џери (нејзиниот татко бил Индиец кој припаѓал на племето Оџибвеј). да ја следи неговата музичка ѕвезда. И можеби не е случајно што нејзиното уметничко име Шанија на оџибвејски јазик значи „На мојот пат“.

Малата пејачка веќе беше извонредно надарена за музика од нејзините први возбудувања: „На тригодишна возраст експериментирав со хармонии, тонови и резонанци. Имав шест години кога влегов во мојот прв хор, а осум кога почнала професионално да пее во клубови“, вели таа.

Исто така види: Биографија на Ели Валах

Ајлин Твен почнала да пишува и изведува свои песни на десетгодишна возраст, додека лета работела со нејзиниот татко во операции за пошумување во канадската шума. Неговите музички референци од тој период, но никогаш духовно напуштени, се кантри-пејачките како Теми Винет и Вили Нелсон, но и поп личности како Стиви Вондер, Мамас и Папас и Карпентерс.

По дипломирањето Ајлин се преселила во Торонто каде се обидела да се наметне во музичкиот свет, но во 1987 година во нејзиниот живот изби страшна трагедија,парализирајќи ги неговите активности и моментално кршејќи ги неговите проекти: неговите родители загинаа во тешка сообраќајна несреќа: Шања на тој начин е принудена да се врати да биде мајка на своите помлади браќа, заборавајќи ја музиката за момент. Надарена со голема иницијатива, сепак, нема намера да го напушти тој пат кој е веќе делумно испишан во името што го избрала и затоа истрајува на својата цел: музиката да и го направи животот.

Деби албумот пристигнува во 1993 година и е насловен како што често се случува само со името на изведувачот, „ Шаниа Твен “. За жал, продажбата на ова прво издание не е толку возбудлива што убавата пејачка постојано ќе биде во искушение да се откаже и да го промени правецот. За среќа две години подоцна работите се менуваат и во јануари 1995 година кога неговиот сингл „Whose Bed Have Your Boots Been Under?“ што се покажува како голем успех; како и целиот втор албум „The woman in me“ кој е продаден преку десет милиони плочи.

Во 1997 година го достигна медиумскиот бум со третиот албум „Come on over“ и со синглот „That don't impression much“.

Шања Твен во 2000-тите

Во 2002 година направи големо враќање на сцената, по долго молчење, со новиот албум „Up!“: Обновен изглед и освежена слика за нова сингл што ги надмина очекувањата: дека „Ќе се фатам добро“,можеби неговиот најголем успех, кој стана класична фраза од која е речиси невозможно да се ослободите.

Исто така види: Биографија на Кит Харинг

Во 2001 година, таа беше избрана за најсекси вегетаријанец на годината од ПЕТА.

Следните издавања на рекорди се „Greatest Hits“ од 2004 година и „Still the One: Live from Vegas“ од 2015 година.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .