Биографија на Елиса Триани

 Биографија на Елиса Триани

Glenn Norton

Биографија • Голема буква

Од епизодите на Летерина во квизот „Пасапарола“ до оние, по подолго отсуство од видеото, во сабота навечер во изданието „Корида“ 2004. Овие две искуства се сумираат уметничката еволуција и квалитативниот скок на оваа извонредна девојка, вистинска секс бомба која сепак отсекогаш знаела да го искористи својот шарм на дискретен и елегантен начин.

Исто така види: Биографија на Франко Фортини: историја, песни, живот и мисла

Никогаш вулгарна или непотребно провокативна, Елиса Триани е родена во Пезаро на 18 март 1976 година, под знакот Риби (нејзиниот асцендент е Вага) и веднаш по нејзиното раѓање се преселила со семејството во Новафелтриа. мал град во провинцијата Пезаро, недалеку од Римини. По добивањето на научната диплома за средно образование, таа се здоби со диплома за класичен танц на „Кралската академија на танцот“, крунисајќи го нејзиниот сон. Всушност, танцот останува големата страст на Елиса, нејзиниот главен интерес.

Благодарение на овие солидни услови, како и нејзиниот шарм и невообичаено однесување, таа беше избрана за „Мис Канал 5“ во 1996 година; таа го имаше своето деби во 1998 година како танчерка во корпусот на балетот на „Пасапарола“ шоу, попознато како женската група на „Летерин“. Но, нејзините амбиции се различни: правењето на Letterina ризикува да ја префрли во улогата на насмеана кукла и таа го знае тоа. Така во 2000 година успева да го грабне раководството, заедно со Џери Скоти, на „Белисима“ и следната година дадобијте споредна улога во фудбалската емисија „Пресинг Лигата на шампионите“.

Можеби уморна од ефемерна слика, можеби желна да се подобри или можеби, кој знае, преземена од новата врска со нејзиниот мистериозен партнер (инженер, пронаоѓач на терапевтски средства и писател), таа се повлекува од сцената. Факт е дека во овој период ја искористил можноста да студира глума и англиски јазик.

По овие „сабатни“ години, Елиса Триани се врати блескава од кога и да е во раководството на „Ла Корида“ (историска и забавна програма која гледа во опасност неверојатни уметници аматери), покрај нејзиниот вечен Пигмалион, Гери Скоти кој го виде нејзиното деби.

Се чини дека присуството на прекрасната долина не придонесе малку за убедливиот успех на рејтингот. Има многу Италијанци кои пред екранот нервозно ги очекуваат неговите влезови, секогаш под знамето на умереноста, учтивоста и елеганцијата, ретки квалитети на денешната телевизија. Посветеност и понизност што оваа дваесет и осумгодишна девојка со фигура која го одзема здивот секогаш сака да ја повторува.

Исто така види: Биографија на Џино Паоли

Зборувајќи за „Корида“ тој изјави: „ Не сакам да претерувам. Знам каде припаѓам: сигурно не почнувам да играм примадона “.

Во сезоната 2005/2006, тој му се придружи на Мино Тавери во водењето на спортската програма „Доменика Стадио“ емитувана во недела попладне во Италија1. Во 2007 година таа можеше да учествува како актерка во сит-ком „Il mammo“, заедно со Енцо Јакети и Наталија Естрада.

Меѓу нејзините страсти се јапонската кујна, читањето и се што ви помага да се пронајдете себеси, како јогата.

Во октомври 2008 година, Елиса го започна своето новинарско стажирање во Медиасет, на јарболот на Видеоњус, работејќи на емитувањето „Матино Чинкве“. Таа потоа продолжи да работи како новинар во информативната програма Студио Аперто, каде што го презентираше изданието од 18.30 часот на видео, или работеше како дописник за редакцијата на Милано.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .