Елеонор Маркс, биографија: историја, живот и куриозитети

 Елеонор Маркс, биографија: историја, живот и куриозитети

Glenn Norton

Биографија

  • Млад вундеркинд и неконвенционален
  • Професионалниот успех и љубовните трагедии на Елеонор Маркс
  • Приватен живот и куриозитети

Џени Јулија Елеонор Маркс е родена во Лондон (Сохо) на 16 јануари 1855 година. Таа е најмладата ќерка на Карл Маркс (имаше седум деца, но речиси сите починаа во повој ) . Таа понекогаш се нарекува Елинор Авелинг и позната е како Туси . Таа беше револуционерна жена за своето време, и е многу релевантна историска личност дури и повеќе од век и половина по нејзината смрт.

Исто така види: Биографија на Андреа Пазиенца

Писател, активист, гордо независна но со романтична страна, Елеонор Маркс водеше живот полн со настани кои ги инспирираа современите души. Биографскиот филм од 2020 година Госпоѓица Маркс , на римската режисерка Сузана Никиарели, исто така се потсетува на него. Ајде да ги откриеме најважните настани од приватниот и јавниот живот на Елеонор Маркс во следнава кратка биографија.

Елеонор Маркс

Исто така види: Биографија на Уго Фосколо

Младо чудо и неконвенционална

Интелигентна и жива, таа наскоро станува миленичка на нејзиниот славен родител. Карл ја поучува Елеонор лично, со внимание, толку многу што на само три години детето веќе рецитира сонети од Шекспир . Карл Маркс ја третира својата најмлада ќерка како пријателка, разговарајќи со неа на германски , француски иАнглиски.

На шеснаесетгодишна возраст, по напуштањето на училиштето за која смета дека е угнетувачка и патријархална, Елеонор Маркс започнува да го поддржува нејзиниот татко како негов секретар , посетувајќи меѓународни конференции со него каде социјалистичките идеи се промовираат.

Елеонор со нејзиниот татко Карл

Со цел да ја потврди својата независност, Елинор го напушта домот на нејзините родители и наоѓа работа како наставничка во градот Брајтон. Овде го запознава францускиот новинар Проспер-Оливие Лисагарај, кому му нуди помош во пишувањето на Историјата на комуната од 1871 година. Карл Маркс го цени новинарот за неговите политички идеи, но не го гледа како добар натпревар за неговата ќерка; на тој начин негира согласност за нивната врска.

Иако Елеонор Маркс се приклучува на иницијативите за родова еднаквост во 1876 година, во првиот дел од 1880-тите главно таа им помага на остарените родители и се враќа во домот на детството.

Мајката - Јохана „Џени“ фон Вестфален - починала во декември 1881 година. Во 1883 година, нејзината сестра Џени Керолин починала во јануари, додека нејзиниот сакан татко починал во март. Пред да умре, Карл Маркс ѝ ја доверува на својата омилена ќерка честа да ги објави неговите недовршени ракописи и да раководи со објавувањето на англиски јазик на Капитал , меѓу делата поважни од неговата мислафилозофски и политички.

Професионалниот успех и љубовните трагедии на Елеонор Маркс

Во 1884 година Елеонор го запознала Едвард Авелинг , со кого споделила перспективи за политиката и религијата. Авелинг, кој заработува како предавач, но без многу успех, веќе е оженет; па двајцата почнуваат да живеат под ист покрив како де факто пар. Двајцата се придружуваат на Социјалдемократската федерација на Хенри Хајндман, каде Елеонор, која веќе ужива силна репутација како говорник , е избрана во Извршниот комитет. Сепак, младата жена не се согласи со авторитарното управување на Хајндман и во декември 1884 година ја формира Социјалистичката лига со Вилијам Морис, дури и го организираше Меѓународниот социјалистички конгрес во Париз.

По многу успешната турнеја со предавања во Соединетите Држави, во 1886 година, Елеонор Маркс се запознава со Клементин Блек , со која започнува да служи во зародишот Женска унија лига . Вклучена од некои пријатели, следната година Елеонор активно помага во организирањето на различни штрајкови кои се покажуваат како клучни за работничките права .

Во текот на нејзината кариера, Елеонор напишала неколку книги и статии, вклучувајќи го и „The Women's Matter“ во 1886 година; придонесува, преку објавување на многу статии, зауспехот на Justice , многу популарен политички магазин.

Во првите месеци од 1898 година, Авелинг, полн со долгови, тешко се разболел и Елеонор му помагала, секогаш останувајќи покрај него. Меѓутоа, по неколку месеци таа открива дека мажот тајно се оженил со друга жена, прекршувајќи го ветувањето дека ќе се ожени, откако врската со неговата прва сопруга завршила.

За да не мора да го поднесе срамот и страдањето од уште едно предавство, Елеонор Маркс изврши самоубиство со внесување водород цијанид на 31 март 1898 година. Таа почина во Луишам, предградие на Лондон, на возраст од само 43.

Приватен живот и љубопитности

  • Голем љубител на мачки , како млада девојка Елеонор се заинтересирала за театар , мерејќи ја можноста за продолжување на кариерата во актерството. Големиот обожавател на делата на Ибзен , Елеонор веруваше дека театарот може да одигра клучна улога во надминувањето на патријархалните погледи на бракот и во ширењето на социјалистичките идеи.
  • Нејзиниот љубовен живот , што конечно ја доведе до самоубиство, отсекогаш била обоена со трагични ноти, уште откако се заљубила во Французинката Лисагарај на седумнаесетгодишна возраст; мажот беше двојно постар од неа. Првично противник на заедницата токму поради разликата во годините, во 1880 година Карл Маркс и дал дозвола на Елеонор да се омажи за Лисагарај, но по две години веридбамладата жена била исполнета со сомнежи и решила да ја прекине врската пред свадбата.
  • На 9 септември 2008 година, Англиско наследство сина плоча била поставена пред нејзиниот дом на 7 Jews Walk, Sydenham (Југоисточен Лондон), каде Елеонор ги помина последните години од својот живот.
  • Италијанската режисерка Сузана Никиарели го сними биографскиот филм „ во 2020 година Мис Маркс “, која ја раскажува приказната за нејзиниот живот и нејзиниот трагичен крај.
Како што работниците се жртви на тиранијата на неактивен, жените се жртви на тиранијата на мажите.

Елеонор Маркс , од филмот Госпоѓица Маркс

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .