Eleanor Marks, biografia: historia, jeta dhe kuriozitetet

 Eleanor Marks, biografia: historia, jeta dhe kuriozitetet

Glenn Norton

Biografia

  • Zotërima e re dhe jokonvencionale
  • Suksesi profesional dhe tragjeditë e dashurisë së Eleanor Marksit
  • Jeta private dhe kuriozitetet

Jenny Julia Eleanor Marx lindi në Londër (Soho) më 16 janar 1855. Ajo është vajza më e vogël e Karl Marks (ajo kishte shtatë fëmijë, por pothuajse të gjithë vdiqën në foshnjëri ) . Ajo nganjëherë quhet Eleanor Aveling dhe njihet si Tussy . Ajo ishte një grua revolucionare për kohën e saj dhe është një figurë historike shumë e rëndësishme edhe më shumë se një shekull e gjysmë pas vdekjes së saj.

Shkrimtare, aktiviste, me krenari e pavarur por me një anë romantike , Eleanor Marksi bëri një jetë plot ngjarje që frymëzuan shpirtrat bashkëkohorë. Filmi biografik i vitit 2020 Miss Marks , i regjisores romake Susanna Nicchiarelli, e kujton gjithashtu atë. Le të zbulojmë ngjarjet më të rëndësishme në jetën private dhe publike të Eleanor Marksit në biografinë e shkurtër vijuese.

Eleanor Marks

E re mrekulli dhe jokonvencionale

Inteligjente dhe e gjallë, ajo shpejt bëhet e preferuara e prindit të saj të shquar. Karl e udhëzon Eleanorën personalisht, me vëmendje, aq shumë sa që në moshën trevjeçare fëmija tashmë reciton sonete nga Shekspiri . Karl Marksi e trajton vajzën e tij më të vogël si mike, duke biseduar me të në gjermanisht , frëngjisht dheanglisht.

Në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, pasi la shkollën që ajo e konsideron shtypëse dhe patriarkale, Eleanor Marks fillon të mbështesë babanë e saj si sekretare e tij, duke vizituar konferenca ndërkombëtare me të ku idetë socialiste promovohen.

Shiko gjithashtu: Biografia e Shën Agustinit

Eleanor me babain e saj Karl

Me synimin për të pohuar pavarësinë e saj, Eleanor lë shtëpinë e prindërve të saj dhe gjen punë si mësuese në qytetin e Brighton. Këtu ai takohet me gazetarin francez Prosper-Olivier Lissagaray, të cilit i ofron ndihmë në shkrimin e Historisë së Komunës të vitit 1871. Karl Marksi e vlerëson gazetarin për idetë e tij politike, por nuk e sheh atë si të mirë. ndeshje për vajzën e tij; kështu mohon pëlqimin për marrëdhënien e tyre.

Megjithëse Eleanor Marks i bashkohet nismave për barazinë gjinore në 1876, pjesa e parë e viteve 1880 e sheh kryesisht atë duke ndihmuar prindërit e moshuar dhe duke u kthyer në shtëpinë e fëmijërisë.

Nëna - Johanna "Jenny" von Westphalen - vdiq në dhjetor 1881. Në 1883, motra e saj Jenny Caroline vdiq në janar, ndërsa babai i saj i dashur vdiq në mars. Para se të vdiste, Karl Marksi i beson vajzës së tij të preferuar nderin të botojë dorëshkrimet e tij të papërfunduara dhe të menaxhojë botimin në anglisht të Capital , ndër veprat më të rëndësishme se mendimin e tijfilozofike dhe politike.

Suksesi profesional dhe tragjeditë e dashurisë së Eleanor Marksit

Në 1884 Eleanor u takua me Edward Aveling , me të cilin ndau perspektiva mbi politikën dhe fenë. Aveling, i cili siguron jetesën si pedagog, por pa shumë sukses, tashmë është i martuar; kështu që të dy fillojnë të jetojnë nën të njëjtën çati si një çift de facto. Të dy i bashkohen Federatës Social Demokratike të Henry Hyndman-it, ku Eleanor, tashmë që gëzon një reputacion të fortë si folëse , zgjidhet në Komitetin Ekzekutiv. Megjithatë, e reja nuk u pajtua me menaxhimin autoritar të Hyndman dhe në dhjetor 1884 ajo formoi Lidhjen Socialiste me William Morris, madje duke organizuar Kongresin Ndërkombëtar Socialist në Paris.

Pas një turneu shumë të suksesshëm leksionesh në Shtetet e Bashkuara, në 1886 Eleanor Marks takon Clementine Black , me të cilën ajo fillon të shërbejë në Lidhjen e Unionit të Grave . E përfshirë nga disa miq, vitin e ardhshëm Eleanor ndihmon në mënyrë aktive në organizimin e grevës të ndryshme të cilat rezultojnë të jenë vendimtare për të drejtat e punëtorëve .

Gjatë gjithë karrierës së saj, Eleanor shkroi disa libra dhe artikuj, duke përfshirë "Çështja e grave" në 1886; kontribuon, nëpërmjet botimit të shumë artikujve, nësuksesi i Drejtësia , një revistë politike shumë e njohur.

Në muajt e parë të 1898, Aveling, plot borxhe, u sëmur rëndë dhe Eleanor e ndihmoi atë, duke qëndruar gjithmonë pranë tij. Megjithatë, pas disa muajsh ajo zbulon se burri ishte martuar fshehurazi me një grua tjetër, duke thyer premtimin e tij për t'u martuar, pasi marrëdhënia me gruan e tij të parë përfundoi.

Për të mos duruar turpin dhe vuajtjen e një tradhtie tjetër, Eleanor Marks kreu vetëvrasje duke gëlltitur cianid hidrogjeni më 31 mars 1898. Ajo vdiq në Lewisham, një periferi të Londrës, në moshën vetëm 43.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giorgio Panariello

Jeta private dhe kuriozitetet

  • Një dashnore e madhe e maceve , si një vajzë e re Eleanor u interesua për teatër , duke peshuar mundësinë për të ndjekur një karrierë në aktrim. Një fanse e madhe e veprave të Ibsen , Eleanor besonte se teatri mund të luante një rol vendimtar në kapërcimin e pikëpamjeve patriarkale të martesës dhe në përhapjen e ideve socialiste.
  • Jeta e saj dashurore , e cila më në fund e çoi në vetëvrasje, ka qenë gjithmonë e ngjyrosur me nota tragjike , që kur ajo ra në dashuri me francezen Lissagaray në moshën shtatëmbëdhjetëvjeçare; burri ishte dyfishi i moshës së saj. Fillimisht kundër bashkimit pikërisht për shkak të diferencës në moshë, në vitin 1880 Karl Marksi i dha Eleanorës lejen për t'u martuar me Lissagaray, por pas dy vitesh fejesëgruaja e re u mbush me dyshime dhe vendosi t'i jepte fund lidhjes para dasmës.
  • Më 9 shtator 2008, një pllakë blu e Trashëgimisë Angleze u vendos përpara shtëpisë së saj në 7 Jews Walk, Sydenham (Londër Juglindore), ku Eleanor kaloi vitet e fundit të jetës së saj.
  • Regjisorja italiane Susanna Nicchiarelli bëri në vitin 2020 filmin biografik " Miss Marks ", e cila tregon historinë e jetës së saj dhe fundin e saj tragjik.
Ndërsa punëtorët janë viktima të tiranisë së përtacisë, gratë janë viktima të tiranisë së burrave.

Eleanor Marks , nga filmi Miss Marks

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .