Biografia e Violante Placido

 Biografia e Violante Placido

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Sa shumë art

Violante Placido lindi në Romë më 1 maj 1976. Vajza e aktorit dhe regjisorit Michele Placido dhe aktores Simonetta Stefanelli, debutoi së bashku me të atin në filmin "Katër djem të mirë "; më vonë merr pjesë në filmin "Jack Frusciante ka lënë grupin" bazuar në romanin e suksesshëm të Enrico Brizzi; roli i tij i parë i rëndësishëm vjen me filmin "L'anima gelella", me regji të Sergio Rubinit.

Ai gjithashtu luajti në "Tani ose kurrë", me regji të Lucio Pellegrini, "Çfarë do të ndodhë me ne", me regji të Giovanni Veronesi, dhe në kontroversin "Ovunque sei", ku Violante Placido është drejtuar nga babai Michele Placido.

Në vitin 2005 ai u përfshi në filmin artistik "Karol. Një njeri që u bë Papa", mbi jetën e Papa Gjon Palit II.

Në vitin 2006 ajo u drejtua nga Pupi Avati në filmin "Darka për t'i bërë të njohur", që u shfaq një vit më pas.

Gjithmonë në të njëjtin vit ai bëri debutimin e tij në botën muzikore me pseudonimin Viola. I paraprirë nga singulli "Still I", ai publikoi CD-në "Don't Be Shy...", që përmban dhjetë këngë - ai këndon në stilin e Suzanne Vega - kryesisht në anglisht, autore e së cilës është edhe Viola. Singli i dytë është "How to save your life". Më pas ai bashkëpunoi me kantautorin Bugo, në ribërjen e duetit të këngës së tij "Amore mio infinito".

Shpërthimi i Bollywood-it dhe kinemasëIndian sjell Violante Placido për të punuar nën drejtimin e Raja Menon, duke luajtur Kate në filmin "Barah Aana" - që në hindisht do të thotë "mashtruar" - që do të shfaqet në kinematë indiane në mars 2009.

Shiko gjithashtu: Biografia e Michael Jackson

Dhe gjithmonë në 2009 Violante Placido luan rolin e porno yllit Moana Pozzi në miniserialin televiziv, të transmetuar në kanalin SKY Cinema, me titull "Moana", me regji të Cristiano Bortone.

Në 2010 ai luajti së bashku me George Clooney në "The American"; dy vjet më vonë ai punoi në produksionin hollivudian "Ghost Rider - Spirit of revenge", përkrah Nicolas Cage. Gjithashtu në vitin 2012 ai punoi me të atin në filmin që ai drejtoi "The Snajper" (Le Guetteur).

Pas fejesës së gjatë me aktorin Fabio Troiano, partneri i Violante Placido është regjisori Massimiliano D'Epiro: nga ai pati një djalë, Vasco, i lindur më 5 tetor 2013.

I rikthehet punës për ekranin e madh në vitin 2016 me filmin “7 minuta”, me regji të babait të tij Michele. Në vitin 2019 ai luajti në "Airplane Mode", nga Fausto Brizzi (2019) dhe "Let's be friends", nga Antonello Grimaldi. Në të njëjtin vit merr pjesë edhe në filmin artistik televiziv "Enrico Piaggio - Një ëndërr italiane".

Shiko gjithashtu: Biografia e Balthus

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .