Biografia e Eric Banës

 Biografia e Eric Banës

Glenn Norton

Biografia • Nga pubet Australiane në Hollywood

Eric Banadinovich, i njohur më mirë si Eric Bana, lindi në Tullmarine, Melburn, Australi, më 9 gusht 1968. Aktori, famën e tij ia detyron filmit të vitit 2000 "Chopper", i cili ia dorëzoi publikut të gjerë ndërkombëtar. Prej aty, atij iu hapën dyert e Hollivudit, që më në fund nxorri në mburoja një aktor të njohur prej shumë vitesh në vendin e tij për cilësitë e tij të lindura si humorist. Ndërkombëtarisht, ai njihet mbi të gjitha edhe si një aktor dramatik, i aftë për të mbuluar role që janë gjithashtu shumë të ndryshme nga njëri-tjetri.

Shiko gjithashtu: Nikita Pelizon: biografia, jeta dhe kuriozitetet

Nëna dhe babai i tij janë Eleanor, me origjinë gjermane, dhe Ivan Banadinovich, qartësisht me prejardhje sllave, më saktë kroat. Vëllai i tij më i madh, Anthony, punon në një bankë.

Eriku i ri ishte paksa i trazuar si djalë dhe i detyrohej babait të tij vazhdimin e studimeve, duke qenë se në moshën katërmbëdhjetë vjeç donte t'i braktiste për t'u bërë mekanik.

Pasi mori diplomën, u zënë në mënyra të ndryshme, mbi të gjitha si punëtor, pjatalarës dhe barmen. Ai hedh hapat e tij të parë në këtë kuptim në Hotelin Castle të Melburnit. Këtu ai përjeton për herë të parë venin e tij komike, duke argëtuar klientët me imitimet e tij, të cilat kanë sukses menjëherë.

Që nga ky moment, i inkurajuar nga performancat e tij, ai filloi karrierën e tij artistike, tëqë mund të fillojë vetëm në klubet e ndryshme të qytetit të tij. Megjithatë, të ardhurat janë të pakta, dhe për të mbijetuar djali nga Melburni duhet të merret edhe me bare, duke mbledhur fuçi birre, falë gjatësisë së tij 191 cm.

Pika e kthesës erdhi në vitin 1991, kur Eric Bana u ftua të merrte pjesë në emisionin "Full Frontal". Suksesi ishte thuajse i menjëhershëm dhe brenda pak vitesh u krijua një program vetëm për të, në TV, i cili u nis në vitin 1996: "The Eric Bana Show Live". Ndërkohë, pasi u transferua në Sydney, ai studioi si aktor dramatik, duke ndjekur kurse në Institutin Kombëtar të Artit Dramatik.

Aktori i ri dhe ish-pjatalarëse shpejt u bë një nga komedianët më të mirë australianë. Në vitin 1997 ai u thirr për të luajtur një rol të vogël në komedinë australiane "The Castle", e cila përfaqëson debutimin e tij në film. Megjithatë, ky vit është gjithashtu i rëndësishëm sepse Eric i ri vendos të martohet me të dashurën e tij, Rebecca Gleeson, vajzën e një gjyqtari australian. Të dy u martuan më 2 gusht 1997 dhe së bashku kanë dy fëmijë: Klaus, i lindur në 1999 dhe Sophia, i lindur tre vjet më vonë.

Ne duhet të presim deri në vitin 2000, megjithatë, për të parë karrierën e aktorit të Eric Banës të rritet. Regjisori Andrew Dominik e dëshiron atë në filmin e tij "Chopper", një film i suksesshëm që befason në arkë. Rolin e luan Banatë një krimineli psikopat të quajtur Mark Brandon, i njohur si “Chopper Read”, i cili nuk mungon të ngjallë vlerësimin e madh të publikut dhe kritikës. Interpretimi krahasohet me ato të Robert De Niros: Bana punon në stilin e pastër “Actor Studio”, shton peshë si personazhi i tij dhe e studion duke jetuar krah për krah, për disa ditë, duke thithur zakone, mënyra të të bërit dhe të folurit.

Filmi u prezantua në Festivalin e Filmit Sundance 2001, me shpërndarje edhe në Shtetet e Bashkuara, ndërsa aktori i Melburnit u vlerësua si aktori më i mirë nga Kritikët Australianë të Filmit dhe Instituti Australian i Filmit.

Viti pasardhës është ai i "Black Hawk Down", në të cilin Bana luan përkrah Ewan McGregor. Filmi ka firmën Ridley Scott dhe është xhiruar në Hollywood, duke treguar historinë e shkruar nga Mark Bowden, e fokusuar në luftën në Somali në vitin 1993. Ky film i suksesshëm pasohet nga filma të tjerë të rëndësishëm, si "The Nugget" dhe pjesa vokale në animacioni “Finding Nemo”, ku i jep zërin Anchor. Nga ana tjetër, 2003 është viti i popullaritetit të madh. Eric Bana thirret nga Ang Lee, për të veshur rrobat e Bruce Banner, alter egos së heroit të librit komik "Hulk". Suksesi ishte i mahnitshëm dhe aktori australian u bë i njohur në të gjithë botën.

Suksesi përsëritet kur ai vendos të bëjë një kërcimnë Greqinë e lashtë e rrëfyer nga Homeri, në rolin e heroit trojan Hektori, sipas dëshirës së Wolfgang Petersen dhe " Troja e tij". Me të në xhirime është edhe Brad Pitt, në rolin e armikut Akil.

Eric Bana në rolin e Hector

Në 2005 Steven Spielberg e thërret atë për "Mynihun". Një vit më pas, ai ishte një lojtar pokeri në "Rregullat e lojës", drejtuar nga Curtis Hanson. Në vitin 2007 ai është Henry VIII Mbreti i Anglisë, në të famshmen "Gruaja tjetër e mbretit", me Natalie Portman dhe Scarlett Johansson.

Shiko gjithashtu: Biografia e Russell Crowe

Dy vjet më vonë ai u thirr në kastin e Star Trek për filmin e njëmbëdhjetë të sagës së famshme.

2009 është viti i debutimit të tij regjisorial me dokumentarin "Love the Beast". Në vitin 2011 është ish-agjent i CIA-s në filmin “Hanna”, të Joe Wright.

Apasionisti i motoçikletave, Eric Bana gjithashtu i pëlqen sportet, veçanërisht çiklizmi dhe triathlon.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .