Biografia e Russell Crowe

 Biografia e Russell Crowe

Glenn Norton

Biografi • Intensiv dhe viril

  • Russell Crowe në vitet 2010

Ai është krahasuar me Clark Gable, James Dean, Robert Mitchum, Marlon Brando; Anthony Hopkins ka deklaruar se kjo i kujton atij llojin e aktorit që ai vetë ka qenë në rininë e tij.

Russell Crowe, një nga aktorët më intensivë dhe karizmatikë të brezit të tij, kërkon krahasime me përbindëshat e shenjta të ekranit të madh të Hollivudit, gjë që tregon shumë për talentin dhe shkathtësinë e tij. Një aktor i jashtëzakonshëm, australiani magnetik është i qetë duke mishëruar një larmi të madhe emocionesh: ai demonstron të njëjtën besueshmëri dhe lehtësi në nxjerrjen e një ëmbëlsie të pafundme dhe çarmatosëse, si në transmetimin e një brutaliteti kërcënues dhe pothuajse të prekshëm. Një aftësi e tillë skizofrenike është një dhuratë që vetëm aktorët më të mëdhenj mund të mburren se e posedojnë.

E njëjta vendosmëri e hekurt dhe e njëjta bindje që ai vendos në interpretimin e roleve të djalit të mirë dhe të djaloshit të keq, kombinuar me guximin e tij në marrjen e rreziqeve dhe sharmin e tij të padiskutueshëm, e vendosin atë në atë grup të zgjedhur të yjeve të rinj të Hollivudit. - të cilat përfshijnë ndër të tjera Edward Norton, Daniel Day-Lewis dhe Sean Penn - të cilët kanë arritjet e një ylli, një talent të jashtëzakonshëm dhe refuzimin absolut për t'u përpjekur të kënaqin të tjerët me qëndrimet e tutorëve. Russell Crowe gjithashtu posedon një maskulinitet tëmyk i vjetër që tani po zhduket mes aktorëve të Hollivudit dhe që e vendos atë në një vend ku ai është sundimtari i padiskutueshëm.

Pozicioni i lakmueshëm që aktori ka pushtuar tashmë në mekën e kinemasë, duke u bërë pjesë e klanit të famshëm dhe shumë ekskluziv të njohur si "djemtë 20 milionë dollarë" (ai grup i vogël aktorësh që fitojnë tonelata paratë për film, i cili përfshin Tom Hanks, Mel Gibson, Tom Cruise dhe Bruce Willis, për të përmendur disa), është fryt i një pushtimi të mundimshëm dhe të ndjekur me këmbëngulje.

Russell Ira Crowe lindi më 7 prill 1964 në Strathmore Park, një periferi e Wellington, Zelanda e Re. Me origjinë maori (nga stërgjyshja e nënës) Crowe ka ende të drejtën e votës në kontingjentin elektoral që ligji i Zelandës së Re i garanton pakicës Maori.

Russell Crowe nuk është ai që mund të përkufizohet si një fëmijë i artit, por familja e tij është e lidhur ngushtë me botën e argëtimit: prindërit e tij, Alex dhe Jocelyn, u kujdesën për shërbimin e kateringut në setet e filmit duke sjellë shpesh Russell dhe vëllai i madh Terry me ta. Për më tepër, gjyshi i tij nga nëna, Stanley Wemyss, kishte qenë kineast gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke fituar nderin e Anëtarit të Perandorisë Britanike nga Mbretëresha Elizabeth pikërisht për shërbimet e bëra ndaj vendit të tij.

Lëviz nëvetëm 4 vjet në Australi, duke ndjekur prindërit e tij. Në Sydney fillon të ndjekë setin e filmit dhe ka mundësinë që në moshën 6-vjeçare të shfaqet në serialin australian "Spyforce", dhe në moshën 12-vjeçare në serialin "Mjekët e rinj".

Ai ishte 14 vjeç kur Russell u kthye në Zelandën e Re me familjen e tij. Në shkollë, në këtë periudhë, fillon eksperiencat e para muzikore të cilat përbëjnë interesin e tij kryesor artistik.

Me pseudonimin Russ Le Roq ai regjistron disa këngë, duke përfshirë këngën me titullin profetik "Dua të jem si Marlon Brando".

Në moshën 17 vjeçare Russell e la shkollën dhe filloi të ndiqte karrierën e tij muzikore dhe filmike, duke e mbështetur veten me punë të ndryshme të çuditshme, duke përfshirë si argëtues turistik.

Ai arrin të marrë pjesë në një produksion vendor të muzikalit "Grease", falë faktit se përveç aktrimit ishte i zoti edhe në këngë. Më pas ai merr pjesë në një turne rreth Zelandës së Re dhe Australisë me "The Rocky Horror Show".

Duke ngulmuar me shumë vendosmëri, në vitin 1988 mbërrin oferta për një bashkëprotagonist në një version teatror të "Blood Brothers": emri i Russel Crowe fillon të bëhet i njohur në mjedis, së bashku me famën e tij si aktor i ri premtues. Regjisori George Ogilvie e kërkon atë për filmin e tij "The Crossing". Në shesh, Russell takohet me Danielle Spencer, me të cilëndo të jetë një çift i qëndrueshëm për pesë vjet. Sot Danielle, një këngëtare e njohur në Australi, është ende mike shumë e mirë me këngëtarin dhe aktorin Russell.

Shiko gjithashtu: Biografia e Rosario Fiorello

Megjithatë, "The Crossing" nuk ishte filmi i parë me regji të Crowe: xhirimet u shtynë dhe ndërkohë ai mori pjesë në rolin e një ushtari në "Betimi i gjakut" nga regjisori Stephen Wallace.

Pas "The Crossing" dhe "Hammers Over The Anvil" (me Charlotte Rampling), Russell Crowe xhiron "Proof", i cili i dha atij çmimin e Institutit Australian të Filmit për aktorin më të mirë dytësor.

Ai është me foli për filmin (polemikat për temat naziste dhe raciste të trajtuara në mënyrë të vrazhdë dhe të dhunshme) "Romper Stomper" në 1992 që Russell Crowe u bë një yll australian, duke i sjellë atij çmimin e Institutit Australian të Filmit për aktorin më të mirë kryesor.

Crowe është një kameleon që ndryshon moshën, theksin dhe madje edhe formën fizike për pjesën që duhet të luajë. Ky shkathtësi është i dukshëm tashmë në fillim të karrierës së tij kur dy vjet pas "Romper Stomper", ai luan rolin e një hidraulik homoseksual në " Shuma prej nesh".

Me dhjetë filma në katër vjet dhe me një sërë rolesh për të ndërtuar një rezyme të respektueshme, Russell është gati dhe i gatshëm të vërë në provë talentet e tij në tempullin e shenjtë të Hollivudit.

Është Sharon Stone që pasi e vuri re në "Romper Stomper" e dëshiron atë në filmin ekstravagant "The Quick to Die" (TheQuick and the Dead, nga Sam Raimi), të cilin ajo ishte bashkëprodhuese dhe ku luajti atë së bashku me Gene Hackman dhe Leonardo DiCaprio.

Përvoja e Hollivudit vazhdon me filmin "Virtuoziteti", me Denzel Washington, në të cilin Crowe luan rolin e zuzarit, një vrasës serial virtual: padyshim jo një provë e madhe për të dy aktorët.

Pas filmave të vegjël si "Rough Magic", "No Way Back", "Heaven's Burning" dhe "Breaking Up", vjen "L.A. Confidential" dhe Crowe më në fund ka mundësinë të demonstrojë talentin e tij të madh: të tregojë një aftësi delikate dhe e jashtëzakonshme për të zhvilluar ngadalë karakterin e tij, për të kuptuar të gjitha nuancat e personazhit. Filmi fitoi kritikët dhe audiencën në Kanë 1997, duke fituar çmime të shumta, duke përfshirë dy Oscar.

Më pas erdhën "Misteri, Alaska" (në të cilin Crowe është kapiten i një ekipi amator të hokejit mbi akull) dhe "The Insider", me protagonist Al Pacino, për të cilin regjisori Michael Mann ai do ta krahasojë Crowe me Marlon Brando. Akademia nuk mund të anashkalonte cilësinë e interpretimit të ofruar nga Crowe dhe "The Insider" i dhuroi kështu nominimin e tij të parë për Oscar për aktorin më të mirë, duke ia kaluar, në zgjedhjen e anëtarëve të Akademisë, edhe të njëjtin Al Pacino.

Por filmi që i dha statujën e lakmuar ishte filmi i tij i radhës: ai kampion "Gladiator"i sezonit filmik të vitit 2000 që e transformoi Russell Crowe nga një aktor jashtëzakonisht i talentuar në një yll global.

Crowe ishte ende duke filmuar "The Insider" kur producentët e "Gladiator" e kërkuan atë. I zhytur në atë rol kompleks, duke refuzuar çdo shpërqendrim, Crowe refuzon ofertën. Por është vetë regjisori Mann që e këshillon të pranojë, për të mos humbur rastin të punojë me mjeshtrin Ridley Scott.

Për të imituar gjeneralin Massimo Decimo Meridio, Russell Crowe duhej të punonte në fizikun e tij, duke humbur peshën që kishte vënë në gjashtë javë për të luajtur Wigand, në filmin e mëparshëm.

Pas "Gladiator" Crowe xhiron "Proof of Life", një film aventureske me Meg Ryan si bashkë-yll. Dy aktorët, të cilët u takuan pikërisht në xhirime, krijuan një lidhje bisede, e cila zgjati rreth gjashtë muaj.

Në mars 2001, menjëherë pas marrjes së Oskarit për "Gladiator", ai filloi xhirimet e një filmi tjetër të madh që do ta çojë atë në një nominim për Oscar për aktorin më të mirë (i treti radhazi, një rekord): "A Beautiful Mind ". Në filmin, me regji të Ron Howard, Crowe luan fituesin e çmimit Nobel në ekonomi, John Nash, mbi jetën e të cilit bazohet filmi.

Shiko gjithashtu: Biografia e Wolfgang Amadeus Mozart

Nominimet e shënuara natën e Oscars 2002 për "A BeautifulMind" ishin të shumtë (Filmi më i mirë, regjisori më i mirë, skenari më i mirë i përshtatur, aktorja më e mirë në rol dytësor - Jennifer Connelly). Crowe është po aq i jashtëzakonshëm sa karizma që i jep personazhit të tij: është filmi në të cilin ndoshta ai arrin kulmin e tij artistik, megjithatë. , ai nuk e mori statuetën e lakmuar.

Në vend të kësaj ai merr çmimin prestigjioz Golden Globe dhe çmimin e sindikatës së aktorëve.

Pas përfundimit të "A Beautiful Mind", në qershor 2001, Crowe i kushtoi ajo që ai e quan "puna e tij e natës": muzika. Aktori nuk e ka braktisur kurrë pasionin e tij të parë dhe vazhdon të performojë me grupin e tij "Thirty odd foot of grunts", ku ai është këngëtari dhe autori i këngës së bashku me mikun e tij Dean Cochran.

Në verën e vitit 2002 ai filloi xhirimet e filmit të Peter Weir "Master and Commander", bazuar në romanet e Patrick O'Brien. Në historinë e detit, me gjithçka skicën e anijeve të larta, fregatave, marinarëve dhe aventurave. në gjysmën e parë të shekullit të nëntëmbëdhjetë, Russell luan rolin e kapitenit Jack Aubrey.

Më 7 Prill 2003, në ditëlindjen e tij të tridhjetë e nëntë, Russell Crowe u martua me të fejuarën e tij të përjetshme Danielle Spencer. Pak javë pas dasmës erdhi njoftimi për shtatzëninë e Danielës. Djali Charles Spencer Crowe lindi më 21 dhjetor 2003.

Në fund të marsit 2004 Russell Croweu zhvendos në Toronto, Kanada për të filluar xhirimet e Hirushes Man, me regji të Ron Howard, një film biografik për historinë e jashtëzakonshme të boksierit James J. Braddock.

Projekti i tij personal dhe homazh për Australinë do të jetë realizimi i filmit "The Long Green Shore", bazuar në romanin e John Hepworth mbi pjesëmarrjen e Australisë në Luftën e Dytë Botërore. Crowe, përveç se do të luajë personazhin kryesor, do të prodhojë filmin, do të shkruajë skenarin dhe do ta drejtojë atë. Aktori shpreson që me këtë film të përmbushë ëndrrën e tij për të sjellë kapitalin amerikan në Australi, për të punuar në një film me buxhet të madh, të xhiruar në Australi dhe me aktorë dhe ekip australianë.

Russell Crowe zotëron një pronë/fermë në Australi, afër Coff's Harbour, shtatë orë me makinë në veri të Sidneit, ku ai ka zhvendosur të gjithë familjen e tij. Në fermë ai rrit lopë Angus, por - thotë ai - pa mundur t'i vrasë sepse i do shumë; është vendi ku kthehet sapo ka kohë të lirë dhe ku i pëlqen të kalojë periudhën e Krishtlindjeve duke organizuar festa të mëdha për miqtë dhe të afërmit.

Ndër filmat e tjerë të tij nga vitet 200 janë: "American Gangster" (2007, nga Ridley Scott) në të cilin ai luan Richie Roberts, detektivin që arrestoi zotin e drogës Frank në mesin e viteve 70 Lucas (luajtur nga Denzel Washington); "State of Play" (2009, ngaKevin MacDonald); "Tenderness" (2009, nga John Polson); "Robin Hood" (2010, nga Ridley Scott).

Russell Crowe në vitet 2010

Edhe në vitet 2010, aktori i Zelandës së Re luajti në prodhime të shumta të profilit të lartë. Përmendim disa: Les Misérables (2012, nga Tom Hooper), Broken City (2013, nga Allen Hughes), Man of Steel (2013, nga Zack Snyder), Noah (2014, nga Darren Aronofsky).

Në vitin 2014 ai realizoi filmin e tij të parë si regjisor, në të cilin luan edhe rolin kryesor: The Water Diviner.

Në gjysmën e dytë të viteve 2010 ai luajti në "Fathers and Daughters" (2015, nga Gabriele Muccino), "The Nice Guys" (2016, nga Shane Black), "The Mummy" (2017, nga Alex Kurtzman), "Unhinged" (2020, nga Derrick Borte).

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .