Biografia e Lucio Battisti

 Biografia e Lucio Battisti

Glenn Norton

Biografia • Emocione të përjetshme

Lucio Battisti, kantautori i paharrueshëm lindi në Poggio Bustone, një qytet kodrinor në provincën e Rietit, më 5 mars 1943. Si në të gjitha gjërat në lidhje me Battisti, një burrë i cili ka qenë gjithmonë shumë xheloz për privatësinë e tij, deri në zhdukjen e vëmendjes prej vitesh, dihet pak për fëmijërinë e tij shumë të hershme: dëshmitë e rralla flasin për një fëmijë të qetë, mjaft të tërhequr dhe me probleme me peshën.

Familja, e plotësuar nga motra e tij, Albarita, është e tipit vogëlborgjez që ishte më popullorja në Itali në atë kohë: nëna shtëpiake dhe babai i punësuar në akciza. Në Poggio Bustone, megjithatë, mbiemri Battisti është i përhapur, nuk është rastësi që nëna Dea quhej Battisti edhe si vajzë. Në vitin 1947 familja u shpërngul në Vasche di Castel Sant'Angelo afër Rietit dhe tre vjet më vonë në Romë; gjatë pushimeve të ndryshme verore, vendlindja do të mbetet një destinacion fiks.

Përballë këtij boshllëku informacioni, të mbushur me vështirësi nga biografët, në ndihmë vjen një deklaratë e vetë kantautorit, e publikuar në një intervistë në dhjetor 1970 për revistën Sogno: " Kisha flokë kaçurrela edhe si femije dhe aq gjate sa me moren per vajze te vogel isha nje djale i heshtur luaja pa asgje me laps me nje cope leter dhe enderroja kenget erdhen me vone kishanjë fëmijëri normale, doja të bëhesha prift, shërbeva meshë kur isha katër-pesë vjeç. Por një herë, ndërsa po flisja në kishë me një mik në vend që të ndiqja shërbimin - gjithmonë kam qenë një folës i madh - një prift na dha një shuplakë në fytyrë secilit. Ndoshta më vonë ndërhynë elementë të tjerë që më larguan nga kisha, por tashmë me këtë episod kisha ndryshuar mendje ".

Në kryeqytet, Battisti ndoqi shkollën fillore dhe të mesme dhe u diplomua si ekspert industrial në vitin 1962. Natyrisht, ai ka disa kohë që merr kitarën dhe këndon këngët e tij ose të të tjerëve, duke shkuar nëpër disa klube me miqtë, edhe nëse ambicia e tij me kalimin e kohës bëhet gjithnjë e më shumë ajo e dëshirës për të ndërmarrë profesioni i kengetarit.Alfiero nuk eshte dakort me zgjedhjet artistike te djalit te tij, gjithsesi thjesht skicues.Thuhet se ne nje nga diskutimet e shumta per kete teme, Alfiero i theu edhe nje kitare ne koke Lucio.

Eksperienca e pare në një kompleks muzikor është në vjeshtën e vitit 1962 si kitarist i "I Mattatori", një grup djemsh napolitane. Arriten fitimet e para, por nuk mjaftojnë, së shpejti Lucio Battisti ndërron kompleksin dhe hyn në "I Satiri". Në 1964 ai shkon për të luajtur në Gjermani dhe Hollandë: një mundësi e shkëlqyer për të dëgjuar muzikën e Dylan and the Animals. TëAngazhimi i parë i Battisti-t si solist vjen kur e thërret Klubi 84 i Romës.

Shiko gjithashtu: Biografia e Ugo Foscolo

Këngëtari tregon menjëherë se ka ide të qarta dhe një dozë të mirë ambicie; Nga ajo përvojë ai merr ndjesinë e qartë se nuk i pëlqen të luajë në grup dhe kështu vendos të provojë fatin i vetëm në Milano, i konsideruar në atë kohë një lloj "Meka" kënge. Këtu, ndryshe nga shumë bashkëmoshatarë të tij që pranojnë punë alternative për të përballuar bukën e gojës, ai nuk u dorëzohet zgjidhjeve kompromisi dhe, i barrikaduar për javë të tëra në një konvikt periferik, ndjek një qëllim të vetëm pa shpërqendrim: të përgatitet sa më mirë që të jetë e mundur. në pritje të takimit me një kompani të madhe diskografike.

Në vitin 1964 ai kompozoi këngët e tij të para së bashku me Roby Matanon, për të mbërritur më pas në 45 rpm të para, "Per una lira". Fakti kurioz është se producentët vendosën të mos e vendosin fytyrën e tij në kopertinë, sepse ajo u konsiderua si pak "apel". Kështu u arrit një kompromis, duke e treguar të plotë, nga mbrapa, të përqafuar me një vajzë, ndërsa mbi të dy binte riprodhimi i një lirete, një monedhë tashmë shumë e rrallë në atë kohë.

Në vitin 1965, takimi vendimtar me Giulio Rapetti, një nga "lirikët" më të njohur të skenës italiane, me pseudonimin Mogol. Të dy gjejnë formën e duhur të simbiozës që për fat të mirë do të zgjasë për më shumë se pesë dekada, gjatë së cilës ata do të shkruajnë disa gurë së bashkupiketa të muzikës së lehtë italiane.

Në vitin 1968 me "Balla Linda" Lucio Battisti mori pjesë në Cantagiro; në vitin 1969, së bashku me Wilson Pickett, ai prezantoi "Një aventurë" në Sanremo. Afirmimi vendimtar vjen verën e ardhshme, në Festivalbar, me "Acqua Azur, ujë i pastër". Por vitet e Battisti-t ishin padyshim vitet '70 dhe '80, të inauguruara me dy këngë shumë të suksesshme, "La canzone del sole" dhe "Anche per te", të regjistruara për labelin e tij të ri, të cilin ai vetë e themeloi me disa miq dhe bashkëpunëtorë dhe që mban emrin emblematik “Number One”. Që nga ai moment shënon një seri mbresëlënëse suksesesh, kryevepra të vërteta, të gjitha në vendin e parë në top lista. Për më tepër, ndoshta jo të gjithë e dinë se Battisti ishte gjithashtu një autor për të tjerët, botues dhe kompani diskografike, duke shpërndarë suksese për Mina, Patty Pravo, kompleksin Formula Tre dhe Bruno Lauzi.

Por suksesi i madh i arritur nuk ka ndikuar në atë dimensionin intim dhe familjar që Lucio Battisti ka favorizuar gjithmonë në jetën e tij. Një karakteristikë më e veçantë se e rrallë, ai ka mbajtur kontakte me publikun vetëm përmes regjistrimeve të tij dhe disa intervistave sporadike të dhëna për shtypin, duke injoruar televizionet dhe koncertet, duke u tërhequr në fshat. Për t'i bërë produktet më të mira dhe për të përmbushur pritshmëritë e tij, ai fillimisht krijoi studion e tij të regjistrimitdirekt në shtëpi dhe më vonë, në kërkim të një tingulli gjithnjë e më modern, ai kërkoi studiot optimale në Angli ose Shtetet e Bashkuara.

Rekordet e tij kanë qenë gjithmonë rezultat i një pune të gjatë dhe të përpiktë ku asgjë nuk i është lënë rastësisë, madje as kopertina. Pasojat e këtij skrupulli ishin kostot shumë të larta të shumë prej prodhimeve të tij, edhe nëse produkti përfundimtar nuk i tradhtoi kurrë pritshmëritë e atyre që e kishin krijuar ose kishin kontribuar në krijimin e tij, as të publikut për të cilin ishte menduar.

Më 9 shtator 1998, Lucio Battisti ndërroi jetë, duke shkaktuar bujë dhe emocione të jashtëzakonshme në Itali, vend që e ka dashur dhe e ka mbështetur gjithmonë, pavarësisht mungesës së tij dhjetëvjeçare nga qendra e vëmendjes mediatike. Spitalimi dhe sëmundja, para vdekjes së tij, mbizotëroheshin nga heshtja pothuajse absolute për gjendjen e tij reale shëndetësore.

Shiko gjithashtu: Biografia e Andrea Camilleri

Sot, pas zhdukjes së tij, shtëpia e tij është objekt i një vajtje-ardhjeje të pandalshme të fansave apo shikuesve të thjeshtë. Duke pasur parasysh pjesëmarrjen, një shkallë e ndërtuar posaçërisht ju lejon të vëzhgoni nga afër ballkonin ku artisti i binte kitarës kur ishte i ri.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .