Biografia e Franco Battiato

 Biografia e Franco Battiato

Glenn Norton

Biografi • Pop mistik

  • Franco Battiato: regjistrimet e para
  • Zëri i mjeshtrit dhe vitet '80
  • Vëmendje ndaj teatrit dhe viteve '90
  • 2000 dhe 2010
  • Vitet e fundit të jetës

Nga debutimi eksperimental deri te regjistrimet e para të muzikës pop, nga elektronika në avangardë deri te muzika operistike dhe e shenjtë, të gjitha Kjo mund të përmblidhet në karrierën e dikujt që është ndoshta këngëtari italian më i veçantë, eklektik dhe më i kulturuar ndonjëherë.

Kur i riu Battiato filloi të hynte në botën e muzikës pop në fund të viteve gjashtëdhjetë, ndoshta askush nuk mund ta imagjinonte që ai djalë do të ishte në gjendje të kalonte nga ai zhanër kaq lehtë dhe menjëherë në eksperimentimi më i shfrenuar dhe më pas ndryshon drejtimin përsëri, duke arritur sukses të madh me albume më të lehta për dëgjim dhe më pas duke iu përkushtuar muzikës klasike dhe operistike .

I riu Franco Battiato

Shiko gjithashtu: Biografia e Allen Ginsberg

Francesco Battiato - ky është emri i tij i vërtetë - lindi më 23 mars 1945 në Ionia, një qytet i vogël në provincën e Katanias . Emrin Franko ia sugjeron Giorgio Gaber.

Franco Battiato: regjistrimet e para

Që nga fillimi i viteve 1970 Franco Battiato ka marrë pjesë aktive në rrymat evropiane të kërkimit dhe eksperimentimit . incizimet e tij të para dalin, mes1971 dhe 1975, për etiketën eksperimentale Bla Bla dhe mbajnë tituj origjinalë dhe ndjellëse si legjenda tashmë "Fetus", "Pollution", "Sulle corde di Aries", "Clic" dhe "Madamoiselle le Gladiator". ".

Më pas ai kaloi në Ricordi me të cilin publikoi albume të tjera me pak ndikim komercial si "Battiato", "Juke Box" dhe "Egypt Before the sands", që përmbante një pjesë tjetërsuese për piano, e cila madje e fitoi atë. çmimi Stockhausen (çmimi e ka marrë emrin nga hyjnia tutelare e avangardës së kulturuar ).

Franco Battiato

Eshtë e panevojshme të thuhet, megjithatë, shitjet e disqeve të muzikantit sicilian janë në nivelin më të ulët historik, kjo është arsyeja pse Ricordi e shkarkon atë. . EMI merr përgjegjësinë për të dhe investimi nuk mund të ishte më i mirë.

Battiato, në fakt, braktis cerebralizmat e edukatës së parë dhe e braktis veten në pop të markës së këngës , megjithëse i rishikuar në një çelës intelektual dhe pa iu dorëzuar asnjëherë shijes mbizotëruese. Në vitin 1979 ai publikoi më pas albumin "konvertimi", ai që synonte të çorientonte fansat e përzgjedhur të pushtuar me aq sakrifica, " Epoka e Derrit të Bardhë ". Të cilat fansa, jo të prirur për botën e muzikës pop, i kishin dëgjuar ende pak në krahasim me veprat e mëvonshme, madje edhe më tepër komerciale.

Zëri i mjeshtrit dhe vitet 80

Në vitin 1980 ishte radha e"Patriotët", ende mjaft i suksesshëm, por vitin e ardhshëm vjen " La voce del maestro ", mrekullia e vërtetë komerciale e nënshkruar nga Franco Battiato. Disa këngë në disk e bëjnë atë një rast kombëtar (si mund t'i harrojmë frazat si "cuccurucucù paloma" ose "qendra e përhershme e gravitetit" , të cilat tashmë janë bërë pothuajse slogane?) ndërsa albumi qëndroi në krye të top-listave italiane për një vit, duke shitur mbi një milion kopje.

Albumet e mëposhtme janë: "L'arca di Noè" (1982), "Orizzonti perduti" (1983), "Mondi distant" (1985), "Jehona e vallëzimeve sufi" (1985), të cilat përsëriten pjesërisht suksesi i "Zërit" pa arritur megjithatë ato lartësi të zhurmshme. Ndërkohë, në vitin 1985 këngëtarja, e etur për një autonomi më të madhe menaxheriale, nisi edicionet "L'Ottava" në bashkëpunim me Longanesi dhe, në vitin 1989, kompaninë diskografike homonime kushtuar muzikës "kufitare".

Vëmendje për teatrin dhe vitet '90

Në nivelin krijues, megjithatë, Battiato ndryshon edhe një herë regjistrin: ai me kokëfortësi dëshiron të kompozojë një vepër për teatrin . Kështu lindi "Zanafilla", e cila debutoi në Teatro Regio në Parma më 26 prill 1987, e marrë me pëlqimin triumfues nga publiku, por me një prekje skepticizmi nga ana e të brendshëmve.

Emi nxjerr ende "Nomades", "Fisiognomica" dhe dy herë më shumëalbum live "Redcoats".

Shiko gjithashtu: Biografia e Gloria Gaynor

Në vitin 1991 ai regjistroi një tjetër album të bukur me një titull të veçantë: "Come un Cammello in una gundaia". Disku përmban, përveç lieder dhe këngë origjinale të shekullit të nëntëmbëdhjetë, atë manifestin e vërtetë mbi Italinë e sotme që është " Povera Patria ". Për më tepër, ai është duke punuar në operën e tij të dytë, "Gilgamesh", e cila debuton me sukses në Teatro dell'Opera në Romë më 5 qershor 1992.

Turni i " Hajde një deve....”: Battiato shoqërohet nga muzikantë të kalibrit të orkestrës së I Virtuosi Italiani , nga pianisti Antonio Ballista dhe nga violinisti Giusto Pio. Më 4 dhjetor 1992 me Virtuosi Italiani ishte në Bagdad, në koncert me Orkestrën Simfonike Kombëtare të Irakut. Qëllimi është të ndërtohet një urë midis botëve të ndryshme si Lindja e Mesme dhe Perëndimi.

Në tetor 1993 Franco Battiato publikon sërish për Emin koleksionin e këngëve "Caffè de la Paix", i cili renditet si albumi më i mirë i vitit në referendum në shtypin e specializuar të promovuar nga revista Musica e. Dishi ; në të njëjtën periudhë debutoi "Messa Arcaica", një kompozim për solistë, kor dhe orkestër.

Një vit më vonë, në shtator 1994, me porosi nga Rajoni i Siçilisë, për qindvjetorin e tetë të lindjes së Frederikut II të Suabisë, opera "Il Cavalieredell'intelletto", me tekste të filozofit Manlio Sgalambro , bashkëpunëtor i tij i rregullt dhe përgjegjës për libretin tjetër të muzikës nga autori sicilian "L'mbrella e la sewing machine" - si dhe këngë të shumta.

Në vjeshtën e vitit 1996, me kompaninë diskografike Polygram, u publikua "L'imboscata" që përmbante ndër të tjera këngën " La cura " me të cilën kantautori. u nderua me çmimin për këngën më të mirë të vitit. Në vitin 1997 Battiato gjithashtu rikthehet në sallat sportive me një turne të gjatë dhe shumë të vlerësuar. Në shtator 1998 publikohet "Gommalacca", që përmban këngën shumë të suksesshme "Shock in my town". Ky album vazhdon ligjërimin muzikor që nisi me "L'imboscata", duke e pasuruar më tej me zëra të ashpra dhe këndore.

Më 22 tetor 1999, "Fleurs", një koleksion "Covers" shumë i vlerësuar nga kritika, u botuar vepra të mijëvjeçarit të Battiatos është "Campi magnetici", i lëshuar në vitin 2000 dhe që përmban muzikën e baletit të porositur nga Maggio Fiorentino dhe albumin "Fleurs 3", një vazhdim i diskut të suksesshëm të riinterpretimeve.

Vitet 2000 dhe 2010

Megjithatë, në vitin 2003, këngëtari provoi edhe në regji , duke xhiruar filmin "Perdutoamor".

Në dhjetor 2004 ai bëri debutimin e tij si prezantues i një programi kulturor në gjashtë episode, ku ishte edhe kuratori: Bitte, keineréclame ("Ju lutem, pa reklama"), transmetuar në kanalin satelitor Rai Doc.

Në dekadën e re, ai merr pjesë në Festivalin e Sanremos 2011 duke shoqëruar Luca Madonia me këngën e tij "L'alieno" .

Në vjeshtën e vitit 2012 doli në treg albumi i tij i ri "Apriti sesame"; në fillim të nëntorit të të njëjtit vit ai u bë këshilltar për Turizëm dhe Argëtim për rajonin Sicili . Eksperienca zgjat disa muaj dhe Battiato nuk merr asnjë dëmshpërblim.

Vitet e fundit të jetës së tij

Në vitin 2019 ai publikoi albumin e tij të fundit: "Torneremo ancora", pas të cilit u tërhoq nga skena.

Në vitin 2020 shkrimtari Aldo Nove publikon biografinë e artistit sicilian (Sperling & Kupfer).

Duke qenë i sëmurë prej disa kohësh, Franco Battiato vdiq në moshën 76-vjeçare më 18 maj 2021, në shtëpinë e tij në Milo (Catania).

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .