Biografia e Meghan Markle

 Biografia e Meghan Markle

Glenn Norton

Biografia

  • Edukimet
  • Fillimi i karrierës artistike të Meghan Markle
  • Vitet 2010
  • Gjysma e dytë e viteve 2010 2010

Rachel Meghan Markle lindi më 4 gusht 1981 në Los Angeles, Kaliforni, vajza e një babai të bardhë dhe një nëne afrikano-amerikane. Babai, në veçanti, është Thomas W. Markle, kinematograf fitues i çmimit Emmy. Nëna është Doria, instruktore joga dhe terapiste klinik.

Meghan rritet duke ndjekur setin e serialit "Married... with children", në të cilin punon babai i saj. Në moshën njëmbëdhjetë vjeçare, ajo i shkroi Hillary Clinton , më pas Zonjës së Parë si gruaja e Presidentit të SHBA Bill Clinton , dhe figurave të tjera të profilit të lartë, duke u ankuar se në reklamat për një sapun gra përfaqësohen si të vetmuar në kuzhinë. Kompania e prodhimit të sapunit është e detyruar të ndryshojë vendin pikërisht për shkak të raportit të Meghan Markle .

Shiko gjithashtu: Claudio Santamaria, biografi

Studime

E shkolluar në shkolla private, pasi ndoqi shkollën Hollywood Little Red School, në moshën dymbëdhjetë vjeç ajo u regjistrua në shkollën e mesme Immaculate Heart, një institucion katolik vetëm për vajza. Në vitin 2003, ajo u diplomua në Universitetin Northwestern me diplomë në teatër dhe marrëdhënie ndërkombëtare.

Fillimi i karrierës artistike të Meghan Markle

Më pas, ajo i afrohet botës së aktrimit duke marrë pjesë nëseriale të ndryshme si "General Hospital", "Century City", "The war at home", "Cuts", "Pa gjurmë", "Castle", "The League", "CSI: NY" dhe "The Apostles ".

Ndërsa punon si kaligrafe e pavarur për të mbështetur veten financiarisht, ajo shfaqet në serialin Fox "Fringe" si Amy Jessup në dy episodet e para të sezonit të dytë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Peter Falk

Vitet 2010

Në vitin 2010 ai ishte në kastin e dy filmave, "Get him to the Greek" (në Itali, "In viaggio con una rock star"), nga Nicholas Stoller, dhe "Remember Me" nga Allen Coulter. Një vit më pas Meghan Markle u kthye në kinema me "Horrible bosses" ("Si të vrasësh shefin ... dhe të jetosh i lumtur"), nga Seth Gordon.

Në të njëjtin vit ajo filloi të punojë në " Suits ", një serial televiziv i transmetuar në rrjetin USA, duke luajtur rolin e Rachel Zane. Ndërkohë ajo martohet me Trevor Engelson, me të cilin është në një lidhje prej shtatë vitesh. Megjithatë, të dy u divorcuan në gusht 2013.

Në 2012 ndërkohë Meghan Markle luajti si sekretare në filmin e shkurtër "The Kandidati", transmetuar në kuadër të emisionit " ImageMakers: The Company of Men”, transmetuar në televizionin publik KQED. Më pas është në filmin e Corey Grant “Miqtë jofunksionalë”, ndërsa vitin e ardhshëm shfaqet në filmin e Boris Undorf “Takime të rastësishme”.

Në vitin 2014 ai punoi për filmin televiziv "When sparks fly" ("Aty ku zemra mbetet"), përpara se t'i përkushtohej "Dater's handbook", nga James.kokë.

Meghan Markle

Gjysma e dytë e viteve 2010

Në vitin 2016, së bashku me kompaninë kanadeze të veshjeve Reitmans, Meghan krijoi një linjë veshjesh për femra, të ulëta çmimi. Në të njëjtin vit ai u bë Ambasador Global i shoqatës World Vision Canada, duke udhëtuar në Ruandë për fushatën e Ujit të Pastër. Ajo gjithashtu punon për Entitetin e Kombeve të Bashkuara për Barazinë Gjinore dhe Fuqizimin e Grave .

Më 8 nëntor 2016, Kensington Palace njoftoi zyrtarisht se Meghan Markle është përfshirë në një lidhje romantike me Princ Harry , djalin e dytë të Charles të Anglisë dhe Lady Diana. Të dy u martuan më 19 maj 2018. Ajo u bë nënë një vit më vonë më 6 maj 2019, duke sjellë në jetë Archie Harrison.

Në fillim të vitit 2020, Princi Harry dhe gruaja e tij Meghan Markle shpallin synimin e tyre për tërheqjen nga postet publike të familjes mbretërore; zgjedhja është të jesh financiarisht i pavarur. Ata zhvendosen për të jetuar në ishullin Vankuver, Kanada. Më 4 qershor 2021 ajo lindi vajzën e saj Lilibet Diana: emri është frymëzuar nga ato të gjyshes dhe nënës së Harrit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .