Biografia e Primo Carnera

 Biografia e Primo Carnera

Glenn Norton

Biografia • Gjigandi më i fortë italian në botë

Primo Carnera ishte boksieri më i madh italian i shekullit të njëzetë: sipas Nino Benvenuti, një tjetër kampion i madh që ndan gjithashtu madhështinë e jashtëzakonshme të Carnera-s si njeri. I lindur më 25 tetor 1906, "gjiganti me këmbë prej balte", siç u pagëzua për shkak të shëmbëlltyrës së tij të trishtuar zbritëse, Carnera është një personazh jashtëzakonisht i rëndësishëm në historinë e sportit italian. Ai ishte në fakt boksieri i parë italian që fitoi titullin botëror në peshën e rëndë. Nëse mendojmë se boksi nuk është pjesë e ADN-së së racës italiane, më shumë i prirur për lojëra ekipore si futbolli apo volejbolli, kjo ishte një ngjarje e paharrueshme.

Mbi se dy metra i gjatë, me peshë 120 kilogramë, Carnera arriti të shkëlqejë në një fushë ku amerikanët janë zakonisht mjeshtrat e padiskutueshëm, duke i dhënë jetë dhe energji të re traditës së pakët të boksit italian.

Konotacioni shumë emocionues i historisë së Carnera-s rrjedh gjithashtu nga ndërmarrja e ngjitjes tipike drejt suksesit të emigrantit: nga Sequals, fshati dyzet kilometra nga Udine ku lindi dhe qëndroi deri në moshën tetëmbëdhjetë vjeç, deri kur ai vendos të shpërngulet te disa të afërm në Francë, pranë Le Mans. E tij është ngjitja e atij që pushton vendin e tij me djersën e ballit, sakrificat dhe përpjekjet e pafundmenë diell dhe të atij që, nëse doni, përpiqet të imponojë një imazh "djalosh të ashpër" kur më pas ka dhënë prova kaq të bollshme për një zemër të madhe (dhe mjafton të përmendim Fondacionin Carnera si provë).

Aspekti qesharak i çështjes është se Carnera, pavarësisht tonazhit gjigant që e dallonte që në moshë të vogël, për nga natyra ishte larg nga mendimi që t'i përkushtohej boksit. Ai e shihte veten më mirë si marangoz, por, duke pasur parasysh përmasat e tij frikësuese, nuk ishin të paktë ata që, në një Itali të varfër të etur për shpengim, e këshilluan të niste një karrierë sportive konkurruese. Roli themelor për zgjedhjen e gjigantit të butë për t'iu përkushtuar ringut është për shkak të këmbënguljes së xhaxhait të tij që e priti në Francë.

Në luftën e tij të parë një amator vendas masakrohet nga italiani gjigant. Duke pasur parasysh fillimin e rrufeshëm, Amerika është afër qoshes dhe ëndrrat për lavdi dhe pasuri fillojnë të dalin para syve të kampionit naiv.

Fazat e karrierës së tij të lodhshme hapen me dramën e Ernie Schaaf, i cili vdiq pas ndeshjes më 10 shkurt 1933; ndjek sfidën me Uzcudum në Romë (1933) në momentin e triumfit maksimal të fashizmit, për të përfunduar me shfrytëzimin e jetës së tij, suksesin nga K.O. në Nju Jork në Jack Sharkey në gjashtë paraqitje. Ishte 26 qershor 1933 dhe Carnera u bë kampione botërore e boksit në peshat e rënda; dhe ishte nga1914 se në Evropë nuk u zhvillua një ndeshje e vlefshme për kampionatin botëror.

Propaganda e Musolinit e shndërroi atë në një ngjarje të madhe të regjimit, me Duçen në tribunë dhe Piazza di Siena, salloni i kalërimit, i shndërruar në një arenë të madhe, të mbushur me shtatëdhjetë mijë njerëz, shumë prej të cilëve ishin dyndur që nga ajo kohë. mëngjes.

Në kulmin e karrierës së tij, Carnera, "njeriu më i fortë në botë", ia jep fytyrën e mavijosur edhe reklamave të ndryshme: Punt e mes, pajisje Zanussi, Necchi.

Megjithë famën e tij, ai nuk e humb kurrë spontanitetin e tij çarmatues.

Shiko gjithashtu: Biografia e Francesco Rutelli

Rënia e trishtuar po duket në horizont. Ai humbi në mënyrë katastrofike ndaj Max Baer, ​​pavarësisht se në vitin 1937 një disfatë nga KO në Budapest ndaj rumunit Joseph Zupan u shndërrua nga gazetat italiane në një fitore të shkëlqyer.

Shiko gjithashtu: Biografia e Milena Gabanelli

Carnera ishte një mit që nuk mund të minohej, një hero për t'u lustruar për lavdinë më të madhe të Italisë. Në historinë e tij, gjigandi i butë në fakt ishte gjithashtu një hero i librave komik dhe yll i rreth njëzet filmave duke përfshirë "Idhulli i grave" (1933) me Myrna Loy, Jack Dempsey dhe vetë Max Baer dhe "Kurora e Hekurt" (1941) , me Gino Cervi, Massimo Girotti, Luisa Ferida, Osvaldo Valenti dhe Paolo Stoppa.

Në vitin 1956, filmi "The Colossus of Clay" me Humphrey Bogart, i bazuar lirshëm në karrierën e boksierit Carnera,ai hodhi hije të rënda diskreditimi mbi ndeshjet e tij, duke hipotezuar të gjitha llojet e rregullimeve të ndeshjeve në prapaskenat e ndeshjeve të tij. Një akuzë që Primo Carnera e hodhi poshtë gjithmonë deri në ditën e vdekjes së tij, e cila ndodhi në Sequals, në Friuli, më 29 qershor 1967.

Është gjithashtu e rëndësishme të mohohet klisheja që e sheh Carnera si një njeri të ashpër vetëm me muskuj. Realisht, ky gjigant me zemër prej ari dinte operën dhe, si një dashnor i mirë i poezisë, mundi të recitonte përmendsh vargje të tëra të të preferuarit të tij Dante Alighieri.

Në vitin 2008 filmi biografik "Carnera: The Walking Mountain" (nga italiani Renzo Martinelli) u prezantua në Madison Square Garden në Nju Jork; Me këtë rast, vajza e kampiones, Giovanna Maria, e cila punon si psikologe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pati rastin të na tregojë për jetën e babait të saj: “ ...ai na përcolli përkushtimin dhe kujdesin për të tjerët. Ai na mësoi se askush nuk qëndron përgjithmonë në krye dhe se karakteri i vërtetë i një personi gjykohet nga mënyra se si ai përballet me prejardhjen. Ishte një njeri shumë i ëmbël dhe i butë. E di që regjimi fashist e bëri ikonë, por e vërteta është se regjimi përdori babanë tim, si çdo sportist i asaj kohe. Babi nuk ka qenë asnjëherë fashist dhe nuk ka qenë pjesë e asnjë partie politike, e kam adhuruar babanë tim, jam magjepsur nga guximi dhe forca e tij fizike dhe shpirtërore. e donteletërsisë klasike, artit dhe operës. Ai gjithmonë përpiqej të përmirësonte veten dhe dëshironte shumë që unë dhe vëllai im të studionim. Kur u diplomova në Los Angeles, ai ishte në Australi dhe më dërgoi një telegram dhe një tufë trëndafila të kuq, duke kërkuar falje që nuk mund të ishte me mua. Ndërsa merrja diplomën, kërkova mamin të ulur në rreshtin e parë dhe pranë saj ishte babai im. Ai kishte bërë udhëtimin nga Australia në Los Anxhelos për të marrë pjesë në ceremoni. Pastaj u largua përsëri po atë mbrëmje ".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .