Claudio Santamaria, biografi

 Claudio Santamaria, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Fillimet
  • Angazhimet kinematografike dhe ardhja e famës
  • Puna e dublimit
  • E quanin Jeeg Robot
  • Claudio Santamaria dhe angazhimi social

Claudio Santamaria është një aktor italian. Ai lindi në Romë më 22 korrik 1974, djali i tretë i një amvise dhe një piktori ndërtimi. Shumë i njohur në fushën kinematografike falë interpretimit të disa personazheve në filma të ndryshëm. Ai arriti sukses të madh, aq sa në vitin 2015 fitoi çmimin David di Donatello në kategorinë e aktorit më të mirë, për filmin me titull “E quajtën Jeeg Robot”.

Fillimet

Pas studimeve në shkollën e artit ai mendoi të bëhej arkitekt por pasioni për kinemanë e bëri të shfrytëzonte një mundësi që u shfaq si adoleshent. Madje, ende shumë i ri ka mundësinë të punojë në një studio dublimesh. Ai e bën këtë në një periudhë që i paraprin fillimit të studimeve për t'u bërë aktor, përmes një kursi trevjeçar të quajtur Trajnimi i Aktrimit.

Më pëlqente të përdorja zërin tim, të shpikja personazhe dhe të bëja imitime. Pas një eksperience të parë në dublim, u regjistrova në një kurs aktrimi që gjendet në Fletët e Verdha. Kam ndodhur me një mësues të mirë, Stefano Molinari, i cili vinte nga metoda Stanislavsky. Ishte i pari që më tha se jam i talentuar dhe ai më kai tronditur: m'u deshën vite që të ndërgjegjësohesha.

Pavarësisht gjithçkaje Claudio Santamaria nuk është në gjendje të kalojë përzgjedhjet për të hyrë në akademi. Debutimi i tij në botën e teatrit vjen me veprën “Qyteti ynë”, me regji të Stefano Molinarit. Në vend të kësaj, për sa i përket botës së kinemasë, debutimi është në filmin "Fishekzjarret", i lëshuar në vitin 1997 me regji të Leonardo Pieraccioni .

Angazhimet kinematografike dhe ardhja e famës

Claudio Santamaria, pasi debutoi në vitin 1997, ka mundësinë të marrë pjesë të personazheve të tjerë në vepra të rëndësishme kinematografike. Ndër filmat e vitit 1998 janë: "Ecco Fatto" nga Gabriele Muccino , filmat "Natën e fundit të Vitit të Ri" nga Marco Risi , "Rrethimi" me regji të Bernardo Bertolucci .

Megjithëse këto interpretime janë të një niveli mesatar, fama për Claudio Santamaria vjen vetëm pasi ka marrë pjesë në filmat "Almost Blue" (2000) dhe "L'ultimo baci" (2001, gjithashtu nga Muccino).

Personazhet e luajtura nga Santamaria i dhanë atij dy nominimet e para për David di Donatello, një çmim që ai nuk mundi ta fitonte menjëherë. Nga viti 2002 e në vazhdim ai ka marrë pjesë në vepra të shumta si për TV ashtu edhe për kinemanë. Midis tyre është "Romanzo Criminale", seriali televiziv (nga Michele Placido) i cili përshkruan punën e Banda della Magliana . Por jo vetëm kaq, interpretonigjithashtu një rol në filmin "Casino Royale" (2006), një film që është pjesë e sagës filmike të agjentit 007 (interpretimi i parë i Daniel Craig ).

Në vitin 2010 ai e gjeti Muccinon sërish pas kamerës për filmin "Kiss me again". Në vitet në vijim ai e ndau kohën mes kinemasë dhe teatrit, por jo më parë se kishte luajtur për TV në mini-serialin biografik televiziv "Rino Gaetano - Por qielli është gjithmonë më i kaltër" (2007), duke luajtur rolin e këngëtarit kryesor.

Kinemaja është më e mirë se TV, sepse kinemaja mbetet. Për vite me radhë i thashë jo apriori TV, pastaj kuptova se kisha nevojë për butësi dhe nuk konsiderohesha më thjesht një aktor i veçantë. Tani nëse më ndodh një serial i shkruar mirë, nuk e mbyll kurrë derën.

Puna e dublimit

Megjithëse ka shumë angazhime filmike dhe pavarësisht se e mban shumë aktiv Claudio Santamaria, aktori romak është në gjendje për të kryer edhe punën e aktorit të zërit në shumë filma të njohur ndërkombëtarisht. Ndër filmat më të famshëm është dublimi i Batman në trilogjinë e regjisorit Christopher Nolan : Claudio ia jep zërin protagonistit të luajtur nga Christian Bale .

Ndër punët e tjera të dublimit të kryera nga Claudio Santamaria përmendim "Mynihun", ku ai ka mundësinë të dublojë Eric Bana .

Ata e quanin Jeeg Robot

Shumë pjesëpjesë e rëndësishme e karrierës së Claudio Santamaria është puna në nivel aktori e bërë për filmin "E quajtën Jeeg Robot" (2016, nga Gabriele Mainetti). Është një nga shembujt e parë të filmave italianë që përmbajnë super heronj, i cili është vlerësuar shumë nga kritika botërore.

Në këtë film, Claudio Santamaria luan personazhin kryesor, përkatësisht Enzo Ceccoti, i cili pasi është zhytur në lumin Tiber zgjohet me fuqi të jashtëzakonshme. Puna e bërë nga Santamaria është mjeshtërore, aq sa filmi pasi të prezantohet, vihet në garë për çmimin David di Donatello. Falë interpretimit të tij ai fitoi çmimin për aktorin më të mirë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Fernando Botero

Claudio Santamaria dhe angazhimi i tij social

Pavarësisht angazhimeve të shumta në botën e kinemasë dhe letërsisë artistike, Claudio ushtron aktivitete edhe në sektorin social. Veçanërisht i lidhur me vuajtjet e përjetuara nga njerëzit Guarani të vendosur në Brazil (për të cilat ai u bë i vetëdijshëm gjatë punës në xhirimet e filmit "Birdwatchers - Toka e të kuqve", 2008) ai është bërë dëshmitar zyrtar i disa fushatave ndërgjegjësuese. synon t'i bëjë njerëzit të kuptojnë se sa e rëndësishme është ruajtja e statusit indigjen të Amerikës së Jugut.

Shiko gjithashtu: Barbara Gallavotti, biografi, histori, libra, kurrikulë dhe kuriozitete

Për një temë të ngjashme, në vitin 2009 ai punoi si dublator në filmin me titull "Mine - historia e njëmali i shenjtë", komploti i të cilit fokusohet në luftën e një populli indigjen të përkushtuar për të mbrojtur malin e tyre, që nga lindja e një miniere boksiti.

Ai ka një vajzë të quajtur Ema, e lindur në gusht 2007 nga lidhja me Delfina Delettrez Fendi , një partnere nga e cila u nda më vonë. Që nga viti 2017 ai është lidhur në mënyrë romantike me gazetaren Francesca Barra ; në nëntor ata u martuan në Las Vegas; vitin e ardhshëm , në korrik u martuan në Bazilikatë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .