Biografia e Kristanna Loken

 Biografia e Kristanna Loken

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Makina rebele

Mbërrin "Terminator 3" dhe bashkë me të lansimi në universin mediatik i emrit të Kristanna Loken, kiborg i pamëshirshëm me taka stiletto, i aftë të shqetësojë për disa herë më shumë granitin Arnold Schwarzenegger me forcën vdekjeprurëse të armëve të tij sesa me përsosmërinë e këmbëve të tij. Trailerat tashmë kanë nxjerrë në pah se çfarë lloj “materiali” janë cilësitë e Kristanna-s, të tilla që nuk do të dukeshin aspak të pavend në një pasarelë mode. Dhe nëse makinat e së ardhmes do të jenë të gjitha kështu, qoftë kështu. Megjithatë, duke u dashur të imitojë një kiborg vdekjeprurës, nuk u zgjodh vetëm për matjet e trupit të saj aktorja e shkëlqyer, por edhe për vështrimin akullnajor që ajo është në gjendje të shprehë, një trashëgimi e tokave të akullta norvegjeze nga e kanë prejardhjen prindërit e saj.

Shiko gjithashtu: Jerry Calà, biografia

Një regjisore e re premtuese, Kristanna Sommer Loken, lindi më 8 tetor 1979 në Ghent në shtetin e Nju Jorkut, ku ajo aktualisht vazhdon të banojë. Ajo hedh hapat e saj të parë në botën e modës dhe nuk mund të ndodhte ndryshe pasi nëna e saj është një ish-modele. Tashmë në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare ajo tashmë po udhëtonte nëpër botë në sfilata të modës, por pavarësisht vlerësimit të profesionistëve dhe sukseseve ekonomike, ajo zbuloi se ishte thellësisht e pakënaqur. Vajza është ambicioze, aktrimin e ka patur gjithmonë pasion dhe nuk ka ndërmend të heqë dorë. Ëndërroni ekranin e madh dhe pastaj përsëri, ndoshtamjedisi (ose gjenetika) ka një dorë në të; babai është një romancier dhe skenarist i suksesshëm, gjithmonë i kujdesshëm për të ndërgjegjësuar Kristannën për botën e artit.

Tranzicioni në aktrim nuk ishte i lehtë për Kristannën, aq më pak pa dhimbje. Në të vërtetë, ishte një vendim thellësisht i dhimbshëm, sepse një dështim i mundshëm do ta komprometonte seriozisht karrierën e saj. Mendoni vetëm faktin që modelja bukuroshe kishte përballë saj kontrata miliona dollarësh në pjatë të cilave ajo kishte ende forcën, në emër të ëndrrave të saj, të thoshte jo.

Fatmirësisht, të paktën në televizion, ajo vlerësohet menjëherë dhe kështu ka mundësinë të shfaqet në disa seriale televizive si "Ndërsa bota kthehet" dhe "Alienët në familje".

Shiko gjithashtu: Biografia e Gianni Amelio

Në vitin 1997 ai mori një rol përkatës në serialin e njohur aksion "Pensacola" i cili u transmetua për dy vjet radhazi. Një vit më pas ai merr një tjetër rol të rëndësishëm kryesor në serialin televiziv "Mortal Kombat: The Conquest", marrë nga suksesi i famshëm kinematografik (i cili nga ana tjetër vjen nga suksesi i videolojës): këtu ai ka një mundësi të bollshme për t'u dukur në përveç recitativit të tij edhe aftësinë e tij të jashtëzakonshme në Artet Marciale, e përsosur më pas - me rastin e xhirimeve të Terminator 3 - me shërbimet sekrete izraelite.

Prandaj kinemaja duket se e vlerëson gjithnjë e më shumë, edhe nëse disaprodhimet në të cilat ai merr pjesë do të jenë të destinuara më shumë për qarkun e videokasetave se sa për ekranin e madh, si në rastin e katastrofës “Paniku”. Por kthesa vërtet gjigante dhe e papritur u materializua në vitin 2003, kur ajo u zgjodh, gjatë një kastiku ku përfshiheshin 10,000 aktore, për të luajtur rolin e antagonistes së granitit Schwarzy në të lartpërmendurin "Terminator 3 - Rise of the machines", filmi i shumëpritur. kësti i tretë i sagës.

Në "T3 - Le Macchine Ribelli" (titulli me të cilin shpërndahet në Itali) Kristanna luan T-X-in e tmerrshëm dhe të pathyeshëm, një model Terminator shumë i sofistikuar, i cili në një aspekt më shumë se joshës (të forcuar nga të veçantat dhe Veshjet "femërore" vizualisht shpërthyese), ka karakteristika vdekjeprurëse vrasëse.

Për t'u përgatitur më mirë për rolin e vështirë, Kristanna e akullt iu desh t'i përkushtohej jo vetëm seancave nervore në palestër, por edhe mësimeve të gjata të aktrimit dhe mimikës për të mësuar se si të "anulohej" (roli në fakti kërkon që makina të mos ketë shprehje) dhe të lëvizë praktikisht në lëvizje.

Shumë xheloze për jetën e saj private, nuk i pëlqen të japë intervista apo të kapet nga paparacët. Gjithçka që dimë për të është se në kohën e lirë asaj i pëlqen t'i përkushtohet jogës dhe qenit të saj besnik dhe të dashur.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .