Biografia e Michele Cucuzza

 Biografia e Michele Cucuzza

Glenn Norton

Biografia • Bukuroshja e mbulimit live

I lindur në Catania më 14 nëntor 1952, gazetarja dhe prezantuesja, Michele Cucuzza është babai i dy vajzave të vogla që i do shumë, Carlotta dhe Matilde. I diplomuar për Letërsi, gazetar profesionist që nga viti 1979, ai debutoi në Milano në Radio Popolare, transmetues historik milanez. Ai iu bashkua Rai-t në vitin 1985, ku krijoi më shumë se një mijë reportazhe për emisionet e lajmeve të rrjetit. Në fakt, i punësuar në redaksinë e TG2, ai krijon vazhdimisht reportazhe dhe lidhje të drejtpërdrejta për ngjarjet aktuale në Itali dhe jashtë saj, duke përfshirë, të paharrueshme, funeralin e princeshës Diana dhe, nga Kalkuta, varrimin e Nënë Terezës.

Megjithatë, më parë ai kishte kryer shërbime në Evropën Lindore gjatë periudhës së rënies së murit (Poloni, Hungari, ish Çekosllovaki), në Arabinë Saudite pas pushtimit të Kuvajtit dhe në Shtetet e Bashkuara. në kohën e fushatës së parë elektorale që përfundoi me fitoren e Klintonit.

Në Paris ai më pas mbuloi ngjarje të ndryshme, në disa raste: nga dyqindvjetori i revolucionit të 1989 në samitet politiko-diplomatike në kohën e krizës së Gjirit, në samitet e G7, deri në zgjedhjet presidenciale të vitit 1996.

Shiko gjithashtu: Alessandro De Angelis, biografia, historia dhe jeta private Kush është Alessandro De Angelis

Prandaj, për shumë vite, Michele Cucuzza ishte një nga protagonistët e lajmeve televizive, të drejtuara me një profesionalizëm të patëmetë, të cilit më pas iu bashkua drejtimi i rubrikës sëdepërtim "Pegasus". Pastaj, disa vite më parë, pika e kthesës. Pjesëmarrja e tij në programin e humorit “La Posta del Cuore” shënon debutimin e tij në botën e argëtimit. Këtu Cucuzza, i ndihmuar nga autorja dhe prezantuesja e spektaklit Sabina Guzzanti, pranon të luajë rolin e vetes, duke vënë herë pas here “gaga” bazuar në gjoja thyerjen e marrëdhënies me të dashurën e tij imagjinare Cinzia Pandolfi. Vetëironia e fjalës së tij u shpëton drejtuesve të Rai-t, të cilët e rekrutojnë menjëherë për drejtimin e përditshëm të "La vita in Directe", një program i gjerë pasditesh. Që nga tetori 1998, gazetari është lidhur ngushtë me emrin e këtij programi, i transmetuar fillimisht në RaiDue, më pas i promovuar në RaiUno më të rëndësishëm. Revista informative, falë gazetarit simpatik dhe stafit solid që qëndron pas saj, shfaqet menjëherë si kampione e vlerësimeve.

Në maj 1999 ai drejtoi në RaiUno, së bashku me Katia Ricciarelli dhe Gianfranco D'Angelo, programin argëtues të mbrëmjes "Secrets and... gënjeshtra", nga Raffaella Carrà, Sergio Japino, Giovanni Benincasa dhe Fabio Di Iorio .

Më 25 dhjetor 1999, megjithatë, ai priti një edicion special të "Live life", i krijuar për të festuar Krishtlindjet me audiencën e tij. Në vitin 2000 sërish lajmet, emisioni, argëtimi me “Life live”, tashmë pikërisht në RaiUno.

Deri tani roli i tij në biznesin e shfaqjes shtrihet në të gjithë bordin. I palodhur, në dhjetor 2000 drejton, me Luisa Corna, emisionin “Sanremo si nasce”. Veçanërisht e ndjeshme ndaj angazhimit social, Michele Cucuzza është dëshmitare e shoqatës "Attivecomeprima", e cila punon për të mbështetur gratë e prekura nga kanceri. Shumë i afërt dhe i ndjeshëm ndaj Telethonit, ai drejtoi edicionin informativ për tre vite radhazi dhe mori pjesë aktive në maratonën televizive.

Në shtator 2001, ai kryesoi komisionin teknik të Miss Italisë. Në të njëjtin muaj, ai filloi të drejtojë edicionin 2001-2002 të "La vita in Directe". Në edicionin Miss Italia 2002 është sërish president i jurisë teknike; dhe në shtator të të njëjtit vit ai u kthye në krye të edicionit 2002-2003 të programit të tij me zgjedhje, ku ai ishte interpretuesi i vërtetë yll. Formati tani ka një numër shumë të madh të "dashamirësve", falë formulës së tij magjepsëse që përzien komponentë dhe tema të ndryshme gjithmonë në kontakt të drejtpërdrejtë me ngjarjet aktuale. Në fakt, “live life” ka aftësinë për të ndërthurur lajme, aktualitete, hetime dhe ngjarje madhore, por edhe thashetheme, thashetheme, takime me personalitete të televizionit, kinemasë, muzikës dhe sportit.

Në vitin 2007 ai "përfundoi" dhjetë vjet të pritjes së "La vita in Direct"; në qershor të po atij viti u zgjodhqytetar nderi i Grammichele (CT), vendlindja e nënës. Në tetor botoi "Nën 40. Tregime të të rinjve në një vend të vjetër" (Donzelli).

Në vitin 2013 ai drejtoi emisionin e përditshëm "Rosso di sera" nga mikrofonat e transmetuesit romak Qlub Radio 89.3 Fm. Në fillim të dhjetorit të po atij viti drejton programin "Misioni", i transmetuar në prime time në Rai 1, së bashku me gazetaren ndërkombëtare Rula Jebreal.

Shiko gjithashtu: Biografia e Diego Rivera

Në 2020 Michele Cucuzza është ndër pjesëmarrësit në Big Brother VIP, edicioni nr. 4.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .