Biografia e Antonello Venditti

 Biografia e Antonello Venditti

Glenn Norton

Biografia • Roma në zemër, në zemër të Romës

  • Antonello Venditti në vitet 2000
  • Vitet 2010

Karriera artistike e Antonello Venditti , i lindur si Antonio, lindi në Folkstudio në via Garibaldi, farkëtari i shumë kantautorëve të fillimit të viteve '70. I lindur më 8 mars 1949 në Merano (edhe pse disa burime tregojnë se ai ka lindur në Romë në via Zara, rrethi i Triestes), Antonello Venditti u drejtua në një moshë shumë të re nga nëna e tij, Wanda Sicardi, një profesore e latinishtes dhe greqishtes, studioni pianon. Por studimi tepër akademik i instrumentit si dhe një gjyshe tepër e frikësuar e shtynë atë të braktiste shpejt pianon.

Ai mbërrin në Folkstudio gjatë viteve të shkollës së mesme ("Giulio Cesare") fillimisht si spektator, më pas duke propozuar repertorin e tij, këngët kryesore të të cilit ishin "Sora Rosa" (kushtuar gjyshes) dhe " Roma Capoccia ”, të dyja të shkruara në moshën 14 vjeçare. Pikërisht gjatë viteve të shkollës së mesme ai takoi dy artistë të ardhshëm: Francesco De Gregori dhe aktorin dhe regjisorin Carlo Verdone, me të cilët do të qëndronte gjithmonë miq të ngushtë dhe do të bashkëpunonte artistikisht (Venditti regjistroi kolonën zanore për "Troppo forte" dhe Carlo Verdone. luajti bateri në dy albume të Vendittit, "Venditti dhe sekretet" nga viti 1986 dhe "Prendilo tu questo frutti amaro" nga viti 1996).

Publikon albumin e tij të parë në 1972, "Theorius Campus", në godinëme mikun e tij të përjetshëm, Francesco De Gregori, duke ndarë dy anët e diskut, e para nga De Gregori, e dyta nga Venditti, në të cilën shfaqen "Sora Rosa" e sipërpërmendur dhe më e njohura "Roma Capoccia".

Ai jetoi artistikisht vitet 70 me trazira dhe pjesëmarrje të madhe, duke nxjerrë pothuajse një album në vit dhe duke u bërë një nga themelet kryesore të muzikës së autorit italian. Ne duhet t'i njohim Antonello Vendittit një meritë të madhe: atë të të qenit kantautori i parë italian, që foli me muzikë për politikën ("Shoku klase"), drogën dhe seksin ("Lilly"), në një periudhë të caktuar siç ishte ajo. të viteve 70. Argumente, këto, që çuan edhe në pasoja të pakëndshme për të. Në fakt, kujtojmë ankesën për shpërfillje të fesë shtetërore në janar të vitit 1974 për këngën “A Cristo”, interpretuar publikisht në Teatro dei Satiri në Romë dhe për të cilën Venditti u gjykua.

Padyshim më romantike dhe sentimentale kanë qenë vitet '80, ku shohim një Venditti që ndryshon edhe për arsye personale (martesa e tij me aktoren Simona Izzo zgjati vetëm 3 vjet) dhe e kthen vëmendjen drejt ndjenjës. Kjo është periudha e famës: sigurisht i ndihmuar nga pasioni për futbollin dhe për ekipin e tij - Roma - falë koncertit në Circus Maximus me të cilin Antonello Venditti feston kampionatin e tij të dytëdhe ku morën pjesë 250.000 njerëz, e rrit ndjeshëm famën e tij.

Për këtë rast, Venditti shkroi "Grazie Roma" edhe sot këngën përmbyllëse të çdo ndeshjeje ekipore në stadiumin Olimpik.

Shiko gjithashtu: Biografia e Brian May

Midis fundit të viteve '80 dhe fillimit të viteve '90, Venditti regjistroi albume të bukura që e kthyen atë në krye të top-listave, ashtu si në fillim. "Në këtë botë hajdutësh" i vitit 1988 dhe "Benvenuti në paradiso" i vitit 1991 shiten rreth një milion kopje, falë edhe këngëve të bukura të dashurisë si "Ricordati di me" dhe "Amici mai".

Shiko gjithashtu: Enrico Papi, biografi

Edhe fundi i mijëvjeçarit sjell lajme të mira në vendin e punës dhe ndryshe. Më 8 mars 1999, ai festoi ditëlindjen e tij të 50-të në Universitetin La Sapienza të Romës dhe me këtë rast mori diplomën e tij juridike, të marrë në fillim të viteve 1970.

Antonello Venditti

Antonello Venditti në vitet 2000

Mijëvjeçari i ri hapet me lajme të tjera të mira. Në 2001 Roma Calcio fitoi kampionatin e tretë dhe Antonello nuk mendoi për asnjë moment të prezantonte një këngë të re për një festë, si në 1983 në Circus Maximus. Rreth një milion fansa morën pjesë në performancë, duke demonstruar famën dhe rëndësinë që kantautori ka në skenën muzikore italiane.

Kanë kaluar vetëm dy vjet dhe në vitin 2003 del një album i ri. Është koha për "Çfarë histori e mrekullueshme është jeta".përmbledh vërtetësinë e këngëtarit romak në tetë këngë. Një album i rëndësishëm leit-motiv i të cilit është dashuria për jetën, të cilën çdo mashkull nuk duhet ta braktisë kurrë. Ndër këngët e albumit kujtojmë, përveç homonimeve, "Con che cuore" dhe "Lacrime di rain", me aspekt sentimental, "Ruba e shkruar" në vitin 1968 dhe e botuar vetëm nga Mia Martini në vitet '70. Il sosia” dhe “Nuk është keq” me politikën e së tashmes dhe të shkuarës në sfond.

Në vitin 2009 botoi një libër me titull: “E rëndësishme është që je i pakënaqur”, një roman autobiografik. Titulli i referohet një fraze që i drejtonte nëna e tij.

Vitet 2010

I paraprirë nga kënga "Unica (Mio dono ed amore)" , në fund të nëntorit 2011 Publikohet albumi "Unica". Për albumin e radhës duhet pritur deri në vitin 2015 kur ai publikon "Tortuga", e parashikuar nga publikimi i këngës "Cosa avevi in ​​mente". Një vit më pas, në 2016, ai botoi librin e tij të dytë, me titull "Në natën e Romës".

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .