Biografia e Beatrix Potter

 Biografia e Beatrix Potter

Glenn Norton

Biografia • Ilustrime dhe fjalë

Helen Beatrix Potter lindi në Londër në zonën e Kensingtonit të Jugut më 28 korrik 1866 në një familje shumë të pasur. Ajo e kalon fëmijërinë e kujdesur dhe edukuar nga guvernante, pa pasur shumë kontakte me fëmijët e tjerë. Kur vëllai i saj Bertram dërgohet në shkollë, Beatrix e vogël mbetet vetëm, e rrethuar vetëm nga kafshët e saj të dashura: bretkosat, salamanderët, ferret, madje edhe një lakuriq nate. Megjithatë, të preferuarit e saj janë dy lepuj, Benjamin dhe Peter, të cilët ajo fillon t'i portretizojë që në moshë të re.

Çdo verë e gjithë familja Potter zhvendoset në rajonin e Liqeneve të Madhe, tashmë i famshëm për faktin se ka qenë, në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, destinacioni i preferuar i poetëve romantikë si William Wordsworth dhe Samuel Coleridge. Në ato vite, Potteri i ri takohet me Canon Hardwicke Rawnsley, famullitarin vendas, i cili i mëson asaj rëndësinë e ruajtjes së faunës lokale dhe mbajtjes larg turizmit masiv, i cili sapo kishte filluar të pushtonte rajonin.

Shiko gjithashtu: Biografia e Sal Da Vinçit

Pavarësisht interesave dhe ambicieve të saj, prindërit e pengojnë atë të vazhdojë studimet dhe t'i kushtojë kohë interesave intelektuale. Në fakt, sipas rregullave strikte viktoriane, gratë duhet të kujdeseshin ekskluzivisht për shtëpinë. Kështu Potteri i ri, që në moshën 15-vjeçare fillon të shkruajë një ditar, porduke përdorur kodin e tij sekret, i cili do të deshifrohet vetëm 20 vjet pas vdekjes së tij.

Xhaxhai i saj përpiqet ta vendosë atë si studente në Kew Botanic Gardens, por aplikimi i saj refuzohet sepse ajo është grua. Meqenëse mënyra e vetme që ajo ka për të vëzhguar natyrën nën një mikroskop është ta portretizojë atë, Potter kryen shumë ilustrime të kërpudhave dhe likeneve. Falë vizatimeve të saj ajo fillon të fitojë një reputacion si një mikologe eksperte (studente e kërpudhave). Një koleksion me 270 bojëra uji, në të cilat kërpudhat janë vizatuar me detaje ekstreme, është i pranishëm në Bibliotekën Armitt në Ambleside. Akademia Britanike e Shkencave (Royal Society) refuzon të botojë ilustrimet e saj shkencore, përsëri sepse ajo është grua. E vetmja fitore e atyre viteve janë mësimet që arrin të mbajë në London School of Economics.

Në vitin 1901 ai vendosi të botojë me shpenzimet e tij "Përralla e Peter Rabbit" ( Përralla e Peter Rabbit ), një libër i ilustruar për fëmijë. Një nga 250 kopjet arrin në tavolinën e Norman Warne, kreut të Frederick Warne & Co., i cili vendos të printojë historinë. Nga qershori 1902 deri në fund të vitit, libri shiti 28,000 kopje. Në vitin 1903 ai botoi një tregim të ri, "Historia e ketrit Nutkin" ( Përralla e ketrit Nutkin ) e cila ishte po aq e suksesshme.

Shiko gjithashtu: Biografia e fundit (këngëtarja) e Niccolò Moriconi

Nga të ardhurat e librave të saj të Beatrix Potterarrin të arrijë pavarësinë e shumëpritur ekonomike. Në vitin 1905 ajo filloi të takohej me botuesin e saj Norman Warne, por u detyrua ta bënte këtë fshehurazi për shkak të kundërshtimit të fortë nga prindërit e saj. Ajo shkëputet përfundimisht me familjen e saj, por nuk arrin të martohet me Normanin, i cili sëmuret me anemi fulminante dhe vdes brenda pak javësh.

Në moshën 47-vjeçare ajo u martua me prokurorin William Heelis, me të cilin u transferuan në një fermë të madhe në Sawrey, në rajonin e Liqeneve, të rrethuar nga kafshë: qen, mace dhe një kërthizë të quajtur "Zonja Tiggy- Winkle". Në fermë ai fillon të rrisë dele. Pas vdekjes së prindërve të saj, Beatrix Potter përdori trashëgiminë e saj për të blerë tokë në rajon dhe u zhvendos në Castle Cottage me burrin e saj, ku vdiq më 22 dhjetor 1943. Në shkrimet e saj të fundit, e frikësuar nga furia shkatërruese e Luftës së Dytë Botërore , ajo nënvizoi rrezikun e një moderniteti që mund të asgjësojë natyrën.

Kohët e fundit televizioni dhe kinemaja i kanë bërë homazhe figurës së Beatrix Potter. Filmi i parë i frymëzuar nga prodhimi i saj letrar është "The Tales of Beatrix Potter" ( The Tales of Beatrix Potter ), i publikuar në 1971. Njëmbëdhjetë vjet më vonë, BBC prodhoi një dokumentar të gjatë biografik të titulluar The Tale of Beatrix Poçari. Në vitin 1992, i njëjti BBC transmetoi një serial të animuar bazuar në tregimet ePotter, Bota e Peter Rabbit dhe miqve . Në vitin 2006 u publikuan edhe filmi " Miss Potter ", me Renée Zellweger dhe Ewan McGregor, dhe një muzikal Tregimi i Pigling Bland . Në të njëjtin vit, Penguin Books boton Beatrix Potter: A Life in Nature , një bibliografi e shkruar nga Linda Lear, e cila nënvizon talentin shkencor të autores angleze, si ilustratore e botanikës dhe si mikologe.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .