Biografia e Ambrogio Fogar

 Biografia e Ambrogio Fogar

Glenn Norton

Biografia • Aventura dhe shpresa

Ambrogio Fogar lindi në Milano më 13 gusht 1941. Që në moshë të re ai kultivoi një pasion për aventurën. Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç ai kaloi Alpet me ski dy herë. Më pas ai iu përkushtua fluturimit: në kërcimin e tij të 56-të me parashutë ai pësoi një aksident të rëndë, por u shpëtua me shumë fat. Frika dhe frika nuk e penguan dhe arriti të marrë patentën e pilotit për avionë të vegjël akrobatikë.

Më pas lindi një dashuri e madhe për detin. Në vitin 1972 ai kaloi vetëm Atlantikun e Veriut kryesisht pa përdorimin e timonit. Në janar 1973 ai mori pjesë në regattën e Cape Town - Rio de Janeiro.

Nga 1 nëntori 1973 deri më 7 dhjetor 1974, ai lundroi rreth botës me një varkë me vela me një dorë, duke lundruar nga Lindja në Perëndim kundër rrymave dhe kundër drejtimit të erërave. Është viti 1978 kur "Surprise", anija e tij, në një përpjekje për të rrethuar Antarktidën fundoset nga një orka dhe mbytet anija pranë Ishujve Falkland. Drift fillon në një trap që do të zgjasë 74 ditë me mikun e tij gazetar Mauro Mancini. Ndërsa Fogar do të shpëtohet nga rastësi të rastësishme, shoku i tij do të humbasë jetën.

Shiko gjithashtu: Biografia e Auguste Escoffier

Pasi kaloi dy muaj intensivë dhe kërkues në Alaskë për të mësuar se si të ngasë qentë me sajë, Fogar zhvendoset në zonën e Himalajeve dhe më pas në Grenlandë: qëllimi i tij ështëpërgatitni një udhëtim të vetëm, në këmbë, për të arritur në Polin e Veriut. Shoqëria e vetme do të jetë qeni i tij besnik Armaduk.

Pas këtyre bëmave, Fogar zbret në televizion me programin "Jonathan: dimensioni i aventurës": për shtatë vjet Fogar do të udhëtojë botën me trupën e tij, duke krijuar imazhe me bukuri të rrallë dhe shpesh në kushte rreziku ekstrem.

Fogar nuk mund të mos tërhiqej dhe të magjepsej nga shkretëtira: ndër aventurat e tij të mëvonshme ai përfshin pjesëmarrjen në tre edicione të Paris-Dakar si dhe tre Rally of the Faraons. Ishte 12 shtatori i vitit 1992 kur, gjatë bastisjes Paris-Moskë-Pekin, makina me të cilën ai po udhëtonte u përmbys dhe Ambrogio Fogar e gjeti veten me rruazën e dytë të qafës së mitrës të thyer dhe palcën kurrizore të prerë. Aksidenti i shkakton atij palëvizshmëri absolute dhe të përhershme, e cila ka si pasojë dëmtimin e rëndë të pamundësisë së frymëmarrjes në mënyrë të pavarur.

Që nga ajo ditë, për Ambrogio Fogar, rezistenca ka qenë ndërmarrja më e vështirë e jetës së tij.

Gjatë karrierës së tij, Fogar u nominua për nominimin e Republikës Italiane dhe mori medaljen e artë për trimërinë e lundrimit.

Në verën e vitit 1997 ai bëri një turne në Itali me një varkë me vela në një karrige me rrota të anuar. I pagëzuar “Operacioni Shpresa”, në portet ku ndalet, turneu promovon një fushatë ndërgjegjësimi për personat me aftësi të kufizuara,i destinuar për të jetuar në një karrige me rrota.

Ambrogio Fogar ka shkruar libra të ndryshëm, dy prej të cilëve, "My Atlantic" dhe "La zattera", fituan çmimin Bancarella Sport. Titujt e tjerë përfshijnë "Katërqind ditë rreth botës", "Trekëndëshi i Bermudës", "Mesazhe në një shishe", "Legjenda e fundit", "Drejt polo me Armaduk", "Në gjurmët e Marco Polo" dhe "Solo - Forca për të jetuar”.

Shiko gjithashtu: Biografia e Steve Jobs

Për të kuptuar vlerat njerëzore që përfaqësonte Fogar dhe që ai vetë donte të përcillte, do të mjaftonin disa fjalë të tij (marrë nga libri "Solo - Forca për të jetuar"):

" Në këto faqe jam munduar të vendos të gjithë veten. Sidomos pasi u plagos aq rëndë nga fati. Megjithatë, kam ende një copëz jete. Është e çuditshme të zbulosh intensitetin që njeriu ka ndaj vullneti për të jetuar: një flluskë e vetme ajri e vjedhur nga një shpellë ideale, e zhytur nga deti, për të dhënë forcën për të vazhduar atë luftë të bazuar në një emër të vetëm: Shpresa. Epo, nëse duke lexuar këto faqe, dikush ndjen dëshirën e përtërirë për të shpresuar, Do ta kem përmbushur zotimin tim dhe një moment tjetër i kësaj jete kaq magjepsës, kaq i trazuar dhe kaq i ndëshkuar do të jetë realizuar Një gjë është e sigurt: megjithëse funksionet e mia nuk janë më ato që ishin dikur, jam krenar që mund të them se Unë jam ende një burrë ."

Ambrogio Fogar u konsiderua si njëmrekulli njerëzore, por edhe një simbol dhe një shembull për t'u ndjekur: një i mbijetuar që mund t'u sjellë shpresë atyre dy mijë fatkeqve që janë viktima të dëmtimeve të shtyllës kurrizore çdo vit në Itali; rasti i tij klinik tregon se si mund të jetoni me një handikap shumë serioz.

" Është forca e jetës që të mëson të mos dorëzohesh kurrë - thotë ai vetë - edhe kur do të thuash mjaftueshëm. Ka gjëra që ti zgjedh dhe të tjera qe vuajne.Ne oqean isha une qe zgjodha dhe vetmia u be nje shoqeri.Ne kete shtrat jam i detyruar te vuaj por mesova te menaxhoj emocionet dhe nuk e laj me ngec veten nga kujtimet.Nuk jap lart, nuk dua të humb ".

Nga shtrati i tij, Ambrogio Fogar ndihmoi në mbledhjen e fondeve për shoqatën e dëmtimit të shtyllës kurrizore, ishte një dëshmi për Greenpeace kundër gjuetisë së balenave, iu përgjigj letrave të miqve dhe bashkëpunoi me "La Gazzetta dello Sport" dhe "No Limits world".

Lajm i mirë erdhi nga shkenca. Qelizat staminale japin disa mundësi: ato testohen për sklerozë të shumëfishtë, pastaj, ndoshta, për dëmtime të palcës kurrizore. Njëkohësisht me botimin e librit të tij të fundit "Kundër erës - aventura ime më e madhe", në qershor 2005 mbërriti lajmi se Ambrogio Fogar ishte gati të shkonte në Kinë për t'iu nënshtruar trajtimit me qelizat fetale nga neurokirurgu Hongyun. Disa javemë vonë, më 24 gusht 2005, Ambrogio Fogar ndërroi jetë për shkak të arrestit kardiak.

" Unë rezistoj sepse shpresoj që një ditë të eci përsëri, të ngrihem nga ky shtrat me këmbë dhe të shikoj qiellin ", tha Fogar. Dhe në atë qiell, mes yjeve, është një që mban emrin e tij: Ambrofogar Minor Planet 25301. Astronomët që e zbuluan ia kushtuan atij. Është i vogël, por të ndihmon të ëndërrosh pak më gjatë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .