Gianluigi Donnarumma, biografi

 Gianluigi Donnarumma, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Gianluigi Donnarumma në ekipin e të rinjve të AC Milan
  • Një talent i parakohshëm
  • Debutimi i tij në nivelin më të lartë
  • Debutimi i tij në Azzurri me ekipin U-21 dhe me kombëtaren e të moshuarve
  • Fitimi i trofeve të para

Gigio Donnarumma , real i të cilit emri është Gianluigi ka lindur më 25 shkurt 1999 në Castellammare di Stabia, në Campania, vëllai më i vogël i Antonio (i cili nga ana e tij ishte i destinuar të bëhej portier). I rritur në shkollën e futbollit Club Napoli në qytetin e tij, në moshën vetëm katërmbëdhjetë vjeç - në vitin 2013 - ai u punësua nga Milani, i cili e pagoi 250 mijë euro.

Megjithë shtatin e tij të konsiderueshëm (196 cm), Gigio u dëshmua të ishte një portier shumë i shkathët që në moshë të re dhe u llogarit ndër talentet më të kristalta dhe më të vlerësuara të brezit të tij. Një tifoz i Milanit që në fëmijëri, natyrshëm pranoi ofertën e kuqezinjve, në ekipin e të rinjve të të cilëve luante edhe vëllai i tij Antonio.

Gianluigi Donnarumma në ekipin e të rinjve të AC Milan

Ai hyri në akademinë e të rinjve Rossoner dhe filloi menjëherë të luante së bashku me lojtarë disa vjet më të mëdhenj se ai, pikërisht për shkak të madhësisë së tij fizike, fillimisht në Giovanissimi dhe më vonë te nxënësit.

I fortë me reflekse të mira, por ende i papërsosur me këmbët e tij, Gianluigi Donnarumma provon të jetë i sigurt në drejtimin e mbrojtjes dhe në sezonin 2014-15 ai fiton mundësinëpër t'u grumbulluar në skuadrën e parë - në atë kohë me trajner Filippo Inzaghi - për herë të parë.

Që ai të jetë në stol në Serinë A, ka nevojë edhe për një përjashtim të dhënë nga Federata e Futbollit, duke qenë se Gigio, me këtë rast, ishte vetëm pesëmbëdhjetë vjeç e njëmbëdhjetë muajsh. Pasi mbush gjashtëmbëdhjetë vjeç, Donnarumma më në fund mund të nënshkruajë kontratën e tij të parë profesionale me klubin.

Një talent i hershëm

Pjekuria e tij është shumë e shpejtë, dhe kështu në moshën pak më shumë se gjashtëmbëdhjetë vjeç Gigio e gjen tashmë veten në skenën kombëtare, edhe para se të bënte debutimin e tij zyrtar në ekipin e parë. Në vitin 2015 ai u përfshi nga " 101 Gola të Madh " në listën e lojtarëve të rinj më të mirë të lindur që nga viti 1994.

Ndërkohë, në ekipin e të rinjve ai tregon besim të madh në daljet e ulëta dhe të larta. dhe një aftësi të jashtëzakonshme për të kursyer penallti.

Në ekipin kombëtar pasi ka luajtur me ekipet nën 15 dhe nën 16 vjeç është i rregullt në ekipin nën 17 vjeç dhe merr pjesë në Kampionatin Evropian të kategorisë së tij. Azzurrini u eliminua në çerekfinale, por Gigio u dallua si një nga portierët më të mirë, së bashku me Luca Zidane, djalin francez të ish-lojtarit të Juventusit, Zinedine Zidane.

Shiko gjithashtu: Francesco Facchinetti, biografi

Debutimi në nivele të larta

I afruar nga shumë ekspertë të industrisë, te Gianluigi Buffon, i cili nga ana e tij u bë i njohur si adoleshent, në verën e 2015 në Milano, GianluigiDonnarumma promovohet përgjithmonë në ekipin e parë, me trajnerin Sinisha Mihajolovic.

Prandaj ai e filloi sezonin si portieri i tretë pas Diego Lopez, titullar i caktuar, dhe Christian Abbiati, portieri i dytë. Së shpejti, megjithatë, Donnarumma ngjitet në hierarki dhe e bind trajnerin serb, falë një parasezonale në të cilën ai u dallua, ta lërë të luajë. Kështu bëri debutimin e tij në Serie A më 25 tetor 2015, në San Siro, në ndeshjen që Milani fitoi 2-1 kundër Sassuolos. Për të shënuar golin e parë të pësuar në ligë është Domenico Berardi.

Kështu, në gjashtëmbëdhjetë vjeç e tetë muaj, Gigio u bë portieri i dytë më i ri i AC Milan që bëri debutimin e tij në divizionin e lartë italian: vetëm Giuseppe Sacchi kishte qenë më herët se ai, i cili e kishte parashikuar atë për trembëdhjetë ditë.

Më 5 nëntor 2015 u thirr për herë të parë nga trajneri Luigi Di Biagio në U-21, për ndeshjet kundër Serbisë dhe Lituanisë, por nuk u lejua të luante.

Në vjeshtë, Donnarumma u bë portieri fillestar i kuqezinjve dhe më 31 janar 2016 ai ishte titullari më i ri ndonjëherë në derbin e Milanos (i cili u fitua nga djemtë e Mihajlovic 3-0).

Unë jam titullar në ekipin tim të preferuar. Nuk mund të kisha bërë më mirë.

Debutimi në blu me U 21 dhe me Kombëtaren e Seniorëve

Më 24 Marsai bëri debutimin e tij për ekipin U-21 jashtë fushe kundër Irlandës, në një ndeshje të vlefshme për kualifikimin në Kampionatin Evropian 2017 që përfundoi katër me një për Azzurrit. Në shtatëmbëdhjetë vjeç e njëzet e tetë ditë ai është debutuesi më i ri në historinë e ekipit U21.

E përfundoi sezonin e tij të parë si profesionist pa trofe, por duke luajtur në finalen e Kupës së Italisë, të cilën Milani e humbi ndaj Juventusit 1-0 pas kohës shtesë, në Stadio Olimpico në Romë.

Më 27 gusht 2016 u thirr për herë të parë në kombëtaren e seniorëve, i thirrur nga trajneri Giampiero Ventura, në funksion të ndeshjeve kundër Francës dhe Izraelit. Ai bëri debutimin e tij me fanellën blu më 1 shtator, në humbjen miqësore kundër transalpinëve 3-1, duke hyrë në vend të Gigi Buffon në pjesën e parë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Diego Abatantuono

Kampioni Buffon tha për të:

Ai mund të ketë një karrierë të jashtëzakonshme, ai duhet të mendojë të rritet me qetësinë e nevojshme në mënyrë që të mos vihet nën presion mes të mëdhenjve, edhe nëse fakti i daljes në fushë në moshën 16-vjeçare me fanellën e Milanit dhe përballimi i valës së goditjes në një kontekst presioni të lartë, përfshirë mediat, është një shenjë e madhështisë së madhe. Ai bëri debutimin e tij një vit më i ri se unë: të gjitha sinjalet konvergojnë në të njëjtin drejtim, në këtë pikë do të varet nga ai. Dhe ndeshjet e para sugjerojnë se ai do të jetë në gjendje të bëjënjë karrierë të jashtëzakonshme. E uroj me gjithë zemër, sepse këto janë ndër emocionet më të bukura që mund t'ju japë jeta.

Duke fituar trofetë e tij të parë

I rikonfirmuar në ekipin e kuqezinjve edhe për sezonin 2016/17 - pavarësisht disa thashethemeve të tregut të transferimeve se ai është gati të transferohet në Juve - ai bëri debutimin e tij në ligë kundër Torinos , në sfidën e fituar tre me dy kundër granatës së drejtuar nga Mihajlovic, dhe i priti një penallti Andrea Belotti, duke shpëtuar rezultatin. Kështu ai u bë portieri i parë i mitur që refuzoi një penallti në Serie A.

Në ligë Gianluigi Donnarumma kontribuoi në paraqitjet e mira të kuqezinjve. I trajnuar nga Vincenzo Montella, më 23 dhjetor 2016 ai vendosi në vitrinë trofeun e tij të parë zyrtar, duke kontribuar vendimtar në pushtimin e Superkupës së Italisë, të fituar nga Milani me penallti. Kontributi i Gigio është thelbësor, falë penalltisë së Paulo Dybala-s.

Në qershor 2017, lajmi se ai do të largohet nga Milani bëri bujë, sepse shumë e panë atë si një flamur të ardhshëm të kuqezinjve. Në fund ai mbetet te skuadra milaneze.

Në vitin 2021 u transferua te Paris Saint-Garmain, por mbi të gjitha ishte protagonist me kombëtaren e kampionateve evropiane 2020 , të cilën trajneri Roberto Mancini çon në pushtim.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .