Biografia e Auguste Escoffier

 Biografia e Auguste Escoffier

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

Kuzhinieri i famshëm francez, Georges Auguste Escoffier lindi më 28 tetor 1846 në Villeneuve-Loubet, një fshat në Alpet Detare jo shumë larg nga Nice, në shtëpinë që tani strehon "Musee de l'Art Culinaire". Tashmë në moshën trembëdhjetë vjeçare filloi të punonte si çirak në restorantin e xhaxhait ("Le Restaurant Francais") në Nice; Këtu ai mëson bazat e zanatit të restorantit: jo vetëm artin e gatimit, por edhe shërbimin dhe blerjet e duhura.

Në moshën nëntëmbëdhjetë vjeç u transferua në Paris për të punuar në "Petit Moulin Rouge": me kalimin e kohës fitoi përvojë, kështu që në 1870 u thirr si kryekuzhinier, gjatë luftës Franko-Prusiane, në gjenerali i katërt i Ushtrisë së Rhine; gatim, ndër të tjera, për gjeneralin Mac Mahon të burgosur në Sedan. Pikërisht nga kjo përvojë janë nxjerrë “Kujtimet e një kuzhinieri të ushtrisë së Rhin” (titulli origjinal: “Mèmoires d'un cuisinier de l'Armée du Rhin”). Pas përvojës në Sedan, Auguste Escoffier vendos të mos kthehet në Paris, por të vendoset në Nice: përvoja në Côte d'Azur, megjithatë, nuk zgjat shumë, dhe kështu, pas Komunës, në 1873 kuzhinieri i ri gjendet në kryeqytet, në krye të kuzhinës së "Petit Moulin Rouge", e cila ndërkohë është kthyer në një vend me klas të frekuentuar nga njerëz si Sarah Bernhardt, Princi i Uellsit, Leon Gambetta dhe.Vetë MacMahon.

Në moshën tridhjetë vjeçare, në 1876, Auguste Escoffier përpiqet të hapë restorantin e tij të parë, "Le Faisan Doré", me vendndodhje në Kanë, duke mos hequr dorë nga kuzhinat e Parisit: në Këto vite, si kryekuzhinier apo menaxher, ai menaxhon disa restorante në të gjithë Francën. Pasi u martua me Delphine Daffis, në mesin e viteve 1880 ai u transferua me gruan e tij në Monte Carlo dhe themeloi "L'art culinaire", një revistë e botuar ende nën titullin "La revue culinaire", dhe botoi "Lule dylli" (titulli origjinal : "Fleurs en cire"). Ndërkohë ai nis një bashkëpunim me Cèsar Ritz, pronarin e zinxhirit të hoteleve luksoze me të njëjtin emër: marrëdhënia e tyre ndihmon për të rritur reciprokisht famën e të dyve.

Të dy arritën së bashku, deri në 1888, sezonin veror të "Grand National of Lucerne", në Zvicër, dhe sezonin dimëror të "Grand Hotel" të Montecarlo. Përsëri për Ritz-in, në 1890 Escoffier u bë drejtor i kuzhinave londineze të "Savoy", në atë kohë pikëmbështetja e shoqërisë ndërkombëtare. Pasi braktisi "Savoy" në Ritz, kuzhinieri francez zgjodhi ta ndiqte për të themeluar "Hotel Ritz" në Paris, në Place Vendome; më pas, ai kthehet në kryeqytetin britanik për të punuar si mjeshtër në "Carlton", nga ana tjetër e blerë nga Ritz, duke qëndruar përtej Kanalit deri në vitin 1920, vit në të cilin u dekorua.të Legjionit të Nderit.

Ndërkohë, ndër vite ka botuar vepra të shumta: nga "Guide Culinaire" e vitit 1903 deri në "Aide-memoire culinaire" të vitit 1919, duke kaluar nëpër "Le carnet d'Epicure", një revistë. botuar çdo muaj midis 1911 dhe 1914, dhe "Le livre des menus", nga viti 1912. Tashmë, pasi është bërë një organizator i aftë i çdo shërbimi restoranti, Escoffier ka mundësinë, ndër të tjera, të menaxhojë shërbimin e restorantit të kompanisë gjermane të transportit " Hamburg Amerika Lines”, por edhe ajo e “Ritz” në Nju Jork; ai gjithashtu krijon të ashtuquajturat "Diner d'Epicure" (frymëzuar nga revista), dreka demonstruese të kuzhinës pariziane të njohura në të gjithë Evropën, të cilat zhvillohen në qytete të ndryshme të kontinentit në të njëjtën kohë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Jim Henson

Pasi botoi "Le riz" në 1927 dhe "La morue", dy vjet më vonë, në 1934 Auguste Escoffier botoi "Ma cuisine". Vdiq vitin e ardhshëm më 12 shkurt 1935, pothuajse në moshën nëntëdhjetë vjeç, në Monte Karlo, disa ditë pas vdekjes së gruas së tij. Kuzhinieri kreativ dhe shpikësi i recetave, Auguste Escoffier krijoi, ndër të tjera, Pesca Melba , i projektuar për nder të Nellie Melba, këngëtare australiane e operës.

Shiko gjithashtu: Biografia e David Gilmour

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .