Biografia e Federico Fellini

 Biografia e Federico Fellini

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Rimini, i dashur im

Federico Fellini lindi në Rimini më 20 janar 1920 në një familje të klasës së mesme. Babai i tij vjen nga Gambettola dhe është përfaqësues i shitjes së ushqimeve, ndërsa nëna e tij është një shtëpiake e thjeshtë. I riu Federico ndjek shkollën e mesme klasike të qytetit, por studimi nuk i bën shumë. Më pas ai fillon të fitojë fitimet e para të vogla si karikaturist: menaxheri i kinemasë Fulgor, në fakt, i porosit atij portrete të aktorëve të famshëm për t'i ekspozuar si kujtesë. Në verën e vitit 1937 Fellini themeloi, në partneritet me piktorin Demos Bonini, punishten "Febo", ku të dy ekzekutonin karikaturat e pushuesve.

Federico Fellini

Gjatë vitit 1938 ai zhvillon një lloj korrespondence me gazeta dhe revista, si karikaturist: "Domenica del Corriere" boton rreth një duzinë. në rubrikën “Kartolina nga publiku”, ndërsa me të përjavshmen fiorentine “420” marrëdhënia bëhet më profesionale dhe vijon derisa të mbivendoset me periudhën e parë të “Marc’Aurelio”. Gjatë këtyre viteve Federico Fellini tashmë jetonte përgjithmonë në Romë, ku u zhvendos në janar 1939, me justifikimin e regjistrimit në fakultetin juridik. Që në kohët më të hershme, ai frekuentoi botën e vodevilit dhe radios, ku takoi, ndër të tjera, Aldo Fabrizin, Erminio Macario dhe Marcello Marchesi, dhe filloi tëshkruani skripta dhe gaga. Në radio, në vitin 1943, ai u takua edhe me Giulietta Masina e cila luante personazhin e Pallinës, konceptuar nga vetë Fellini. Në tetor të atij viti, të dy u martuan. Ai tashmë ka filluar të punojë për kinemanë që në vitin 1939, si “gagman” (përveç batutave për disa filma të xhiruar nga Macario).

Gjatë viteve të luftës ai bashkëpunoi për skenarët e një sërë titujsh cilësorë, duke përfshirë "Avanti c'è posto" dhe "Campo de' fiori" nga Mario Bonnard dhe "Chi l'ha visto? " nga Goffredo Alessandrini, ndërsa menjëherë më pas ishte ndër protagonistët e neorealizmit, duke shkruar skenarë për disa nga veprat më të rëndësishme të asaj shkolle kinematografike: me Rosselinin, për shembull, shkroi kryeveprat "Roma, qytet i hapur" dhe "Paisà". me Gërmin “Në emër të ligjit”, “Rruga e shpresës” dhe “Qyteti mbrohet”; me Lattuada "Krimi i Giovanni Episcopo", "Pa mëshirë" dhe "Mulliri i Po". Dhe përsëri në bashkëpunim me Lattuada, ai bëri debutimin e tij regjisorial në fillim të viteve pesëdhjetë: "Variety Lights" (1951), tashmë zbuloi frymëzimin e tij autobiografik dhe interesimin e tij për mjedise të caktuara si vaudeville.

Vitin e ardhshëm, Fellini drejtoi filmin e tij të parë solo, "Lo sceicco bianco". Me “I vitelloni” megjithatë (jemi në vitin 1953), emri i tij i kalon kufijtë kombëtarë dhe njihet jashtë vendit. Në këtë film regjisori përsëritetpër herë të parë tek kujtimet, adoleshenca e Rimini dhe personazhet e saj ekstravagante dhe patetike. Një vit më pas me “La strada” fiton Oscarin dhe është shenjtërimi ndërkombëtar. Oscari i dytë, megjithatë, vjen në vitin 1957 me "Netët e Kabirisë". Ashtu si në “La strada”, protagoniste është Giulietta Masina, e cila gradualisht pati role me rëndësi të ndryshme në të gjithë filmat e parë të të shoqit. Këtu ajo luan rolin e Kabirisë së titullit, një prostitutë naive dhe bujare që e paguan besimin që i jep fqinjit të saj me zhgënjime mizore.

Shiko gjithashtu: Biografia e Magic Johnson

Me " La dolce vita " (1959), Palma e Artë në Kanë dhe ujëmbledhësi për prodhimin e Fellinit, interesi për një kinema që nuk lidhet me strukturat tradicionale të rrëfimit. Me daljen e tij, filmi shkaktoi një skandal, veçanërisht në qarqet afër Vatikanit: u qortua, së bashku me njëfarë lehtësie në paraqitjen e situatave erotike, për rrëfimin pa hezitim të rënies së vlerave të shoqërisë bashkëkohore.

Në vitin 1963 u publikua "8½", ndoshta momenti më i lartë i artit të Fellinit. Fituesi i Oskarit për filmin më të mirë të huaj dhe për kostumografinë më të mirë (Piero Gherardi), është historia e një regjisori që tregon krizat e tij si burrë dhe si autor në mënyrë të sinqertë dhe të përzemërt. Universi onirik i prezantuar në "8½" rikthehet në mënyrë eksplicite në të gjithë filmat deri në fund të viteve gjashtëdhjetë: në "Giulietta deglishpirtrat" ​​(1965), për shembull, përkthehet në femërore dhe përpiqet t'i referohet obsesioneve dhe dëshirave të një gruaje të tradhtuar.

Shiko gjithashtu: Biografia e Steve Buscemi

Me "Toby Dammit" pasues, një episod i "Tre passi nel delirio " (1968), transformon një tregim të shkurtër të Edgar Allan Poe, "Mos vë bast kokën me djallin", duke e skllavëruar atë në një studim të mëtejshëm mbi ankthet dhe shtypjet e ekzistencës bashkëkohore. Në "Fellini-Satyricon" (1969) Megjithatë, sistemi onirik është transferuar në Romën perandorake në periudhën e rënies.Është një metaforë për të tashmen, në të cilën shpesh mbizotëron kënaqësia goliardike e talljes e shoqëruar nga një interes për idetë e reja të të rinjve bashkëkohorë.

Përfunduar me shënimet speciale televizive të një regjisori të viteve gjashtëdhjetë, dekada e ardhshme hapet me një seri filmash në të cilët e kaluara e Rimini kthehet në plan të parë me një forcë gjithnjë e më të madhe. "Amarcord" (1973), në veçanti, shënon rikthimi në adoleshencë në Rimini, vitet e shkollës së mesme (të tridhjetat). Protagonistë janë vetë qyteti me personazhet e tij grotesk. Kritikët dhe publiku e vlerësojnë atë me Oscarin e katërt.

Ky film i gëzueshëm dhe vizionar u pasua nga "Il Casanova" (1976), "Prova e orkestrës" (1979), "La città delle donne" (1980), "E la nave va" dhe "Ginger and Fred" (1985). Filmi i fundit është "The voice of the Moon" (1990), marrë nga "Poema e thetë çmendurit" nga Ermanno Cavazzoni. Federico Fellini kthehet në këtë mënyrë me të çmendurit e tij në fshat për të dëgjuar zërat e tij, pëshpëritjet e tij, larg zhurmës së qytetit. Filmi pasqyron plotësisht këto të dhëna: nga një Nga njëra anë kemi pastaj pakënaqësinë e pamjeve të kabinave që ngrihen e çmontohen çdo ditë, nga ana tjetër ngrohtësinë dhe poezinë e sekuencave të varrezave, puseve, shiut, fshatit natën. .Në pranverën e vitit 1993, disa muaj para se të vdiste, Fellini merr Oscarin e pestë, për karrierën e tij. Federico Fellini vdes në Romë nga një atak në zemër më 31 tetor 1993 në moshën 73 vjeçare.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .