Biografia e Magic Johnson

 Biografia e Magic Johnson

Glenn Norton

Biografia • Heroi në jetë dhe në fushë

Earvin Johnson, i lindur në Lansing, Michigan më 14 gusht 1959, i mbiquajtur 'Magic' për aftësinë e tij për të kapur kërcime, për të shpikur kosha dhe për të bërë pasime pa shenja, po dëshmon kampion që nga ditët e universitetit; ai është një lojtar atipik për atë periudhë, një lojtar 204 centimetrash që luan pikë roje. Ai e udhëhoqi Michiganin për të fituar titullin e NCAA: ai ishte lideri i të gjitha kohërave i atij ekipi.

Shiko gjithashtu: Maurice MerleauPonty, biografi: histori dhe mendim

Opinioni publik kishte frikë se ky djalë do të shfryhej në ndikimin e parë me NBA, në vend të kësaj Johnson do të hynte në historinë e basketbollit të SHBA dhe botës.

The Lakers, një ekip nga Los Angeles, e zgjodhën atë në 1979 dhe falë kontributit të tij, ata fituan pesë kampionate NBA: 1980, 1982, 1985, 1987 dhe 1988. Tri herë Magic u shpall lojtari më i mirë në NBA, respektivisht në vitet 1987, 1989 dhe 1990.

Shumë argumentojnë se këto vite janë periudha në të cilën Lakers luajnë lojën më të bukur të të gjitha kohërave.

Thuhet gjithashtu se Magic me evolucionet e saj ka ndryshuar mënyrën e lojës së basketbollit; një lojtar shumë i kompletuar ai u përdor në të gjitha rolet, por është në pozicionin e rojës së pikës që la gjurmë të pashlyeshme në botën e NBA-së.

I përkufizuar si pikërojtësi i epokës moderne, statistikat e tij flasin për 6559 kërcime, 10141 asistime, 17707 pikë me një mesatare prej19.5 pikë për ndeshje.

Më 7 nëntor 1991, Magic Johnson tronditi botën e basketbollit, por edhe të gjithë botën e sportit në përgjithësi, duke shpallur tërheqjen e tij pasi doli pozitiv në testin për HIV.

Por karriera e tij nuk mbaroi me kaq.

Ai u kthye në fushë së bashku me dy gjigantë të tjerë të basketbollit, Larry Bird dhe Michael Jordan, në ekipin e paimitueshëm "Dream Team" (skuadra kombëtare e SHBA) në Lojërat Olimpike të Barcelonës 1992, duke kontribuar në pushtimin e arit medalje . Gjatë Lojërave kudo që shkonte ai ishte gjithmonë i rrethuar nga tifozë, gazetarë dhe sportistë. Johnson ishte bërë një simbol ndërkombëtar.

E kisha zili karizmën e Magic. Gjithçka që duhej të bënte ishte të hynte në një dhomë, t'u buzëqeshte të gjithëve dhe i kishte të gjitha në pëllëmbë të dorës. (LARRY BIRD)

Ai më pas njoftoi synimin e tij për t'u kthyer në lojë si profesionist dhe në shtator 1992 ai nënshkroi një kontratë tjetër me Lakers, por në nëntor të të njëjtit vit ai u tërhoq përfundimisht.

Si shenjë mirënjohjeje, vlerësimi dhe respekti, Lakers e kanë dorëzuar fanellën e tij në histori: askush nuk do ta veshë më numrin e tij 32.

Shiko gjithashtu: Biografia e Alessandra Amoroso

Pasi ishte kampion në fushë, ai u dëshmua hero edhe jashtë, duke marrë pjesë aktive në luftën kundër SIDA-s, duke zhvilluar fushata sensibilizuese dhe duke mbledhur fonde nëpërmjet një fondacioni me emrin e tij.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .