Maria Sharapova, biografi

 Maria Sharapova, biografi

Glenn Norton

Biografia

  • Maria Sharapova dhe rasti i dopingut

Me origjinë bjelloruse, Maria Sharapova lindi më 19 prill 1987 në Njagan', në Siberi (Rusi). Në moshën tetë vjeçare ai fluturon për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për të mësuar të luajë tenis në Akademinë Nick Bollettieri.

Ajo ishte lojtarja e parë ruse që fitoi teke për femra në Wimbledon.

Ajo përfitoi nga bukuria e saj e jashtëzakonshme fizike duke nënshkruar kontrata milionerësh si ylli i fushatave reklamuese për shumëkombëshe të ndryshme. Rusja gjithashtu promovoi dhe inauguroi, në verën e vitit 2006, një fondacion me emrin e saj, sipas modelit të atyre të promovuar nga Agassi dhe Federer, për t'u marrë kryesisht me luftën kundër varfërisë dhe ndihmën për fëmijët.

Kolegët e tenisit nuk e shohin me dashamirësi Maria Sharapova : përveç zilisë së mundshme që ngjall imazhi i saj si e bukur, e pasur dhe e famshme, ajo njihet për britmat e saj që kumbojnë në tenis fusha në çdo goditje të saj: një detaj që i mërzit shumë kundërshtarët e saj.

Revista Forbes në 2005 dhe 2006 përfshiu Maria Sharapova në listën e 50 femrave më të bukura në botë, falë këmbëve të saj atletike dhe të ngushta. Forbes gjithashtu e përfshiu atë për 5 vite radhazi (nga 2005 deri në 2009) në listën e të famshmëve më të fuqishëm në botë.

Në 2014 ai triumfoi në mbarë botën duke fituar RolandGarros.

Maria Sharapova dhe rasti i dopingut

Tenisti siberian e nis vitin 2016 duke marrë pjesë në Australian Open. Në këtë rrethanë ajo renditet në numrin 5. Ajo arrin në çerekfinale ku mposhtet nga numri 1 i botës, Serena Williams . Më 7 mars, në një konferencë për shtyp, ajo deklaroi se ishte gjetur pozitive në kontrollin antidoping të 26 janarit, pikërisht gjatë Australian Open.

Maria Jurevna Sharapova është emri i saj i plotë

Shiko gjithashtu: Gualtiero Marchesi, biografi

Vendimi i ITF në lidhje me skualifikimin vjen tre muaj më vonë: Maria Sharapova do të mund të rifillojë të luajë vetëm duke filluar nga 2018. Tenisti rus apeloi skualifikimin duke deklaruar se shkelja ishte e natyrës së paqëllimshme. Dënimi, nga 24 muajt fillestar, ulet në 1 vit e 3 muaj.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gianni Agnelli

Ai u rikthye në botën e garave konkurruese në prill 2017. Tre vjet më vonë, megjithatë, në fund të shkurtit 2020, në moshën vetëm 32 vjeç, ai i tha lamtumirë tenisit.

Sido që të jetë mali im i ardhshëm, unë do të vazhdoj të shtyj, të ngjitem, të rritem. Lamtumirë tenis.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .