Gualtiero Marchesi, biografi

 Gualtiero Marchesi, biografi

Glenn Norton

Biografia • Nga kuzhinat te yjet

Kuzhinieri me famë ndërkombëtare, Gualtiero Marchesi lindi në Milano më 19 mars 1930, në një familje hotelierësh.

Shiko gjithashtu: Ursula von der Leyen, biografia, historia dhe jeta Biografieonline

Pas luftës u transferua në Zvicër, ku përsosi njohuritë e tij të kuzhinës, duke ndjekur shkollën e menaxhimit të hoteleve në Lucern nga viti 1948 deri në vitin 1950. Kthehet në Itali dhe qëndron për të punuar për disa vite në hotelin familjar. Më pas ai vazhdoi trajnimin e tij si kuzhinier në Paris.

Në vitin 1977 themeloi restorantin e tij të parë në Milano, duke marrë në vitin 1978 njohjen e yllit nga Michelin Guide; në vitin 1986, restoranti i tij është restoranti i parë në Itali që ka marrë njohjen e tre yjeve në guidën franceze, duke u rritur në dy nga viti 1997 e tutje.

Njohja nga Guide Michelin pasohet nga titulli i Komandantit të Urdhrit të Meritës së Republikës Italiane në 1991 të dhënë nga presidenti Francesco Cossiga dhe Ambrogino i artë i qytetit të Milanos.

Në fund të qershorit 2001, Universitas Sancti Cyrilli i Romës i dha atij një diplomë honoris causa në Shkencën e Ushqimit.

Ndër kuzhinierët studentë të Gualtiero Marchesi që kanë pasur shumë sukses me kalimin e kohës, mund të përmendim Carlo Cracco, Pietro Leeman, Paolo Lopriore, Andrea Berton, Davide Oldani, Paola Budel, Enrico Crippa dhe Fabrizio Molteni.

Shiko gjithashtu: Biografia e Nathalie Caldonazzo

Në qershor 2006 themeloi “ItalianAkademia e Kulinarisë" në Nju Jork.

Dy vjet më vonë (qershor 2008) Marchesi kontestoi udhëzuesin Michelin dhe "riktheu" yjet e tij, duke kontestuar sistemin e votimit. Si rezultat, në edicionin e 2009 të udhëzuesit, Marchesi hiqet, duke mbetur i përmendur vetëm si restoranti i hotelit në të cilin ndodhet dhe pa asnjë koment që shefi i madh italian do të kishte pëlqyer.

Restoranti i tij i fundit i hapur është "Marchesino", një kafe-bistro-restorant i vendosur në qendër të Milanos, pranë Teatro alla Scala.

Gualtiero Marchesi ndërroi jetë në Milano më 26 dhjetor 2017, në moshën 87-vjeçare.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .