Гуалтиеро Маркези, биографија

 Гуалтиеро Маркези, биографија

Glenn Norton

Биографија • Од кујни до ѕвезди

Готвач со меѓународна слава, Гуалтиеро Маркези е роден во Милано на 19 март 1930 година, во семејство на хотелиери.

По војната се преселил во Швајцарија, каде што го усовршил своето кулинарско знаење, посетувајќи го училиштето за хотелски менаџмент во Луцерн од 1948 до 1950 година. Се враќа во Италија и останува да работи неколку години во семејниот хотел. Потоа продолжи со обуката како готвач во Париз.

Во 1977 година го основа својот прв ресторан во Милано, добивајќи го во 1978 година признанието за ѕвезда од Водичот Мишелин; во 1986 година неговиот е првиот ресторан во Италија кој го доби признанието за три ѕвезди во францускиот водич, кое се искачи на две од 1997 година наваму.

Признанието од Водичот Мишелин е проследено со титулата командант на Орден за заслуги на Италијанската Република во 1991 година доделен од претседателот Франческо Косига и златниот Амброгино од градот Милано.

На крајот на јуни 2001 година, Universitas Sancti Cyrilli од Рим му додели honoris causa диплома по наука за храна.

Исто така види: Биографија на Роко Сифреди

Помеѓу студентите-готвачи на Гуалтиеро Маркези кои уживаа многу успех со текот на времето, можеме да ги споменеме Карло Крако, Пјетро Лиман, Паоло Лоприоре, Андреа Бертон, Давиде Олдани, Паола Будел, Енрико Крипа и Фабрицио Молтени.

Во јуни 2006 година ја основа „ИталијанскатаКулинарска академија" во Њујорк.

Две години подоцна (јуни 2008) Маркези го оспори водичот Мишелин и ги „врати“ неговите ѕвезди, оспорувајќи го системот за гласање. Како резултат на тоа, во изданието на водичот од 2009 година, Маркези е отстранет, останувајќи се споменува само како ресторан на хотелот во кој се наоѓа и без коментари што би му се допаднале на големиот италијански готвач.

Неговиот најнов отворен ресторан е „Marchesino“, а кафе-бистро-ресторан лоциран во центарот на Милано, во близина на Театро ала Скала.

Галтиеро Маркези почина во Милано на 26 декември 2017 година, на 87-годишна возраст.

Исто така види: Адам Драјвер: биографија, кариера, приватен живот и ситници

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .