Biografia e Steve Buscemi

 Biografia e Steve Buscemi

Glenn Norton

Biografia • Z. Pink ka bërë rrugën e tij

Një aktor me një vështrim surreal dhe një nga regjisorët më interesantë të skenës amerikane - edhe pse në këtë cilësi ai i është përkushtuar produkteve televizive, megjithëse të një niveli të lartë, siç është seriali "The Sopranos" - Steve Vincent Buscemi ka lindur më 13 dhjetor 1957 në lagjen Nju Jork të Brooklyn.

Shiko gjithashtu: Alfred Tennyson, biografia: historia, jeta dhe veprat

Duke u rritur në Long Island, një ndërthurje mes luksozes dhe shumë modesteve, fillon të interesohet për aktrimin gjatë shkollës së mesme. Pas diplomimit ai punon për katër vjet si zjarrfikës: vite të vështira në të cilat i nënshtrohet sakrificave shqetësuese dhe një jetë plot rreziqe dhe gracka.

Jo se ndihet keq në ato role, vetëm se zjarri i aktorit i rreh në zemër. Dhe nëse në shtëpi, në mbrëmje, nuk bën prova para pasqyrës, jemi afër. Kështu që një ditë të bukur ai merr një vendim: ai ndjek thirrjen e zemrës së tij dhe zhvendoset në East Village të Manhattan për të studiuar aktrim në Institutin Lee Strasberg, trampolinë për një numër të konsiderueshëm yjesh. Guximi është shpërblyer.

Ai ishte i freskët nga studimet e tij kur në vitin 1986 u zgjodh nga regjisori Bill Sherwood për të luajtur Nick, një këngëtar rock që vuante nga SIDA, në "Parting Glances", një nga filmat e parë artistikë me temën e sëmundja (vetë Sherwood do të vdiste nga SIDA në 1990), dëshmi që e lejon atë të hyjë në sferën disi ezoterike dhe okulte tëkinema e pavarur (në Amerikë, ku dominojnë Majorët).

Shiko gjithashtu: Diego Bianchi: biografia, karriera dhe kurrikula

Këta janë aktorë, regjisorë, shkrimtarë dhe intelektualë që përpiqen të distancohen nga dominimi i kompanive të mëdha të prodhimit të Hollivudit, të aftë vetëm për të prodhuar produkte të parapaketuara që janë ripërtypur një mijë herë.. Të ashtuquajturat "të parë tashmë".

Por Steve Buscemi ka një ide tjetër. Ai dëshiron të bëjë diçka që ia vlen të ngrihet dhe të angazhohet, pa arrogancën e detyrimit për të bërë diçka "artistike", por të paktën diçka që nuk është krejtësisht kalimtare. Ai bën të gjitha përpjekjet e tij për të: mbi gjashtëdhjetë filma nga mesi i viteve 1980.

Një "yll" i vërtetë dhe i duhur nuk mund të bëhet, jo se, edhe nëse atëherë, një ditë të bukur, mbërrijnë dy të çmendur, mbiemri i të cilëve është Coen, dhe i ofrojnë një film. Janë ata që të gjithë do t'i njohin më vonë si vëllezërit Coen dhe "Barton Fink" është shembull i një bashkëpunimi të frytshëm në një film që nuk është tamam komercial; më pas, një dekadë më vonë do të mbërrijë “Fargo”. Zotëria tjetër që i troket në derë për t'i ofruar një pjesë quhet Quentin Tarantino.

Ai nuk është ende i famshëm por me "Reservoir Dogs" (në të cilin Steve, me petkun e zotit Pink, ofron një performancë të shkëlqyer) dhe mbi të gjitha me "Pulp Fiction" do të kontribuojë për të imponuar një të re. stil në kinemanë amerikane.

Për Steve Buscemin do të vijë më pas "Con Air" (me John Malkovich, Nicolas Cage), "The Big Lebowski"(me Jeff Bridges, John Goodman), "Final Fantasy", "Armageddon" (me Bruce Willis, Ben Affleck) dhe shumë tituj të tjerë. Ka punuar me regjisorë si Altman, Jarmusch, Ivory, Rodriguez etj.

Siç u përmend, Steve Buscemi gjithashtu ka përvoja të shumta si regjisor. Debutimi i tij daton në vitin 1992 me filmin e shkurtër "Çfarë ndodhi me Pete", të cilin ai gjithashtu e shkroi dhe luajti, por ai gjithashtu drejtoi disa episode të serialeve "Vrasje: jeta në rrugë" dhe "Oz". tek të lartpërmendurit "Sopranot".

Në vitin 1996 ai shkroi, drejtoi dhe luajti në filmin e tij të parë artistik, "Mosche da bar", i frymëzuar nga tregimet dekadente të shkrimtarit të mallkuar Charles Bukowski. Në vitin 2000 provoi sërish me prekjen “Animal factory”.

Zjarrfikës i Nju Jorkut nga viti 1980 deri në 1984, një ditë pas sulmeve të 11 shtatorit 2001, Steve Buscemi shkoi në zjarrin e tij të vjetër për të dalë vullnetar në mënyrë anonime, duke punuar për një javë, dymbëdhjetë orë në ditë, në terren zero duke kërkuar për të mbijetuarit në rrënoja.

Pas "I vetmuar Jim" (2005), ai u kthye prapa - por edhe para - kamerës në 2007 për të xhiruar "Intervistë", një xhirim i filmit nga regjisori holandez i vrarë Theo Van Gogh; filmi tregon historinë e një interviste me një yll telenovele nga një gazetar i zhgënjyer dhe vetëshkatërrues.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .