Biografia e Kylie Minogue

 Biografia e Kylie Minogue

Glenn Norton

Biografia • Mbështetja e modës dhe muzikës

Kylie Ann Minogue, aktore dhe ylli i popit botëror, lindi në Melburn (Australi), më 28 maj 1968. Karriera e saj filloi shumë herët. Në moshën dymbëdhjetë vjeç ai luajti tashmë në telenovelën australiane "The Sullivans". Megjithatë, roli i saj i parë i rëndësishëm erdhi në mesin e viteve '80 në "Fqinjët", të transmetuar si në Australi ashtu edhe në Britaninë e Madhe, ku ajo luajti Charlene, një mekanike në një garazh. Personazhi është aq i popullarizuar sa episodi në të cilin Charlene martohet me Scott, të luajtur nga Jason Donovan, pushton 20 milionë shikues vetëm në Australi.

Në vitin 1986, gjatë një aktiviteti bamirësie Kylie këndoi "The Locomotion", një këngë nga Little Eva, e cila i dha asaj një kontratë me Mushrooms Records. Një vit më pas, singulli shkoi direkt në numrin një në listat australiane. Është fillimi i karrierës së saj si këngëtare. Në 1988, një tjetër këngë "I duhet të jem kaq me fat", shkruar për të nga treshja e artë e popit të viteve '80, producentët Stock, Aitken & Waterman ngjitet në top listat në Australi dhe Britaninë e Madhe dhe albumi debutues, i titulluar thjesht "Kylie", shet 14 milionë kopje në mbarë botën. Dy vjet më vonë ai publikoi albumin e tij të dytë, "Enjoy Yourself", nga i cili u morën një seri këngësh që kryesuan listat në mbarë botën.

Shiko gjithashtu: Alessia Crime, biografi

ADuke filluar nga vitet '90, pas një marrëdhënieje të turbullt me ​​këngëtarin e INXS, Michael Hutchens, Kylie vendos të ndryshojë imazhin e saj, duke braktisur pamjen pop-tinen dhe duke marrë rolin e një femre më të pjekur dhe seksi. Me këto synime del në treg albumi i tij i tretë “Ritmi i dashurisë”. Një vit më vonë, në 1991, ai publikon "Let's Get to It", një album më personal dhe më i rafinuar, ku tingujt e kërcimit dhe shpirtit ndërthuren me popin. Nuk pati shumë sukses, por në të njëjtin vit ai shpalli turneun, i cili shpejt u shit në Mbretërinë e Bashkuar dhe në vende të ndryshme evropiane.

Në vitin 1994 ai lë Mushrooms për të zbritur në Deconstruction Records, me të cilin publikon albumin e katërt "Kylie Minogue", në të cilin përpiqet të eksperimentojë me një zhanër të ri, pop-electronic. Në fund të fundit, këto ishin vitet në të cilat lëvizja muzikore nga skena e nëndheshme e Londrës arriti të arrinte majat e top-listave, me emra të tillë si Massive Attack, Björk dhe Tricky (vetëm për të përmendur disa).

Në vitin 1996 Kylie Minogue bën duete me këngëtarin rock Nick Cave, në një baladë intensive "Where the Wild Roses Grow". Në këtë mënyrë ajo dëshmon se është një artiste eklektike e aftë për të kaluar nga një zhanër muzikor në tjetrin. Në të njëjtin vit ai publikoi albumin më të papëlqyer të karrierës së tij, "Impossible Princess", edhe pse i vlerësuar shumë nga fansat e tij më besnikë.

Në agimin e mijëvjeçarit të ri, ai largohet nga Dekonstruksioni dhe mekompania diskografike Parlophone publikon albumin "Light Years". Kënga e parë, "Spinning Around", është menjëherë numri një në MB dhe shpejt ngjitet në të gjitha listat evropiane. Kënga e tretë është "Kids", një tjetër triumf në shitje, në të cilën ai bën duete me Robbie Williams. Por është albumi "Ethet" që i jep asaj suksesin më të madh, mbi të gjitha falë këngës së parë "Can't Get You Out of My Head", një pjesë kërcimi që çmendet në disko dhe radio në mbarë botën, ndaj. aq sa në vitin 2001 ajo arrin direkt në vendin e parë në më shumë se njëzet vende dhe në tabelën botërore të single-eve. Në të njëjtin vit Kylie shfaqet në një rol të vogël në muzikalin e suksesshëm "Moulin Rouge".

Dy vite më vonë del "Body Language", ku preferon ritme të buta dhe atmosfera lounge për të kërcyer. Albumi merr vlerësime pozitive, falë edhe këngës së parë "Slow" i cili ngjitet në krye të top-listave evropiane, dhe arrin vendin e katërt në top-listën botërore të këngëve. Për këtë single Kylie shfrytëzon pjesëmarrjen e këngëtares italo-islandeze Emiliana Torrini, një emër kryesor në skenën elektronike-underground.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gabriele D'Annunzio

Në maj 2005, në mesin e turneut të saj të shumëfishtë botëror, Kylie njoftoi se vuante nga kanceri i gjirit në fazën e hershme. Ajo u operua më 21 maj të po këtij viti, në një klinikë private në Malvern. Për këtë rast, Madonna i shkroi asaj një letër duke i thënë të lutejpër të në mbrëmje.

Pas sëmundjes, në fund të vitit 2006 ai u rikthye me një sërë koncertesh në Australi dhe në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërkohë hyn sërish në studio dhe në dimrin e vitit 2007 publikon albumin e tij të dhjetë, “X”. Kënga e rilançimit është "2 Zemra", një këngë pop me një tingull të paqartë rock. Së bashku me "X" vjen "Diamanti i bardhë", një film/dokumentar që rrëfen rikthimin në skenë të këngëtares.

Që në fillim, Kylie Minogue ka qenë aktive në mbrojtjen e të drejtave të homoseksualëve, të cilët e "zgjedhin" atë, së bashku me yje si Madonna, një ikonë homoseksuale. Në fund të fundit, e njëjta kantatë australiane pranon: " audienca ime homoseksuale ka qenë gjithmonë me mua që në fillim... është sikur të më kishin adoptuar ".

Në vitin 2008 ajo u prit në Pallatin Buckingham ku Mbretëresha Elizabeth II e emëroi atë Kalorës të Arteve Kombëtare dhe Argëtimit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .