Raffaele Fitto, biografia, historia dhe jeta private Biografieonline

 Raffaele Fitto, biografia, historia dhe jeta private Biografieonline

Glenn Norton

Biografia

  • Raffaele Fitto: fillimet e tij në politikë
  • Karriera e Fitto-s, nga guvernatori i Pulias te ministër... dhe prapa
  • Jeta private dhe kuriozitetet rreth Raffaele Fitto

Raffaele Fitto lindi në Maglie (LE), një udhëkryq i njohur i Salentos, më 28 gusht 1969. Ai ka qenë gjithmonë i lidhur me politikën në zonë si një udhëheqës eksponent i koalicionit të qendrës së djathtë në Pulia. Le të mësojmë më shumë në këtë biografi të shkurtër, për jetën profesionale dhe private të këtij politikani pulian.

Shiko gjithashtu: Giuliano Amato, biografia: kurrikula, jeta dhe karriera

Raffaele Fitto: fillimet e tij në politikë

Babai i tij është politikani kristiandemokrat Salvatore Fitto , i cili mbuloi rolin e Presidentit të Rajonit të Pulias nga 1985 deri në 1988, një fat që më vonë e ndan me djalin e tij Raffaele. Ky i fundit mori diplomën e shkollës së mesme shkencore në vitin 1987 me një votë jo fort të shkëlqyer, por përvoja e mëpasshme me studion rezultoi më e frytshme, kur në vitin 1994 u diplomua për Drejtësi me rezultatin 108.

Ajo që e bëri atë të dëshironte i afrohej politikës ishte një ngjarje tragjike, përkatësisht vdekja e papritur e babait të tij pas një aksidenti rrugor në gusht 1988.

Ngjarja ndërpret papritur aventurën e presidentit rajonal të babait të Fittos, i cili nis militantizmin e tij politik në radhët e së njëjtës parti, DemokraciaCristiana , e cila u shpërbë vetëm disa vite më vonë. Në vitin 1994, me riorganizimin e konsiderueshëm të panoramës politike italiane dhe lindjen e Republikës së Dytë , Raffaele iu bashkua Partisë Popullore Italiane dhe vitin e ardhshëm ai u tregua besnik ndaj sekretarit Rocco Buttiglione. , i cili shtyn për një aleancë me Forza Italia , partinë e Silvio Berlusconit.

Raffaele Fitto

Kjo konvergjencë politike gjen emrin e Kristian Demokratëve të Bashkuar , një simbol me të cilin Raffaele Fitto prezantohet në zgjedhjet rajonale të Pulias të vitit 1995. Rikonfirmimi i tij si këshilltar rajonal e çon atë në avancimin e karrierës dhe për të mbuluar rolin e nënkryetarit të Rajonit të Pulias si numri dy i Salvatore Distaso eksponent i qendrës së djathtë.

Në fund të viteve 1990 ai filloi një polemikë në lidhje me synimin e partisë për t'i dhënë jetë një projekti neocentrist: pas tensioneve që u ngritën ai u largua nga partia për t'i dhënë jetë Fron Christian Demokrats for Freedom , qëllimi i të cilëve është të vazhdojnë me vendosmëri mbështetjen për koalicionin e qendrës së djathtë.

Karriera e Fitto-s, nga guvernatori i Pulias në ministër... dhe prapa

Në qershor 1999 ai u zgjodh Anëtar i Parlamentit Evropian në listën e Forza Italia, por dha dorëheqjen menjëherëvitin e ardhshëm sepse ai kandidoi për presidencën e Rajonit të Pulias , përsëri me mbështetjen e Polo delle Libertà. Ai mori 53.9% miratim, gjë që e bëri atë jo vetëm të mposhtte eksponentin e Ulivo Giannicola Sinisi, por të bëhej politikani më i ri që mban postin e presidentit të rajonit .

Përvoja rezulton pozitive, por në zgjedhjet e ardhshme rajonale ai mposhtet me një grusht votash, 0.6% të votave, nga eksponenti i qendrës së majtë Nichi Vendola.

Gjatë zgjedhjeve të përgjithshme të 2006 Raffaele Fitto u zgjodh në Dhomën e Deputetëve në listën e Forza Italia dhe hyri në komisione të ndryshme teknike. Dy vjet më vonë, në zgjedhjet politike në vijim, ai u rizgjodh me Partito delle Libertà dhe u emërua Ministër i Çështjeve Rajonale dhe Autonomive Lokale në qeverinë e Berlusconit.

Megjithë riemërimet e ndryshme dhe avancimet në karrierë, Fitto gradualisht hyri në polemika të hapura me Silvio Berlusconi në bazë të Patto del Nazareno me PD-në e Matteo Renzi-t, e cila sipas Fitto rrezikon të shtrembërojë plotësisht fytyrën e qendrës së djathtë.

Në 2015 ai u nda përfundimisht me Forza Italia dhe themeloi lëvizjen e tij politike , e cila në janar 2017 mori një emër të ri Drejtoria e Italisë : Raffaele Fitto bëhet president i saj, por joështë një aventurë e destinuar të lulëzojë vetë. Në dhjetor 2018 Direzione Italia iu bashkua Fratelli d'Italia , partisë së Giorgia Melonit, për të marrë pjesë në zgjedhjet evropiane 2019.

Fitto me Giorgia Meloni

Shiko gjithashtu: Biografia e Lucilla Agosti

Qëllimi është i qartë: të formohet një parti konservatore dhe haptazi sovrane dhe rezultatet elektorale duket se i shpërblejnë këto synime. Në tetor të po atij viti, Drejtoria Itali u absorbua nga partia e Melonit. Ky i fundit, së bashku me Forza Italia dhe Lega të Matteo Salvinit, shpall kandidaturën e Raffaelle Fitto si President i Rajonit të Pulias, në përplasjen me Michele Emiliano (PD) në largim. Megjithatë, ai u mposht qartë në zgjedhjet e shtatorit 2020.

Pas zgjedhjeve të përgjithshme të vitit 2022, ai u bë Ministër i Çështjeve Evropiane, Politikave të Kohezionit dhe Pnrr në qeverinë Meloni.

Jeta private dhe kuriozitetet rreth Raffaele Fitto-s

Një entuziast i madh motoçikletave që në moshë të re, Raffaele në vitet e tij të hershme shfrytëzoi famën e të atit për të shijuar jetën. Megjithatë, aksidenti i Salvatore Fitto-s e ndryshon shumë atë dhe, në vetëm nëntëmbëdhjetë vjeç, ai merr shumë përgjegjësi për moshën e tij të re. Për këtë arsye, ai u takua vetëm më vonë me gruan që u bë gruaja e tij, Adriana Panzera . Të dy martohennë 2005 dhe kanë tre fëmijë: Totò, Gabriele dhe Anna.

Raffaele Fitto me gruan e tij Adriana Panzera (Foto: nga profili në Instagram)

Ai ka një uebsajt personal: raffaelefitto.com.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .