Jason Momoa, biografia, historia dhe jeta private Biografieonline

 Jason Momoa, biografia, historia dhe jeta private Biografieonline

Glenn Norton

Biografia

  • Jason Momoa: fillimet në modë dhe aktrim
  • Vitet 2000
  • Craga në fytyrën e tij
  • Jason Momoa në Game of Thrones: pika kthese
  • Jason Momoa dhe suksesi i Aquaman
  • Jason Momoa: jeta private dhe kuriozitetet

Jason Momoa lindi në Honolulu, në the islands Hawaii, 1 gusht 1979. Modeli dhe aktori amerikan Momoa ka përvojë në disa seri televizive mesatarisht të suksesshme pas tij, përpara se të bëhej i famshëm në mbarë botën për interpretimin e tij të personazhit të Khal Drogo në serialin e suksesshëm Game of Thrones (në vitet 2010), bazuar në veprën e George R. R. Martin. Ai është shenjtëruar përfundimisht nga roli i superheroit Aquaman të universit DC Comics : roli i protagonistit dhe heroit duket i qepur për Jason Momoa . Në këtë biografi mësojmë pak më shumë për rrugëtimin e tij personal dhe profesional.

Jason Momoa: fillimet e tij në modë dhe aktrim

I lindur në Hawaii, ai shpejt u transferua në Iowa me nënën e tij. Pas mbarimit të shkollës së mesme, Jason kthehet në ishullin e tij të lindjes për t'u regjistruar në Universitetin e Hawaii. I zbuluar nga Takeo, një stilist, falë pamjes së tij të bukur dhe fizikut të skalitur, ai arriti shpejt suksesin si fotomodel.

Shiko gjithashtu: Bianca Berlinguer, biografi

Në vitin 1999, Momoa fitoi çmimin Modeli i Vitit në Hawaii, duke ecur në pasarelën eLouis Vuitton në Governor's Fashion Show . Shumë shpejt ai ra nën magjinë e aktrimit dhe, duke mposhtur një mijë aktorë të tjerë me të cilët konkurroi, mori rolin e Jason Ioane në Baywatch Hawaii ; luajti personazhin për disa sezone, derisa shfaqja u anulua në 2001.

Jason Momoa në kohën e Baywatch

Vitet 2000

Që nga ai moment, Jason Momoa kaloi disa muaj duke udhëtuar nëpër botë, veçanërisht në Tibet , ku iu afrua fesë lokale. Pas kthimit të tij në SHBA, Momoa u transferua në Los Angeles me synimin për të ndjekur një karrierë aktrimi.

Rolet e tij të hershme përfshijnë Baywatch Hawaiian Wedding dhe Tempted , të dy filma televizivë të publikuar në 2003.

Pika e kthesës në ekranin e vogël ai mbërrin me Stargate: Atlantis , një seri fantashkencë në të cilën ai luan Ronan Dex për disa sezone, duke u bërë gjithnjë e më i njohur.

Shenja në fytyrën e tij

Gjatë xhirimeve të Stargate: Atlantis , ai përfshihet në një luftë në një bar në Los Anxhelos; ai merr 140 qepje në fytyrën e tij dhe një mbresë mbi syrin e majtë. Ky i fundit bëhet një shenjë e vërtetë e njohjes së Jason Momoa-s, aq sa luan një rol themelor duke e lejuar atë të marrë pjesën tjetër.

Jason Momoa në Game of Thrones: pika e kthesës

Në prill 2011, Game of Thrones debutoi (në Itali: Game of Thrones), një serial fantazi që shpejt u vendos si fenomen masiv . Momoa shfaqet në Sezonin 1 si Khal Drogo, udhëheqësi i Dothraki. Personazhi magjepsës dhe popullariteti i shfaqjes ndihmojnë në rritjen e famës së Jason Momoas: tani ai është gati të ndërmarrë hapin që do ta sjellë në ekranin e madh.

Jason Momoa si Kahl Drogo, shoqërues i Daenerys Targaryen (Emilia Clarke)

Për Hollywood ai luan rolin kryesor në Conan the Barbar rindezja e Conan Barbarit (në rolin që i përkiste të riut Arnold Schwarzenegger); më vonë ai merr pjesë në Road to Paloma , një film i vitit 2014 që Momoa shkruan dhe drejton . Më pas ai merr edhe role përkatëse në thrillerët Një herë në Venecia dhe Bad Batch të 2017.

Jason Momoa në rolin e Conan the Barbarian

Ndërkohë, ai nuk e braktis televizionin: në ekranin e vogël ai shfaqet si protagonist i Frontier , i publikuar në vitin 2016.

Jason Momoa dhe suksesi i Aquaman

Momoa bëri debutimin e tij në universin e DC Comics si Aquaman me një paraqitje të shkurtër në Batman v Superman: Dawn of Justice , një film i pafat i vitit 2016. Në vend të kësaj, ai shfaqet në një rol më dominues nëfilmi Justice League i vitit të ardhshëm: superheroi që ai luajti e gjen veten aleat me Batman, Superman dhe Wonder Woman.

Shiko gjithashtu: Selen, biografi (Luce Caponegro)

Megjithatë, është filmi artistik Aquaman , i lëshuar në vitin 2018, ai që e shenjtëron përfundimisht atë si një personazh të famshëm të sistemit të yjeve të Hollivudit. Me një kast që përfshin emra të mëdhenj si Nicole Kidman dhe Willem Dafoe, Momoa e shndërron një aventurë nënujore në një hit global, duke tejkaluar një miliard dollarë në arkë.

Posteri i filmit Aquaman (2018)

Momoa më pas zgjidhet për rolin kryesor në Shih , një seri fantastiko-shkencore lëshuar në nëntor 2019 në Apple TV Plus.

Një film i shumëpritur është planifikuar të dalë në treg deri në fund të 2020: Dune , nga regjisori kanadez Denis Villeneuve; në filmin Momoa do të jetë mjeshtri i armëve Duncan Idaho.

Jason Momoa: jeta private dhe kuriozitetet

Jason Momoa zyrtarizon lidhjen e tij të gjatë me aktoren Lisa Bonet (e famshme në Itali për sitcom të viteve 80 The Robinsons ), duke u martuar zyrtarisht ajo në tetor 2017. Jason është 12 vjet më i ri.

Jason ka një fizik dukshëm të fuqishëm: ai është 193 centimetra i gjatë; Lisa pranë tij duket e vogël, vetëm 157 centimetra e gjatë (36 më pak).

Jason Momoa me Lisa Bonet

Çifti ka dy fëmijë, vajzën Lola Iolani dhe djalin Nakoa-Wolf ManakauapoNamakaeha; familja përfshin edhe vajzën e Bonet, Zoë Isabella, nga ish-burri i saj Lenny Kravitz . Pas 16 vitesh Jason dhe Lisa ndahen në fillim të vitit 2022.

Roli i Aquaman, tema ekologjike e historisë dhe shikueshmëria e madhe që i jep filmi, i lënë vendin Jasonit të jetë bartës i bashkëpunimeve të rëndësishme në mbështetje të mjedisit. Kështu në vitin 2019 Momoa njofton bashkëpunimin me Ball Corporation për nisjen e një linje të re uji në paketa me ndikim të ulët mjedisor: për të dhënë lajmin, ai publikon një video në të cilën shihet duke rruajtur mjekrën e tij të gjatë. ndërsa nënvizon rëndësinë e reduktimit të përdorimit të plastikës për të favorizuar kanaçet e riciklueshme të aluminit .

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .