Biografia e Giacomo Leopardi

 Biografia e Giacomo Leopardi

Glenn Norton

Biografia • Historia e një shpirti

 • Pamje mbi veprat e Leopardit

Giacomo Leopardi lindi më 29 qershor 1798 në Recanati (Macerata) nga konti Monaldo dhe nga Adelaide të Markezëve të Lashtë. Babai i tij, i pajisur me shije të shkëlqyera letrare dhe artistike, arriti të mbledhë një bibliotekë të rëndësishme vendase, me mijëra libra dhe të cilën i riu Giacomo do ta shihte si një vizitor të shpeshtë, aq sa në moshën trembëdhjetë vjeç ai ishte tashmë i kënaqur me greqishten. , lexime frëngjisht dhe anglisht, fakt të pandjeshëm ndaj nxitjeve atërore se ai do të kishte dashur që ai të bënte një jetë më të shëndetshme dhe më dinamike.

Në bibliotekën e shtëpisë ai kalon "shtatë vite studimi të çmendur dhe jashtëzakonisht të dëshpëruar" me dëshirën për të zotëruar universin më të gjerë të mundshëm: këto janë vite që komprometojnë në mënyrë të pariparueshme shëndetin dhe pamjen e jashtme të Giacomo-s, një burim ndër të tjera e thashethemeve të përjetshme për lindjen e të ashtuquajturit pesimizëm leopardian. Vetë Leopardi ka kundërshtuar gjithmonë përpjekjen për të poshtëruar rëndësinë e bindjeve të tij, duke kundërshtuar se ato kanë lindur nga ato.

E vërteta është se njeriu i parakohshëm i letrave vuante nga një formë e mbindjeshmërisë që e mbante larg gjithçkaje që mund ta kishte bërë të vuante, mes të cilave me të drejtë duhet t'i atribuohen marrëdhëniet ndërpersonale. Në moshën tetëmbëdhjetë vjeç ai shkroi ode greke, duke pretenduar se ishin të lashta dhe filloi të botontevepra të erudicionit historik e filologjik. Babai i tij Monaldo organizoi akademi në familje për të bërë gjenialitetin e të birit të shkëlqente, por tashmë ai ëndërronte për një botë më të madhe, një audiencë më të larmishme dhe më pak provinciale.

Midis viteve 1815 dhe 1816 ndodhi ajo që është bërë e famshme si "konvertimi letrar" i Leopardit, që është kalimi nga erudicioni i thjeshtë në poezi; atë që vetë Leopardi e përcaktoi si “kalim nga erudicioni në bukuri”. Do të pasojë braktisja e konceptimit politik reaksionar të babait dhe shkëputja nga feja katolike.

Ishte viti 1816, veçanërisht, viti në të cilin vokacioni ndaj poezisë u ndje më qartë, pavarësisht nga veprat e shumta erudite që ende zënë këtë fushë: pranë përkthimeve të librit të parë të Odisesë dhe nga e dyta e Eneidës, ai kompozon një tekst, "Le rimembranze", një këngë dhe një himn. Ai ndërhyn në polemikën milaneze mes klasikëve dhe romantikëve. Më 1817 regjistrohen përkthime të reja dhe prova të rëndësishme poetike.

Jeta e Giacomo Leopardit në vetvete është e varfër në ngjarje të jashtme: është "histori e një shpirti". (Me këtë titull Leopardi kishte imagjinuar të shkruante një roman autobiografik). Është një dramë e jetuar dhe e vuajtur në intimitetin e shpirtit.

Shiko gjithashtu: Erri De Luca, biografia: historia, jeta, librat dhe kuriozitetet

Poeti, dhe kështu në shpërfytyrimin e tij, qenia njerëzore "tout-court" aspiron për një lumturi të pafund e cila ështëkrejtësisht e pamundur; jeta është dhimbje e kotë; inteligjenca nuk i hap rrugën ndonjë bote më të lartë pasi kjo nuk ekziston veçse në iluzionin njerëzor; inteligjenca shërben vetëm për të na bërë të kuptojmë se ne kemi ardhur nga hiçi dhe do të kthehemi në asgjë, ndërsa lodhja dhe dhimbja e të jetuarit nuk ndërton asgjë.

Shiko gjithashtu: Biografia e shkurtër e Guido Crosetto: karriera politike dhe jeta private

Në vitin 1817, duke vuajtur nga një deformim i shtyllës kurrizore dhe çrregullime nervore, ai hyri në korrespondencë me Pietro Giordani, të cilin do ta takonte personalisht vetëm vitin e ardhshëm dhe i cili do t'i jepte gjithmonë mirëkuptim njerëzor shpërthimeve të mikut të tij. Në këtë periudhë, poeti i madh, ndër të tjera, fillon të shkruajë mendimet e tij të para për Zibaldonin dhe shkruan disa sonete. Nga ana tjetër, viti 1818 është viti në të cilin Leopardi zbulon konvertimin e tij, me shkrimin e parë që ka vlerën e një manifesti poetik: “Diskursi i një italiani rreth poezisë romantike”, në mbrojtje të poezisë klasike; botoi edhe në Romë, me një dedikim për Vincenzo Montit, dy këngët "All'Italia" dhe "Sopra il monument di Dante". Ndërkohë, ai është goditur nga një sëmundje e rëndë e syrit, e cila e pengon jo vetëm të lexojë, por edhe të mendojë, aq sa mendon shpesh për vetëvrasje.

Në këtë klimë u pjekur i ashtuquajturi "konvertim filozofik", pra kalimi nga poezia në filozofi, nga gjendja "e lashtë" (natyrisht e lumtur dhe poetike) në "moderne" (e dominuar nga pakënaqësia dhenga mërzia), sipas një rruge që riprodhon në nivel individual itinerarin që njerëzimi e gjeti veten duke ndjekur në historinë e tij. Me fjalë të tjera, gjendja origjinale e poezisë largohet gjithnjë e më shumë nga sytë e tij në epokat e kaluara dhe duket e papërsëritshme në kohën e sotme, ku arsyeja ka penguar mundësinë për t'u dhënë jetë fantazmave të fantazisë dhe iluzionit.

Fatkeqësisht, në këtë periudhë ai dashurohet fshehurazi edhe me kushërirën e tij Geltrude Cassi Lazzari, e cila përfaqëson një nga dashuritë e tij të shumta të pashpërblyera, dashuri të cilave poeti ia atribuoi një aftësi gati shpëtimtare për të lehtësuar dhimbjet e shpirtit. . Më në fund në shkurt 1823 Xhakomo mundi të realizonte, me lejen e të atit, ëndrrën për t'u larguar nga Recanati, ku ndihej i burgosur i një mjedisi mediokër, të cilin as e dinte dhe as nuk mund ta kuptonte. Por, pasi shkoi në Romë me xhaxhain e tij nga nëna, ai ishte thellësisht i zhgënjyer nga qyteti, i cili ishte shumë joserioz dhe jo shumë mikpritës.

Vetëm varri i Tasos e lëviz atë. Pas kthimit në Recanati, ai qëndroi atje për dy vjet. Më pas ai u banua në Milano (1825) ku u takua me Vincenzo Montin; dhe pastaj përsëri në Bolonjë (1826), Firence (1827), ku takoi Vieusseux, Niccolini, Colletta, Alessandro Manzoni dhe Pisa (1827-28). Ai mban veten me rrogën mujore të botueses milaneze Stella, për të cilën redakton komentin e rimave të Petrarkës, interpretonpërkthen nga greqishtja dhe harton dy antologji të letërsisë italiane: poezi dhe prozë. Kur munguan këto të ardhura, ai u kthye në Recanati (1828). Në prill 1830 u kthye në Firence me ftesë të Colletta-s; këtu ai u miqësua me të mërguarin napolitan Antonio Ranieri, partneriteti i të cilit do të zgjaste deri në vdekjen e poetit.

Në 1831, botimi i "Canti" pa dritën në Firence. Më 1833 u largua me Ranierin për në Napoli, ku dy vjet më vonë nënshkroi një kontratë me botuesin Starita për botimin e veprave të tij. Në vitin 1836, për t'i shpëtuar kërcënimit të kolerës, ai u zhvendos në shpatet e Vezuvit, ku kompozoi dy poezi të mëdha: "Perëndimi i hënës" dhe "La ginestra". Më 14 qershor 1837 ai vdiq papritur, në moshën vetëm 39-vjeçare, për shkak të përkeqësimit të sëmundjeve që e mundonin prej disa kohësh.

Vështrime mbi veprat e Leopardit

 • Te Silvia
 • Te Silvia - Analiza e poemës
 • Poetika e Leopardit
 • Opera e Leopardit
 • Kritika e leopardit
 • Operetat morale
 • Ad Angelo Mai
 • Mbrëmja e ditës së festës
 • Harabeli i vetmuar
 • Dialogu i Natyrës dhe i një Islandez: përmbledhje dhe analizë
 • Dialogu i Natyrës dhe i një Islandez
 • Kantoja e fundit e Sapfos
 • L'Infinito
 • Në hënë
 • Perëndimi i hënës
 • Kënga e natës e një bariu aziatik endacak
 • Qetësia pas stuhisë
 • Fshesa (teksti ipoezi)

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .