Biografia e Edoardo Vianello

 Biografia e Edoardo Vianello

Glenn Norton

Biografia • Meloditë me gjelbërim të përjetshëm

Edoardo Vianello lindi në Romë më 24 qershor 1938, djali i poetit futurist Alberto Vianello. Kushëriri i aktorit të mirënjohur Raimondo Vianello, Edoardo e kishte pasion muzikën që në fëmijëri, duke filluar të luante fizarmonikën, instrument që i ati i kishte dhuruar motrës së tij.

Gjatë përfundimit të studimeve për kontabilitet, filloi të luante kitarë duke shoqëruar disa orkestra dhe duke performuar si muzikant në disa klube të kryeqytetit; debutimi i tij si këngëtar erdhi në vitin 1956, kur Edoardo Vianello u shfaq në publik, me rastin e një shfaqjeje të organizuar nga studentët e shkollës së tij - Instituti i Kontabilitetit Leonardo da Vinci - në "Teatro Olimpico" në Romë (atëherë " Teatro Flaminio"). Duke tallur grupin legjendar amerikan të ungjillit "Golden Gate Quartet", Edoardo interpreton, së bashku me një kuartet, duke interpretuar këngën "Jerico" dhe një këngë të ende pak të njohurit Domenico Modugno, "Musetto" (prezantuar nga Gianni Marzocchi në Sanremo të të njëjtin vit dhe më vonë u bë i famshëm nga Quartetto Cetra).

Më pas iu përkushtua veprimtarisë së aktorit dhe këngëtarit duke punuar në shoqërinë e Lina Volonghi, Alberto Lionello dhe Lauretta Masiero (komediani është Lucio Ardenti), në dy vepra teatrale me titull "Mare e Whisky" (nga Guido Rocca ) dhe "Il Lieto Fine" (nga Luciano Salce), me muzikë ngaPiero Umiliani dhe Ennio Morricone.

Në një nga mbrëmjet në të cilat ai këndon për klube ai vihet re nga një zyrtar i kompanisë diskografike RCA dhe në një kohë të shkurtër ai fiton një kontratë e cila i lejon të publikojë 45 rpm e para, "Por shikojeni atë”, në vitin 1959. Disa muaj më vonë u publikua "Siamo due esquimesi", i frymëzuar nga filmi "Ombre bianca": ky i fundit është kënga e parë në të cilën Vianello shoqërohet nga Flippersche si dhe është një nga dy ansamblet e tij shoqëruese (tjetri është Discepoli ) gjithashtu do të regjistrojë disa 45-ta më vete.

Në vitin 1961 merr pjesë për herë të parë në Festivalin e Sanremos me "Che freddo!", të regjistruar edhe nga Mina, Sergio Bruni, Claudio Villa dhe Sergio Endrigo. Kënga nuk ka një sukses të madh, por gjithsesi lejon që ai të njihet nga publiku i gjerë. Në të njëjtin vit ai arriti suksesin e tij të parë të madh: "Il capello", i prezantuar në televizion gjatë një shfaqjeje me Don Lurio dhe Kessler Twins, hyri në listë duke u bërë një nga albumet më të shitur të vitit, si për muzikën tërheqëse. dhe për tekstin.

Në verën e vitit 1962, ai regjistroi "Finne rifle and glasses", i cili u bë albumi i tij më i shitur: është një cha cha cha në të cilin aranzhimi i Ennio Morricone prezanton zhurmat e tingujve ujorë, thyerje dhe gdhendje. Në anën e pasme disku përmban një këngë tjetër, "Shiko si trokas", e cila bëhetgjithashtu një evergreen, pavarësisht se është një anë B, një shenjë e suksesit të kësaj 45 rpm; të dyja këngët janë përfshirë në kolonën zanore të filmit “Il sorpasso” të Dino Risit.

Shumë nga këngët e mëvonshme të Vianello do të bëhen fraza tërheqëse: në ritmin e twist-it, surf-it, huly gully dhe cha cha cha, këngët e tij shpërndahen në plazhe dhe në bare përmes xhuke-boxeve, si "I Watussi " dhe "Abbronzatissima" (1963), "Tremarella", "Hully gully in ten" (1964) dhe "Il peperone" (1965), të gjitha këngë ritmike me sukses të madh tregtar.

Krahas zhanrit të këndshëm dhe kërcimtar, Vianello prodhon edhe këngë më intime, si "Umimente ti I kërkoj falje" (në një tekst të Gianni Musy), "O mio Signore" (në një tekst nga Mogol), "Da molto distant" (në të cilin Franco Califano bëri debutimin e tij si autor i tekstit), "Fol me mua për ty", "Një jetë lind". Dy këngët e fundit të përmendura janë paraqitur përkatësisht në Festivalin e Sanremos në 1966 dhe 1967: me rëniet e tyre të shitjeve shënojnë fillimin e një kohe të vështirë për Edoardo Vianello, i cili nuk gëzon më suksesin e pesë viteve të mëparshme.

Në vitin 1966 ai pësoi edhe një aksident të rëndë automobilistik që e pengoi të promovonte këngën "Carta vetrata" (me tekst të Franco Califano) të botuar për verën dhe që nuk përsëriste shitjet e zakonshme.

Gjërat shkojnë më mirë në jetën private: në vitin 1967 martohetkëngëtarja Wilma Goich dhe u bë baba i një vajze të vogël, Susanna. Së bashku me gruan e tij dhe Franco Califano ai themeloi kompaninë diskografike Apollo në 1969, me të cilën lançoi "Ricchi e Poveri" (ata do të jenë në Sanremo me "La prima cosa bella" në 1970 dhe "Che sar" në 1971). Amedeo Minghi dhe Renato Zero.

Në vitet 1970, së bashku me gruan e tij Wilma Goich, ai formoi dyshen muzikore "I Vianella". Ata janë shumë të suksesshëm me "Semo gente de borgata" (shkruar nga Franco Califano, kënga është e treta në "Disco per l'estate"), "Vojo er canto de 'na canzone", "Tu padre co' tu madre" , " Lella", "Fijo mio" dhe "Kënga e dashurisë së Homeide".

Shiko gjithashtu: Barbra Streisand: biografia, historia, jeta dhe gjërat e vogla

Ai më vonë u nda nga Wilma Goich dhe rifilloi karrierën e tij solo. Pjesëmarrja e tij si interpretues i tij në filmin "Sapore di mare" të Carlo Vanzina-s e rikthen në qendër të vëmendjes. Është i pranishëm në vitet tetëdhjetë dhe nëntëdhjetë në programet më të rëndësishme televizive.

Shiko gjithashtu: Biografia e Roman Vlad

Fitoi Telegatton në vitin 1991 me këngën "Abbronzatissima", më i votuari në programin televiziv "Një rrethrrotullim mbi det". Në vitin 2005 ai ishte ndër konkurrentët e reality show Raiuno Il Ristorante.

Në maj 2008 u zgjodh president i Imaie (Instituti përgjegjës për mbrojtjen e të drejtave të artistëve, interpretuesve dhe interpretuesve të veprave muzikore, kinematografike, dramatike, letrare dhe audiovizive).

Mbi një gjysmë shekulli karrierë dhe një varg të gjatë frazash verore almajat e top-listave të muzikës pop italiane nuk e kanë dëmtuar imazhin e Edoardo Vianello mbërriti në 70 vite jetë vazhdon të këndojë këngët e tij live me shumë entuziazëm.

Në verën e vitit 2008 ai publikoi albumin e tij të fundit "Replay, my other summer": kopertina u krijua nga artisti Pablo Echaurren, piktor, skulptor, romancier, autor i komikeve "avangardë" dhe ndër ekspertët kryesorë italianë të Futurizmit, i cili në kopertinë përmbledh të gjithë karrierën e Vianellos në një vizatim.

"Abbronzatissima", "I Watussi", "La football match", "Guarda come dondolo", "Fins rifle and glasses" janë disa nga titujt e pjesëve të tij më të njohura: SIAE ka vlerësuar se këngët e Edoardo Vianello (deri në vitin 2007) kanë kaluar pragun e 50 milionë kopjeve të shitura.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .