Biografia e Margaret Thatcher

 Biografia e Margaret Thatcher

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia • Iron Lady

Margaret Hilda Roberts Thatcher lindi më 13 tetor 1925, e bija e një shitësi ushqimor që kishte fituar me mund vendin e saj në Oksford. Pas një sërë studimesh të rregullta, të cilat nuk nxirrnin në pah ndonjë talent të veçantë të jashtëzakonshëm në nivel intelektual (edhe pse me siguri vihej re fakti se ishte inteligjente), ajo iu përkushtua studimeve të kimisë, duke u diplomuar në Universitetin e Oksfordit. Nga viti 1947 deri në vitin 1951 punoi si kimist kërkimor, por në vitin 1953, pasi kishte studiuar edhe jurist, u bë ekspert tatimor.

Duke ripërsëritur kohët e kaluara të kësaj zonje që ka shënuar thellësisht historinë e vendit të saj, të gjithë dëshmitarët megjithatë bien dakord në përcaktimin e saj si një person të pajisur me guxim të jashtëzakonshëm, sens të madh të përbashkët dhe një dhunti të jashtëzakonshme politike.

Shiko gjithashtu: Wanda Osiris, biografia, jeta dhe karriera artistike

Sapo hyri në politikë në radhët e së djathtës angleze, në fakt ajo kishte meritën, kur të gjithë tani e merrnin si të mirëqenë rënien e Britanisë së Madhe, të kishin marrë "kamxhikun" dhe të kishin dhënë. t'u kthejë bashkëqytetarëve të saj krenarinë e të qenit britanik, madje duke i përfshirë në një luftë të pamundur kundër Argjentinës në mbrojtje të ishujve të harruar Falkland.

Hyrë në Partinë Konservatore, prandaj ajo u zgjodh në Dhomën e Komunave në vitin 1959, duke mbajtur, ndër të tjera, rolin e Ministres së Arsimit dhe Shkencës në qeverinë e Heath përkatër vjet, 1970 deri në 1974. Pas humbjes së Konservatorëve në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1974, ai sfidoi Heath për udhëheqjen e partisë së tij dhe e fitoi atë në 1975. Katër vjet më vonë ai e udhëhoqi partinë drejt fitores, duke premtuar se do të ndalonte rënien ekonomike të Britanisë dhe do të reduktonte rolin e shtetit. Ishte data 4 maj 1979 kur filloi mandati i tij si Kryeministër.

Margaret Thatcher e bazoi politikën e saj në idenë se "shoqëria nuk ekziston. Ka vetëm individë, burra dhe gra, dhe ka familje". Kështu, "spastrimi i Thatcherit" konsistonte në thelb nga çrregullimi i tregjeve të punës dhe kapitalit, privatizimi i atyre industrive të nacionalizuara që shteti britanik kishte marrë përsipër si rezultat i luftës, depresionit ekonomik dhe ideologjisë socialiste. Rezultati? Ajo vetë deklaroi (dhe për më tepër të dhënat makroekonomike konfirmojnë, sipas analistëve): " Kemi ulur deficitin e qeverisë dhe kemi shlyer borxhin. Kemi ulur rëndë taksën bazë të të ardhurave dhe gjithashtu taksat më të larta dhe ta bëjmë këtë. ne kemi reduktuar fort shpenzimet publike si përqindje e produktit kombëtar, kemi reformuar ligjin e sindikatës dhe rregulloret e panevojshme, kemi krijuar një rreth të virtytshëm: duke tërhequr qeverinë i kemi lënë vend sektorit privat dhe kështu sektorit privat. ka gjeneruar më shumërritja, e cila nga ana tjetër ka lejuar financa solide dhe taksa të ulëta ".

Veprimi i tij politik, me pak fjalë, bazohet në supozimin liberal se: " qeveria mund të bëjë pak të mira dhe shumë se përkundrazi dhemb dhe për këtë arsye fusha e veprimit të qeverisë duhet të mbahet në minimum " dhe se " është zotërimi i pronës që ka një efekt psikologjik misterioz, por jo më pak real: kujdesi për veten. ofron trajnime për t'u bërë qytetarë të përgjegjshëm. Zotërimi i pronës i jep njeriut pavarësi ndaj një qeverie tepër ndërhyrëse. Për shumicën prej nesh, nyjet e pronës na detyrojnë në detyra që përndryshe mund t'i shmangnim: për të vazhduar me metaforën, ato na pengojnë të biem në margjinalizim. Inkurajimi i njerëzve për të blerë prona dhe për të kursyer para ishte shumë më tepër se një program ekonomik ". Ishte, në fakt, " realizimi i një programi që i dha fund një shoqërie "të bazuar në një brez të vetëm", ​​duke vënë në vend të saj një demokraci e bazuar në pronësinë e kapitalit ".

Margaret Thatcher

E qetësuar nga suksesi i politikës së saj në ishujt Falklands në vitin 1982, i udhëhoqi konservatorët drejt një fitoreje të madhe në zgjedhjet e përgjithshme të qershorit 1983. Në tetor 1984, ai i shpëtoi me vështirësi një atentati të IRA-s kur një bombë shpërtheu nga republikanët irlandezë të linjës së ashpër në GrandHotel Brighton gjatë një konference partie. Fitore përsëri në qershor 1987, ajo u bë kryeministrja e parë britanike në shekullin e njëzetë që fitoi tre mandate radhazi.

Zonja e Hekurt, e mbiquajtur kështu për kyçin e saj të fortë dhe për vendosmërinë me të cilën kreu reformat e saj, u largua vullnetarisht dhe zyrtarisht nga Downing Street, duke dhënë dorëheqjen në nëntor 1990, në mes të krizës së Gjirit, mbi të gjitha për shkak të disa mosmarrëveshjeve që kanë lindur në parti për politikën e saj fiskale dhe euroskepticizmin e saj. Duke folur për krizën e Lindjes së Mesme, në disa intervista ish-lideri konservator deklaroi jozyrtarisht habinë e tij për një luftë që përfundoi shumë shpejt dhe pa asgjësimin e diktatorit irakian: " Kur fillon një punë, ajo që ka rëndësi është të bësh të gjitha Sadami, nga ana tjetër, është ende aty dhe çështja në Gjirin nuk është mbyllur ende ".

Më vonë Margaret Thatcher , e cila u bë baroneshë, me sa duket e pa me kënaqësi programin që ajo nuk kishte kohë ta përfundonte, aplikuar nga partia "Progresive" e Blerit, ndërsa partia Konservatore që e përjashtoi atë nga Downing Rruga ishte e shkatërruar. Edhe sot, disa analistë, disa politologë apo ndonjëherë edhe disa liderë partish deklarojnë hapur se për të zgjidhur problemet e tyre duhet një Thatcher,për të zbatuar kurën angleze edhe në vendin e vet. Në fakt, "Thatçerizmi" lindi diçka që ndikoi, të paktën për një brez, në rrjedhën botërore të ngjarjeve.

Shiko gjithashtu: Alessia Mancini, biografi

Rëndësia historike e Margaret Thatcher, me pak fjalë, është ajo e të qenit e para në Evropë që zbatoi një politikë të bazuar në nevojën për të luftuar statizmin dhe për të identifikuar sipërmarrjen private dhe tregun e lirë mënyra më e mirë për të ringjallur ekonomia e një vendi.

Në fillim të vitit 2012 doli në kinema filmi biografik "Zonja e Hekurt" me aktoren e talentuar Meryl Streep.

Pas sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru në fillim të viteve 2000 dhe vuajtjes së gjatë nga Alzheimer, Margaret Thatcher vdiq në Londër në moshën 87-vjeçare më 8 prill 2013.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .