Katy Perry, biografia: karriera, këngët, jeta private

 Katy Perry, biografia: karriera, këngët, jeta private

Glenn Norton

Biografia

  • Katy Perry: fëmijëria, trajnimi dhe fillimet
  • Vitet 2000
  • Katy Perry në vitet 2010
  • Vitet 2020

Emri i vërtetë i Katy Perry është Katheryn Elizabeth Hudson . Ajo lindi në Santa Barbara (Kaliforni, SHBA) më 25 tetor 1984.

Katy Perry: fëmijëria, trajnimi dhe fillimet

E bija e dy pastorëve metodistë, Katy Perry u rrit duke dëgjuar muzikë ungjillore. Në moshën 15-vjeçare ai kishte tashmë vendosmërinë për të ndjekur një karrierë muzikore. Ajo fillon të punojë për disa kohë në Nashville me disa autorë dhe kompozitorë profesionistë të rëndësishëm: në moshën 17-vjeçare Katy bie në kontakt me producentin dhe kompozitorin legjendar Glen Ballard, i cili për disa vite e drejton, kupton dhe zhvillon talentin e saj si dhe aftësia e saj për të shkruar tekste. Në vitin 2001 ai fitoi një kontratë me Red Hill Records, një label për të cilën ai publikoi albumin e tij të parë, i cili mban emrin e tij të vërtetë, "Katy Hudson"; albumi është në zhanrin e ungjillit të krishterë.

Shiko gjithashtu: Biografia e Adolf Hitlerit

Katy Perry

Më vonë ajo fillon të ndikohet nga muzika rock, nga Queen e Freddie Mercury deri te Alanis Morissette. Forca e këngëve dhe zëri i bukur i Katy-t tërheqin vëmendjen e Jason Flom, ekzekutiv i grupit Capitol Music, i cili firmos me të në pranverën e vitit 2007. Në këtë moment të karrierës së saj ajo vendos të ndryshojë mbiemrinadoptimi i emrit të vajzërisë së nënës; ajo e bën veten të njohur si Katy Perry, duke braktisur Katy Hudson sepse është një emër shumë i ngjashëm me atë të aktores Kate Hudson.

Vitet 2000

Katy Perry fillon të punojë me ekipin e prodhimit "The Matrix" dhe, në veçanti, me producentin Glen Ballard. Në këtë periudhë ai regjistroi edhe një këngë që u përfshi në kolonën zanore të filmit "4 shokë dhe një palë xhinse" (Motra e pantallonave udhëtuese).

Shiko gjithashtu: Biografia e Aleksandrit të Madh

Në muajt e parë të 2007 nënshkroi një kontratë me Capitol Records, me të cilën publikoi albumin "One of the Boys" më 17 qershor 2008.

Albumi paraprihet nga një EP, në 2007, me titull "Ur So Gay", prodhuar dhe shkruar së bashku me Greg Wells (producent i OneRepublic dhe Mika). Kënga e titullit të EP-së, "Ur So Gay", tërhoqi vëmendjen e Madonës; Kjo e fundit ka mundësinë të deklarojë disa herë vlerësimin e saj për Katy Perry-n.

Më 29 Prill 2008 u nxor dhe promovua singulli i parë nga albumi "One of the Boys"; kënga titullohet "I Kissed a Girl", debuton në Billboard Hot 100 në numrin 76, ngjitet në tabelë dhe arrin majën më 25 qershor 2008. Ndoshta polemikat dhe polemikat që lidhen me përfaqësimin e seksualitetit, homoseksualitetit dhe promiskuitetit që teksti shpreh. Katy Perry gjithashtu ka punuarsi aktore në telenovelën "Të rinjtë dhe të shqetësuarit"; shfaqet edhe në disa videoklipe, një nga P.O.D. dhe një nga këngët "Cupid's Chokehold" nga Gym Class Heroes, frontmeni i të cilit Travis McCoy, ishte i dashuri i saj deri në fillim të vitit 2009.

Perezhilton.com, një nga trendet kryesore, shkroi:

Nëse Avril Lavigneishte vërtet e talentuar dhe vërtet e bukur dhe joshëse, ajo do të ishte Katy Perry. Ajo i ka të gjitha këto cilësi.

Për të nënvizuar se sa në modë është personazhi i Katy Perry-t, ka edhe paraqitjet e saj të drejtpërdrejta televizive në transmetimet italiane, si "Quelli che il calcio" nga Simona Ventura, në 2008, dhe Sanremo Festival 2009 , e dëshiruar dhe e ftuar nga Paolo Bonolis, dirigjent dhe drejtor artistik.

Katy Perry në vitet 2010

Më 23 tetor 2010 Katy Perry martohet me aktorin anglez Russell Brand në Indi, në një ceremoni tradicionale hindu; megjithatë, martesa ishte shumë e shkurtër: pas vetëm katërmbëdhjetë muajsh të dy u divorcuan.

Gjithmonë në të njëjtin vit ai ishte gjyqtar i ftuar në edicionin e shtatë të programit televiziv britanik The X Factor .

Në vitin 2016, partneri i saj i ri është aktori Orlando Bloom .

Vitet 2020

Në vitin 2020 ajo shpall shtatzëninë e saj të parë duke i besuar mesazhin videoklipit të një kënge të re "Never Worn White". Bëhuni nënë e një vajze të vogël më 26 gusht2020, kur lindi Daisy Dove Bloom .

Më 22 janar 2021 ai performoi me Firework gjatë përfundimit të ceremonisë së inaugurimit të presidentit të 46-të të Shteteve të Bashkuara Joe Biden .

Më pas lësho këngën Electric , në bashkëpunim me Pokémon për të festuar 25 vjet të ekskluzivitetit.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .