Кети Пери, биографија: кариера, песни, приватен живот

 Кети Пери, биографија: кариера, песни, приватен живот

Glenn Norton

Биографија

  • Кејти Пери: детство, обука и почетоци
  • 2000-тите
  • Кејти Пери во 2010-тите
  • 2020-тите

Вистинското име на Кети Пери е Кетрин Елизабет Хадсон . Таа е родена во Санта Барбара (Калифорнија, САД) на 25 октомври 1984 година.

Кети Пери: детство, обука и почетоци

Ќерка на двајца методистички пастори, Кејти Пери израснав слушајќи госпел музика. На 15-годишна возраст тој веќе имаше решеност да продолжи со музичката кариера. Таа започнува да работи извесно време во Нешвил со некои важни професионални автори и композитори: на 17-годишна возраст Кејти стапува во контакт со легендарниот продуцент и текстописец Глен Балард, кој неколку години ја води, го чувствува и развива нејзиниот талент, како и нејзината способност за пишување текстови. Во 2001 година тој склучи договор со Red Hill Records, издавачка куќа за која го објави својот прв албум, кој го носи неговото вистинско име, „Katy Hudson“; албумот е во христијански госпел жанр.

Кети Пери

Подоцна таа почнува да биде под влијание на рок музиката, од Квин на Фреди Меркјури до Аланис Морисет. Силата на песните и прекрасниот глас на Кети го привлекуваат вниманието на Џејсон Флом, извршен директор на групата Капитол мјузик, кој ја потпишува пролетта 2007 година. Во овој момент од нејзината кариера таа одлучува да го смени презиметоусвојување на моминското презиме на мајката; таа се прогласува за Кејти Пери, напуштајќи ја Кети Хадсон бидејќи е премногу асонентно име со она на актерката Кејт Хадсон.

2000-тите

Кејти Пери започнува да работи со продукцискиот тим „The Matrix“ и, особено, со продуцентот Глен Балард. Во овој период, тој сними и песна која беше вклучена во саундтракот на филмот „4 пријатели и еден пар фармерки“ (Sisterhood of the Traveling Pants).

Во првите месеци од 2007 година потпиша договор со Capitol Records, со која на 17 јуни 2008 година го издава албумот „One of the Boys“.

На албумот му претходи ЕП, во 2007 година, со наслов „Ur So Gay“, продуцирано и напишано заедно со Грег Велс (продуцент на OneRepublic и Mika). Насловната песна на ЕП, „Ur So Gay“, го привлече вниманието на Мадона; таа има можност неколку пати да изрази благодарност за Кети Пери.

На 29 април 2008 година беше изваден и промовиран првиот сингл од албумот „One of the Boys“; песната е насловена „I Kissed a Girl“, дебитира на Billboard Hot 100 на 76-то место, се искачува на табелата и го достигнува врвот на 25 јуни 2008 година. Можеби контроверзите и контроверзите поврзани со претставувањето на сексуалноста, хомосексуалноста и промискуитетот текстот изразува. Работела и Кети Перикако актерка во сапуницата „Младите и немирните“; се појавува и во некои видео клипови, еден од P.O.D. и една од песната „Cupid's Chokehold“ од Gym Class Heroes, чиј фронтмен Тревис Мекој, беше нејзин дечко до почетокот на 2009 година.

Perezhilton.com, една од водечките трендсетерки, напиша:

Исто така види: Фјодор Достоевски, биографија: историја, живот и делаАко Аврил Лавињбеше навистина талентирана и навистина убава и заводлива, таа би била Кети Пери. Таа ги има сите овие квалитети.

За да се нагласи колку е тренди ликот на Кети Пери, има и нејзини телевизиски настапи во живо во италијанските преноси, како што се „Quelli che il calcio“ од Симона Вентура, во 2008 година и Фестивалот Санремо 2009 , посакуван и поканет од Паоло Бонолис, диригент и уметнички директор.

Кети Пери во 2010-тите

На 23 октомври 2010 година Кети Пери се омажи за англискиот актер Расел Бренд во Индија, во традиционална хинду церемонија; сепак, бракот бил многу краткотраен: по само четиринаесет месеци двајцата се развеле.

Секогаш во истата година тој беше гостин судија на седмото издание на британската телевизиска програма Х Фактор .

Исто така види: Ема Стоун, биографија

Во 2016 година, нејзиниот нов партнер е актерот Орландо Блум .

2020-тите

Во 2020 година таа ја најавува својата прва бременост со доверување на пораката на видео клипот на новата песна „Never Worn White“. Станете мајка на мало девојче на 26 август2020 година, кога се роди Дејзи Дов Блум .

На 22 јануари 2021 година тој настапи со огномет за време на завршувањето на церемонијата на инаугурација на 46-тиот претседател на Соединетите Држави Џо Бајден .

Потоа издадете го синглот Electric , во соработка со Покемон за да прославите 25 години од франшизата.

Glenn Norton

Глен Нортон е искусен писател и страстен познавач на сите работи поврзани со биографија, познати личности, уметност, кино, економија, литература, мода, музика, политика, религија, наука, спорт, историја, телевизија, познати личности, митови и ѕвезди . Со еклектичен опсег на интереси и ненаситна љубопитност, Глен го започна своето пишување патување за да го сподели своето знаење и согледувања со широката публика.Студирајќи новинарство и комуникации, Глен разви остро око за детали и вештина за волшебно раскажување приказни. Неговиот стил на пишување е познат по неговиот информативен, но привлечен тон, без напор оживувајќи ги животите на влијателните личности и истражувајќи во длабочините на различни интригантни теми. Преку неговите добро истражени статии, Глен има за цел да ги забавува, едуцира и инспирира читателите да ја истражат богатата таписерија на човечки достигнувања и културни феномени.Како самопрогласен кинефил и љубител на литературата, Глен има неверојатна способност да го анализира и контекстуализира влијанието на уметноста врз општеството. Тој ја истражува интеракцијата помеѓу креативноста, политиката и општествените норми, дешифрирајќи како овие елементи ја обликуваат нашата колективна свест. Неговата критичка анализа на филмови, книги и други уметнички изрази им нуди на читателите нова перспектива и ги повикува да размислуваат подлабоко за светот на уметноста.Волшебното пишување на Глен се протега надвор одсфери на културата и тековните работи. Со голем интерес за економијата, Глен истражува во внатрешните работи на финансиските системи и социо-економските трендови. Неговите написи ги разложуваат сложените концепти на сварливи делови, давајќи им можност на читателите да ги дешифрираат силите што ја обликуваат нашата глобална економија.Со широк апетит за знаење, различните области на експертиза на Глен го прават неговиот блог единствена дестинација за секој што бара добро заокружен увид во огромен број теми. Без разлика дали станува збор за истражување на животите на иконите познати личности, откривање на мистериите на античките митови или расчленување на влијанието на науката врз нашиот секојдневен живот, Глен Нортон е вашиот писател кој ќе ве води низ огромниот пејзаж на човечката историја, култура и достигнувања. .