Biografia e Dodi Battaglia

 Biografia e Dodi Battaglia

Glenn Norton

Biografia • Si grup dhe i vetëm

Donato Battaglia, i njohur si Dodi, lindi në Bolonjë më 1 qershor 1951; familja është mjedisi ideal për të ushqyer pasionet e tij muzikore: babai i bie violinës, xhaxhai në kitarë dhe gjyshi mandolinë dhe piano.

Shiko gjithashtu: Biografia e Gué, historia, jeta, këngët dhe karriera e reperit (ish Gué Pequeno)

Në vetëm pesë vjeç Donato filloi të studionte muzikë duke luajtur fizarmonikë të cilën do ta vazhdonte deri në adoleshencë, periudhë në të cilën u shfaq pasioni i tij për rokun dhe siç mund t'u ndodhë shumë të rinjve, ai vendosi të përpiqet të strum një kitarë. Ai thellon studimin dhe teknikën e tij dhe fillon përvojat e tij të para live së bashku me disa grupe lokale (përfshirë "Meteorët", të cilët shoqëruan Gianni Morandi).

Falë mikut të tij Valerio Negrini, pas një periudhe prove njëjavore në shtëpinë e Riccardo Fogli, Dodi në moshën vetëm 17-vjeçare bashkohet me Roby Facchinetti, Red Canzian dhe Stefano D'Orazio, në formimin e Pooh , deri më sot grupi më jetëgjatë italian.

Më vonë ai filloi të studionte pianon: ai kompozon duke zhvilluar një stil të veçantë që pasqyron qasjet instrumentale të kitarës dhe pianos. Dodi është edhe këngëtari kryesor i "Tanta wish for her", suksesi i parë i vërtetë i madh i Pooh, si dhe shumë këngë të tjera.

Ai thellon studimin e gjashtë telave duke përsosur një stil personal, të përbërë nga shije, teknikë virtuoze dhe melodi.

Ishte viti 1986 kur,gjatë një turneu në Gjermani, krahas emrit të Ella Fidgerald si "këngëtarja më e mirë", Dodi Battaglia fiton njohjen si "kitaristi më i mirë evropian". Fakti duket se zgjon interesin edhe te kritika italiane, të cilët vitin e ardhshëm i dhanë çmimin për kitaristin më të mirë të historisë. Dodi deri më sot, për shkak të përvojës dhe cilësive të tij, konsiderohet shembull dhe pikë referimi në skenën e kitarës italiane.

Gjatë viteve ai ka bashkëpunuar me artistë të mëdhenj italianë dhe ndërkombëtarë si Zucchero, Vasco Rossi, Gino Paoli, Mia Martini, Raf, Enrico Ruggeri, Franco Mussida, Maurizio Solieri dhe Tommy Emmanuel.

Një nga prodhuesit historikë amerikanë të kitarës, Fender, i ka kushtuar atij një "Signature Model": një kitarë të ndërtuar dhe tregtuar sipas specifikave të tij dhe me nofkën "Dodicaster". Në mënyrë të ngjashme, Maton Australia bëri një model akustik për të.

Më 13 qershor 2003, pas dy vitesh prodhimi, del në treg "D'assolo", albumi solo instrumental akustik i Dodi Battaglia.

Shiko gjithashtu: Biografia e Giovannino Guareschi

Përmban këngë të reja me shije mesdhetare multietnike të kompozuara dhe aranzhuara nga vetë muzikanti, me melodi pop dhe ndërkombëtare, të ngulitura me virtuozitet.

Më 13 qershor 2003 u publikua "D'assolo", albumi i tij i parë instrumental solo.

Disku përmban këngë të papublikuara me aromë multietnikeMesdhetare e kompozuar dhe aranzhuar nga vetë Dodi, me melodi pop dhe ndërkombëtare, të ngulitura me virtuozitet elegant të cilësisë së vërtetë.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .