Paul Auster, biografi

 Paul Auster, biografi

Glenn Norton

Tabela e përmbajtjes

Biografia

Paul Auster lindi në Newark, New Jersey, më 3 shkurt 1947. Babai i tij, Samuel, zotëron disa ndërtesa dhe është padyshim i pasur. Pas një periudhe të shkurtër idili të lumtur familjare, nëna, trembëdhjetë vjet më e vogël se i shoqi, kupton se martesa është e dënuar me dështim, por, duke mbetur shtatzënë me Paulin, vendos të mos e ndërpresë atë.

Shiko gjithashtu: Eugenio Montale, biografia: historia, jeta, poezitë dhe veprat

Auster u rrit në periferi të Newark; kur ajo ishte tre vjeç, lindi një motër e vogël, e cila fatkeqësisht më vonë shfaqi probleme të rënda psikologjike, deri në atë pikë sa familjarët u detyruan ta ndalonin.

Në vitin 1959 prindërit e tij blenë një shtëpi të madhe prestigjioze, në të cilën Pali i ri gjeti raste të shumta librash të lëna nga një xhaxha endacak që kishte udhëtuar shumë nëpër Evropë; ai hidhet me kokë në atë thesar, lexon me entuziazëm gjithçka dhe fillon ta dashurojë letërsinë: kjo është periudha në të cilën ai fillon të shkruajë poezi dhe është vetëm dymbëdhjetë vjeç.

Viti i tij i fundit në shkollën e mesme është gjithashtu ai në të cilin familja shpërbëhet: prindërit e Auster divorcohen dhe Paul dhe motra e tij shkojnë të jetojnë me nënën e tyre. Ai nuk merr pjesë në dorëzimin e diplomës: " Ndërsa shokët e mi të klasës vishnin kapelet dhe fustanet dhe merrnin certifikatat, unë isha tashmë në anën tjetër të Atlantikut ". Kështu për dy muaj e gjysmë ai jetoi në Paris, në Itali, në Spanjë dhe në Irlandë, ku jetoi.mbart vetëm për " arsye unike për James Joyce ".

Kthehu në Amerikë në shtator ai ndoqi kolegjin në Universitetin e Kolumbisë. Në vitin 1966 ai filloi të takohej me gruan me të cilën do të martohej së shpejti, kolegen Lydia Davis. Babai i tij, një mësues letërsie, prezanton Auster me shkrimtarin francez Ponge.

Në vitin 1967 ai u regjistrua në Programin e Vitit të Ri të Kolumbisë jashtë vendit, i cili parashikon një qëndrim një vit jashtë vendit gjatë vitit të tretë të kolegjit; Auster zgjedh Parisin si destinacion. Në vitin 1968 ai u kthye në Kolumbia: ai shkroi artikuj, recensione librash, poezi duke përdorur shpesh pseudonime si ai i Paul Quinn.

Shiko gjithashtu: Tito Boeri, biografi

Pas diplomimit në vitin 1970, ai u largua nga Shtetet e Bashkuara dhe u nis si marinar në një cisternë nafte, Esso Florence.

Në vitin 1977 ai u bë babai i Danielit dhe ai u zhvendos me familjen e tij në fshat. Fatkeqësisht, megjithatë, paratë janë të pakta, dhe Paul? i cili tani ka pak kohë për të shkruar - provon dorën e tij në punë të ndryshme, madje duke shpikur një lojë me letra të quajtur "Action baseball" dhe duke e paraqitur atë në Panairin e Lodrave në Nju Jork (por duke marrë shumë pak rezultate).

Në 1978 vjen divorci dhe vdekja e babait të tij, gjë që do ta shtyjë atë të shkruajë "Shpikja e vetmisë" në 1982

Katër vitet pas vitit 1978 janë vendimtare: ai takohet gruaja e jetës, kolegia Siri Hustvedtme të cilën do të ketë një vajzë, Sophie, dhe fillon karrierën e tij si shkrimtar më vete, duke arritur më në fund të ketë " ...mundësinë për të bërë punën ndaj së cilës nga afër " ai ka " gjithmonë e ndjerë të sjellë ".

Suksesi i merituar vjen në vitin 1987, me botimin e "Trilogjisë së Nju Jorkut" dhe Paul Auster bëhet një nga shkrimtarët bashkëkohorë më të vlerësuar në nivel ndërkombëtar, duke arritur të ketë role kryesore jo vetëm në Fusha rreptësisht letrare, por edhe në Hollywood, me filmat "The Music of Chance", "Smoke", "Blue in the Face" dhe "Lulu On The Bridge".

Së bashku me Lou Reed dhe Woody Allen , Paul Auster është një nga "këngëtarët" më të famshëm të Big Apple të 20-të shekulli.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .