Gabriele Volpi, biografia, historia dhe karriera Kush është Gabriele Volpi

 Gabriele Volpi, biografia, historia dhe karriera Kush është Gabriele Volpi

Glenn Norton

Biografia

  • Aventura afrikane dhe Intels
  • Investimet në Itali
  • Iniciativat sportive

Gabriele Volpi lindi në Recco (Ge) më 29 qershor 1943. Në vitet 1960 ai luajti si profesionist në ekipin lokal të vaterpolit, Pro Recco, në kohën e fitoreve të tij të para në kampionatin kombëtar (me kalimin e kohës do të bëhej klubi më i titulluar në botë ). Volpi, tashmë një punëtor IML në kohën e aktivitetit të tij konkurrues, në mesin e dekadës iu desh të braktiste vaterpolon për të kërkuar një punë më të qëndrueshme: në vitin 1965 u transferua në Lodi dhe për disa vjet punoi në kompaninë farmaceutike. Carlo Erba si përfaqësues.

Zbarkimi në Medafrica në 1976 e përshpejtoi karrierën e tij. Ai bëhet partner i Gian Angelo Perrucci, bashkëqytetar i tij dhe gjithashtu një ish-vaterpolist, dhe fillon të njihet me sektorët e logjistikës dhe transportit dhe me kontekstin afrikan. Kompania mbylli dyert e saj në 1984, por themelet për aventurën e ardhshme sipërmarrëse të Volpi u hodhën.

Aventura afrikane dhe Intels

Për Volpi – i cili ndërkohë kishte themeluar Nicotes (Nigeria Container Services) për të operuar në logjistikën e lidhur me industrinë e naftës dhe gazit – pika e kthesës vjen në 1985 , kur kompania mori koncesionin për portin Onne, në deltën e Nigerit. Në atë kohë, në Nigeri, çdokompania e naftës kishte bankën e vet private, e cila operohej pa ndonjë mbikëqyrje zyrtare; Intuita e Volpi ishte krijimi i një qendre shërbimi të naftës që do të ofronte një paketë të plotë lehtësish dhe shërbimesh nën mbikëqyrjen e autoriteteve nigeriane. Koncesione të ngjashme do të pasojnë në portet e Lagos, Warri, Port Harcourt dhe Calabar, të cilat, të kombinuara me sipërmarrjet e përbashkëta me kompanitë vendase, ndihmojnë në shtrirjen e ndikimit të Nicotes në kontinentin afrikan.

Në vitin 1995, ngjarjet dramatike në vend çuan në likuidimin e Nicotes dhe krijimin e një kompanie të re të quajtur fillimisht "Intels (Integrated Logistic Services) Limited". Në atë vit, në fakt, udhëheqësit nigerianë të Nicotes u bënë objektiva politikë të diktaturës së re ushtarake, e cila kishte ardhur në pushtet falë një grushti shteti. Me mbylljen e kompanisë, e cila e gjeti veten të paaftë për të vazhduar veprimtarinë, shërbimet e saj u trashëguan nga Intels-i i sapoformuar, nga i cili Gabriele Volpi mbante rolin e Shefit Ekzekutiv. Në pronësi të Holding Orlean Invest (i cili sheh Gabriele Volpi si Kryetar), me kalimin e viteve Intels është vendosur si një lider në shërbimet e mbështetjes logjistike, duke luajtur një rol në rritje në furnizimin e platformave në det të hapur, tubacioneve nënujore dhe shërbimeve logjistike në menaxhimin e kryesorePortet nigeriane: klientët e saj tani përfshijnë të gjitha kompanitë e mëdha shumëkombëshe të naftës. Krahas këtyre bizneseve, kompania është e angazhuar edhe në prodhimin e tubave, shërbimet detare, ndërtimin e anijeve, sistemet e ajrit të kondicionuar, trajtimin e ujit dhe riciklimin e baterive elektrike.

Në kapërcyell të viteve 1990 dhe në mijëvjeçarin e ri, me nxitjen e vetë Volpit, kompania dha ndihmën logjistike të nevojshme për nxjerrjen e ujërave të thella; një biznes me fat, i cili i lejon Intels të fitojë aftësi të reja të teknologjisë së lartë për të mbështetur anijet speciale që duhej të ishin në gjendje të grumbullonin naftë nga puse gjithnjë e më të thella. Sot Intels është një nga kompanitë më solide në skenën botërore të naftës, gjithashtu aktive prej vitesh në Angola, Mozambik, Kroaci, Republikën Demokratike të Kongos, Bregun e Fildishtë, Guinenë Ekuatoriale, Gabon, São Tomé dhe Principe.

Investimet në Itali

Pas gati tridhjetë vjetësh në të cilat investimet e Gabriele Volpi u përqendruan kryesisht në kontinentin afrikan, në kohët e fundit sipërmarrësi është kthyer gradualisht në shikimin e Italisë dhe realiteteve të saj. Përveç kontributit në shpëtimin e Banca Carige, nga e cila ai arriti të mbajë 9% në 2019, dhe hyrjen e tij si aksioner në Eataly dhe Moncler, blerja e interportit të Venecias dheTerminali Marghera Adriatik. Bëhet fjalë për një sipërfaqe të gjerë prej rreth 240 mijë metrash katrorë në zonën industriale të portit të Marghera-s, e destinuar për aktivitete logjistike, e porositur në vitin 2013 dhe për të cilën në disa raste ishte kërkuar një blerës i besueshëm. Negocimi, i cili vazhdoi për më shumë se dy vjet, u zhbllokua zyrtarisht në fillim të marsit 2020: me një investim prej rreth 19 milionë euro (përfshirë blerjen e investimeve në kapital dhe kredi bankare) Intels mori përsipër aktivitetet e interportit dhe terminalit, duke shmangur rrezikun. falimentimi për shoqëritë që operojnë aty.

Shiko gjithashtu: Gualtiero Marchesi, biografi

Gabriele Volpi e ka kthyer vëmendjen edhe në sektorin e kateringut nëpërmjet kompanisë TEN Food & Pije. TEN Ushqim & Grupet e pijeve nën vehten e markave California Bakery, Ten Restaurant dhe Al Mare by Ten, dhe në qershor 2019 morën përsipër aktivitetet e restorantit Moody dhe pastiçerisë Swiss në Genova, të goditur nga falimentimi i kompanisë Qui! Group, duke garantuar një vazhdimësi për punonjësit e tyre. Deri më sot, kompania ka rreth dyzet restorante në të gjithë Italinë dhe ka ndihmuar për t'i dhënë hapësirë ​​frymëmarrjes një sektori të përkulur rëndë nga urgjenca shëndetësore e vitit 2020, gjithashtu përmes hapjeve të reja pas shpërthimit të epidemisë.

Për disa vite, përmes Holding Orlean Invest, Volpi ka promovuar dhe zhvilluar një rrjet ndërkombëtar tërestorante dhe prona të patundshme të nivelit të lartë, për të blerë, rinovuar dhe riemërtuar. Kjo është ajo që po ndodh, për shembull, me disa prona të vendosura në Forte dei Marmi, San Michele di Pagana dhe Marbella, ku janë krijuar resorte luksoze për një klientelë të zgjedhur.

Shiko gjithashtu: Biografia e Marta Marzotto

Iniciativat sportive

Me kalimin e viteve, pasioni asnjëherë i fjetur për sportin ka bërë që Gabriele Volpi të përfshihet personalisht në mbështetjen e nismave sportive të natyrës sociale dhe në mbajtjen e posteve drejtuese në kompani të ndryshme. Ky është rasti i Pro Recco-s, dashuria e tij e parë, e së cilës ai ishte President nga viti 2005 deri në 2012 dhe të cilës ai ndihmoi në rikthimin e lavdisë së mëparshme pas një periudhe të errët.

Në vitin 2008 ai bëri debutimin e tij në botën e futbollit duke u bërë pronar i Spezia - e cila gjatë dymbëdhjetë viteve të ardhshme ishte protagonist i një udhëtimi triumfues duke u ngjitur nga Liga Amatore në Serinë A - dhe mbeti i tillë deri në shkurt. 2021, kur ia kalon stafetën sipërmarrësit amerikan Robert Platek. Për gjashtë vjet mbajti 70% të skuadrës kroate Rijeka dhe në vitin 2019 fitoi klubin e futbollit sardinez Arzachena, i cili aktualisht luan në Serinë D; një nga qëllimet e këtij operacioni është të zhvillojë një lëvizje futbolli në Sardenjë që synon të rinjtë vendas.

Vëmendja ndaj vlerës shoqërore të sportit jehon edhe në atdheun e tij të adoptuar,Afrikë: në 2012 në Nigeri ai themeloi Kolegjin e Futbollit Abuja - një shkollë futbolli me qendër në kryeqytet - dhe përmes Orlean Invest ai mbështet ndërtimin e fushave të futbollit dhe furnizimin me pajisje në vendin afrikan.

Glenn Norton

Glenn Norton është një shkrimtar me përvojë dhe një njohës i pasionuar i të gjitha gjërave që lidhen me biografinë, të famshmit, artin, kinemanë, ekonominë, letërsinë, modën, muzikën, politikën, fenë, shkencën, sportin, historinë, televizionin, njerëzit e famshëm, mitet dhe yjet. . Me një gamë eklektike interesash dhe një kuriozitet të pangopur, Glenn filloi udhëtimin e tij të shkrimit për të ndarë njohuritë dhe njohuritë e tij me një audiencë të gjerë.Pasi kishte studiuar gazetari dhe komunikim, Glenn zhvilloi një sy të mprehtë për detaje dhe një aftësi për të treguar histori magjepsëse. Stili i tij i të shkruarit është i njohur për tonin e tij informues, por tërheqës, duke sjellë pa mundim jetën e figurave me ndikim dhe duke u thelluar në thellësi të temave të ndryshme intriguese. Nëpërmjet artikujve të tij të hulumtuar mirë, Glenn synon të argëtojë, edukojë dhe frymëzojë lexuesit për të eksploruar tapiceri të pasur të arritjeve njerëzore dhe fenomeneve kulturore.Si një kinefil i vetëshpallur dhe entuziast i letërsisë, Glenn ka një aftësi të çuditshme për të analizuar dhe kontekstualizuar ndikimin e artit në shoqëri. Ai eksploron ndërveprimin midis krijimtarisë, politikës dhe normave shoqërore, duke deshifruar se si këta elementë formojnë ndërgjegjen tonë kolektive. Analiza e tij kritike e filmave, librave dhe shprehjeve të tjera artistike u ofron lexuesve një këndvështrim të freskët dhe i fton ata të mendojnë më thellë për botën e artit.Shkrimi magjepsës i Glenn shtrihet përtejsferat e kulturës dhe çështjeve aktuale. Me një interes të madh në ekonomi, Glenn thellohet në funksionimin e brendshëm të sistemeve financiare dhe tendencave socio-ekonomike. Artikujt e tij zbërthejnë konceptet komplekse në pjesë të tretshme, duke i fuqizuar lexuesit të deshifrojnë forcat që formojnë ekonominë tonë globale.Me një oreks të gjerë për njohuri, fushat e ndryshme të ekspertizës së Glenn-it e bëjnë blogun e tij një destinacion të vetëm për këdo që kërkon njohuri të plota në një mori temash. Pavarësisht nëse është duke eksploruar jetët e të famshëmve ikonë, duke zbuluar misteret e miteve të lashta ose duke zbërthyer ndikimin e shkencës në jetën tonë të përditshme, Glenn Norton është shkrimtari juaj i preferuar, duke ju udhëhequr nëpër peizazhin e gjerë të historisë, kulturës dhe arritjeve njerëzore. .